הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


פרויקט דגל בישראל ובעולם: שיקום אגן נחל ציפורי וסביבתו


בשנים הקרובות יושקעו מיליוני שקלים בשיקום אגן נחל ציפורי וסביבתו, כשאחד האתגרים המרכזיים הוא שימור החקלאות המסורתית של היישובים לאורך הנחל. מדובר בפרויקט חדשני ופורץ דרך שטרם נעשה כמותו בישראל ובסיומו הוא יהפוך למודל לשיקום אגני מקיים לנחלים נוספים בארץ ובעולם

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  30-01-2023נחל ציפורי. צילום: דוברות מועצה אזורית עמק יזרעאל

13 שנים חלפו מאז שהונחו הבולדרים הראשונים לאורך נחל ציפורי - פעולת הצלה שנועדה לעצור את הוונדליזם וההרס שנגרם לנחל ולשטחים החקלאיים באזור על ידי כלי רכב שונים.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

המועצה האזורית עמק יזרעאל בשיתוף עם קק"ל ורשות ניקוז ונחלים קישון, נטעו עצי אלון ובודדו את הנחל בקטע קטן וניסיוני במפגש הנחלים ציפורי ויפתחאל, על מנת לאפשר לתושבים ולמטיילים לצעוד לאורכו בבטחה.

הוחלט על שיקום הנחל באמצעות משאבים מקומיים לשימור הפרוזדור האקולוגי ואט אט לסלול טיילת נגישה לכל אורכו. למטרה זו גויסו מיליוני שקלים מ'קרן שטחים פתוחים' לשיקום הנחל, ובמקביל קק"ל הכשירה עשרות ק"מ של סינגלים באגן הנחל, תוך יצירת מבואות וחניונים זמניים.

אך עם הזמן, הפך הנחל למוקד משיכה עבור מאות אלפי מטיילים והחלו גם תופעות של עומס מטיילים, וונדליזם, פגיעה בשטחים חקלאיים ועוד.

רשות ניקוז ונחלים קישון ונחל ציפורי נבחרו במסגרת קול קורא של 'יד הנדיב', לשמש מודל לפרויקט מוביל ופורץ דרך של שיקום נחל. בהובלת רשות ניקוז ונחלים קישון מתבצע הפרויקט הלאומי לשיקום אגן נחל ציפורי בהשקעה של עשרות מיליוני שקלים.


נחל ציפורי. צילום: דוברות מועצה אזורית עמק יזרעאל

חיים חמי, מנכ"ל רשות ניקוז ונחלים קישון: "בימים אלה מובילה רשות ניקוז ונחלים קישון, בשיתוף קרן 'יד הנדיב', את הפרויקט הלאומי לשיקום אגן נחל ציפורי. זהו פרויקט פורץ דרך, חדשני, מורכב ורב-שותפים, שטרם נעשה כמותו בארץ. בסיומו הוא יהפוך למודל לשיקום אגני מקיים לנחלים נוספים בארץ ובעולם. לא רק בארץ עוקבים אחר פעילותנו: נחל ציפורי נבחר להיות חלק מפרויקט דגל של האיחוד האירופי. התברכנו בשותפים טובים שמסייעים לשיפור במצבו של הנחל: המועצה האזורית עמק יזרעאל, תושבות ותושבים מהקהילות הסמוכות לנחל, קק"ל, רט"ג ועוד. לאחרונה, לאחר הליך תכנון ארוך ויסודי, הסתיים שלב התכנון ובקרוב יחלו העבודות בשטח, הפרויקט צפוי להימשך כחמש שנים".

אסי אליה, מנהל אגף איכות הסביבה במועצה אזורית עמק יזרעאל: "אחד האתגרים המרכזיים שעומדים לפתחנו הוא שימור החקלאות המסורתית של הכפרים, המושבים והקיבוצים לאורך הנחל. לא עוד בולדרים בודדים שמונחים בצורה זמנית, אלא גדרות מסודרות ושערים, תוך בידוד מאות דונם לצורכי חקלאות. בשבועות האחרונים נפגשנו עם חקלאי אלון הגליל והסוללים לתיאומים אחרונים לפני סגירת השבילים לכניסת כלי רכב לאורך הנחלים ציפורי ויפתחאל. פגישות נעימות בשדות הירוקים, תוך שיתוף פעולה יוצא מן הכלל של חקלאי העמק הטובים",

אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל: "לצד המורכבות בשיקום נחלי העמק, מודל נחל ציפורי מיושם בנחלים רבים אחרים לאורך הקישון, נחל יפעת ובקרוב בנחל טבת, מתחת לבלפוריה. גאווה גדולה שעבודתנו לשיקום אגן הנחל הופכת למודל בארץ ובעולם. תודה לשותפינו הנפלאים לעשייה – רשות ניקוז ונחלים קישון, רט"ג וקק"ל וחקלאי האזור, על שיתוף הפעולה הפורה לרווחת כל המטיילים והמטיילות באזור הנחל."

» פורסם בחדשות