הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


תיעוד נדיר ומרגש: להקת דולפינים ממין עב־שן קטלני נצפתה מול חופי הרצליה


הלהקה שמנתה 4-5 דולפינים ממין עב-שן קטלני, מין מרשים מאוד באורך של כשישה מטרים בצבע שחור, נצפתה על-ידי חברים במועדון 'דרך הים' בהרצליה. ''הדולפינים שפגשנו היו שונים מאלה שיוצא לנו להיתקל בהן בדרך כלל. כאלה מעולם לא ראינו. זה היה מרגש מאוד. ידענו שחשוב לדווח כדי שיכירו את התצפית''

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  02-07-2023עב-שן קטלני מול חופי הרצליה. צילום: אורי אגר

להקה של 4-5 דולפינים מהמין עב־שן קטלני נצפתה ביום ששי האחרון מול חופי הרצליה. התיעוד הנדיר הועבר ע"י תומר, אורי וזהר ממועדון 'דרך הים' בהרצליה, דרך אפליקציית SeaWatch של החברה להגנת הטבע, וממנה לעמותת דלפיס – למען היונקים הימיים בישראל.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

השלושה סיפרו: "הדולפינים שפגשנו היו שונים מאלה שיוצא לנו להיתקל בהם בדרך כלל. הם היו כהים יותר, גדולים יותר ועם אף פחוס ועבה. כאלה מעולם לא ראינו. זה היה מרגש מאוד. ידענו שחשוב לדווח כדי שיכירו את התצפית".

לדברי ד״ר אביעד שיינין מדלפיס, ראש תחום טורפי־על בתחנת מוריס קאהן לחקר הים של אוניברסיטת חיפה, העב־שן הקטלני נדיר יחסית בים התיכון ומרבית התצפיות האחרונות שלו הן ממזרח הים התיכון. הוא קרוב המשפחה של הלוויתן הקטלן (האורקה) והוא דולפין מרשים מאוד באורך של כשישה מטרים, בצבע שחור פחם.

"הדיווח המרגש שהועבר גם לדלפיס הינו הדיווח השני של להקת עב־שן קטלני עד כה בשנת 2023. דיווחי עב־שן קטלני בישראל אינם שכיחים ובדלפיס מתקבלים דיווחים בודדים בכל שנה. השינוי המעניין שאנו עדים אליו, הוא כי בעבר התצפיות היו רחוקות מהחוף ובשלוש השנים האחרונות ישנם דיווחים גם מקרבת החוף״, מוסיף שיינין.

צילום: אורי אגר

בחברה להגנת הטבע מציינים כי לאחרונה הושקה תוכנית אב חדשה להגנה על הים העמוק שצפויה להיכנס לתוקף עד שנת 2030 ועיקרה הגנה על 30% מהשטח הימי של ישראל. התוכנית אומצה ע"י השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, והוכנה בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים, רשות העתיקות, אוניברסיטת חיפה, בית הספר למדעי הים ע"ש ליאון צ'רני של אוניברסיטת חיפה, המכון לחקר ימים ואגמים לישראל, אוניברסיטת תל אביב ומוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט.

הדס גן-פרקל, רכזת אפליקציית SeaWatch ב"חצי הכחול" של החברה להגנת הטבע, מוסיפה כי תיעוד להקת הדולפינים מול חופי הרצליה ממחישה את המגוון הביולוגי הראוי להגנה בים הישראלי. "שטח האזור הכלכלי הבלעדי של ישראל, בים התיכון, נפרש על פני 21,000 קמ"ר ודומה בהיקפו לשטחה היבשתי של מדינת ישראל. מרחב זה, שכולו מוגדר ים עמוק, משמש דולפינים, לווייתנים, צבי ים ועוד מיני דגל, וכן כאזור הרבייה של טונה כחולת סנפיר וכרישי עומק. במרחב זה נמצאים בתי גידול מורכבים וייחודיים, אך למרות זאת, דווקא שם לחצי הפיתוח הולכים וגוברים: כוונות משרד האנרגיה להרחיב את חיפושי הגז ולהניח תשתיות לייצוא שלו, דיג הרסני וכוונות לפיתוח כלכלי נוסף, כמו אנרגיות מתחדשות וחקלאות ימית", היא אומרת.
העב־שן הקטלני חי באוקיינוס ההודי, חלקו המזרחי של האוקיינוס השקט, ברצועות החוף של האוקיינוס האטלנטי, בים התיכון ובים הבלטי. הוא נחשב לשחיין מהיר ונמרץ מאוד, ומסוגל גם לקפוץ לגובה מתוך המים. הוא ניזון בטבע בעיקר מדגים ודיונונים בגדלים שונים.


עב-שן קטלני מול חופי הרצליה. צילום: אורי אגר

בחברה להגנת הטבע מזכירים כי החל מ־1 ביולי חלה בים התיכון עונת הגיוס, בה הדגים הצעירים מצטרפים אל האוכלוסייה הבוגרת, וניתן להבחין בעלייה חדה בשיעור הדגיגים שנידוגים בדיג מכמורת. לכן, החל מימים אלו ולמשך חודשיים בלבד, המכמורות בישראל אמורות לשבות מפעילות, ועמדת החברה להגנת הטבע היא שיש להשבית שיטת דיג הרסנית זו לצמיתות. אם בכל זאת צפיתם במכמורות בים, אנא דווחו על כך באפליקציית SeaWatch.
 
למידע נוסף על עונת הרבייה והגיוס: https://bit.ly/2xxLTfN
לתוכנית האב לשמורות טבע ימיות - הקליקו כאן
הורידו את SeaWatch לדיווח על מפגעים בים: https://onelink.to/n8jhgj
ראיתם יונק ימי? שמרו מרחק, צלמו ודווחו לעמותת דלפיס בקישור: https://www.delphis.ngo/reporting או באפליקציית SeaWatch של החברה להגנת הטבע

» פורסם בחדשות