הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


תעלת חפיר ענקית בת כ-1,000 שנים וטביעת כף יד מסתורית חצובה בסלע, נחשפו מול חומות ירושלים


הטביעה נמצאה על אחד מקירותיה של תעלת החפיר שהוקמה כטבעת סביב העיר העתיקה במאה העשירית והייתה חלק ממערך הביצורים של העיר. ''איננו יודעים אם היא ניצבה כמעשה ונדליזם, קונדס או שהיא מסמלת משהו'' אומרים ברשות העתיקות

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  25-01-2023היד שנחצבה בקיר החפיר. צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

קטעים מביצורי חומות ירושלים העתיקה וטביעת כף יד מסתורית עתיקה חצובה בסלע, נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות ברחוב סולטן סולימאן בירושלים, בסמוך לשער שכם ולשער האריות שבעיר העתיקה בירושלים. בשלב זה, החוקרים טרם פענחו את התעלומה. "איננו יודעים האם טביעת היד נחצבה כמעשה ונדליזם, קונדס משעמום, או - האם היא מסמלת משהו ולמעשה מצביעה לאיזשהו כיוון?".

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

החפירות, שנעשו כהכנה לעבודות תשתית ופיתוח של חברת מוריה לפיתוח ירושלים, חשפו מקטעים מתעלת החפיר העמוקה שהקיפה את העיר במטרה להגן עליה, החל מהמאה ה-10 לספירה, ואולי אף קודם לכן. באחד מהמקטעים נחשפה בקיר התעלה טביעת כף יד חצובה, שפישרה לא ידוע. רחוב סולטן סולימאן, שלאורכו ממוקמים שער שכם ושער הפרחים, עובר בצמוד לחומה הצפונית העתיקה של ירושלים.


החפירה ברחוב סולטן סולימן. צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

זובייר עדאווי, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, חפר לאחרונה את החפיר שנמצא ממש מתחת לרחוב. לדברי עדאווי, "אנשים לא יודעים, אבל הכביש הסואן הזה עובר על גבי על חפיר עצום. למעשה, מדובר בתעלה ענקית, חצובה בסלע, שרוחבה לפחות 10 מ' ועומקה מ-2 עד יותר מ-7 מ' בנקודה העמוקה ביותר. תעלת החפיר מתוארכת ללפני כ-1,000 שנים, החל מהמאה ה-10 לספירה, והיא מקיפה כטבעת את כל העיר העתיקה. תפקידה היה למנוע מאויב שצר על העיר להתקרב אל החומה ולפרוץ פנימה. אנשים מכירים מסרטים את החפיר ממבצרים וטירות באירופה - שם הוא בד"כ מלא במים. כאן הוא היה יבש, אבל עדין -  בשל עומקו ורוחבו, הוא היווה מכשול רציני שהאט את תנועת החיילים."


זובייר עדאווי, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות. צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

חומות ירושלים ושעריה המרשימים אותם אנו רואים היום, נבנו במחצית המאה ה-16 בידי הסולטן התורכי סולימאן הראשון. "החומות שעמדו כאן בימי הביניים -  מהמאה ה-10 לספירה, היו חזקות בהרבה, ואף לפני כן הקיף חפיר ענקי את חומות העיר", אומר ד"ר עמית ראם, מנהל מרחב ירושלים ברשות העתיקות. "בעידן של קרבות אבירים, חרבות וחיצים ופרשים מסתערים, היו ביצורי ירושלים אימתניים ומשוכללים, והם כללו מספר חומות ואלמנטים שנועדו לעצור את הצבאות הגדולים שהסתערו על העיר".

צילום: אמיל אלג'ם, רשות העתיקות

"מי שביקש לכבוש את ירושלים הקדומה בימי הביניים נאלץ לעבור חפיר עמוק ושתי חומות עבות. כל אותה עת, מגיני העיר המטירו מקווי החומות אש וגופרית'' אומר ד''ר עמית ראם. ''זה היה גיהינום של ממש!! ואם זה לא מספיק, ביצורי העיר כללו מנהרות סתרים, שנחשפו גם הן על ידי הארכיאולוגים של רשות העתיקות בפרויקטים קודמים. ממנהרות אלה, הגיחו מגיני העיר. הם היכו באויב, וכהרף עין, נעלמו בחזרה לתוך העיר - דרך אותן מחילות משוכללות. ההיסטוריונים שליוו את מסע הצלב הראשון מתארים כיצד הגיעו לכאן הצלבנים, ביולי 1099. הם עמדו תשושים אל מול אותו חפיר עצום שחשפנו, ורק לאחר חמישה שבועות הצליחו לחצות אותו, בתחבולה ובמרמה ובמחיר דמים כבד, תוך כדי שהם סופגים אש כבדה ממגיני העיר המוסלמים והיהודים כאחד".


החפירה ברחוב סולטן סולימן. צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות: "רבים חלמו ולחמו על ירושלים. כשעומדים מול הממצאים הארכיאולוגים הללו, אפשר להבין את גודל האירועים והתהפוכות שהעיר הזו עברה. אפשר לדמיין את המולת הקרב וכמעט להריח את תימרות העשן. אנחנו כמעט כל יום חושפים טפח מההיסטוריה המפוארת של ירושלים, והפעם - אנו עדים להיסטוריה הצבאית העשירה שלה. נעשה כל מאמץ על מנת להנגיש ולהציג זאת לציבור".

» פורסם בחדשות