הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


מחקר חדש: אירועי האקלים הקיצוניים מהווים איום ממשי על עולם החי


מחקר בינלאומי בהובלת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בדק את ההשפעה הצפויה של אירועי אקלים קיצוניים על עולם החי ברחבי העולם, עד סוף המאה ה-21. האירועים שהפכו יותר תכופים, ממושכים ורדיקליים מהווים איום ממשי על עולם החי, ובעתיד הקרוב בעיקר על בעלי חוליות

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  24-01-2023צילום: פרופ' אורי רול, באדיבות אוניברסיטת בן גוריון בנגב

שינויי האקלים והשפעתם ההרסנית כבר ידועים, אולם בשנתיים האחרונות אנו עדים יותר ויותר להשלכות המאיימות של אירועים אלה, כפי שהיה בקיץ האחרון באנגליה, שם נמדדה לראשונה מאז החלו המדידות, טמפרטורה שהגיעה לכדי 40 מעלות.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

מחקר בינלאומי חדש בהובלת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בדק לראשונה את ההשפעה הצפויה של אירועי האקלים הקיצוניים על עולם החי בכל רחבי העולם, תוך התייחסות לתרחישי פליטה שונים. המחקר שפורסם בכתב העת היוקרתי Nature, בדק למעלה מ-30,000 מיני עופות יונקים, זוחלים, ודו-חיים בעולם, תוך התייחסות להשפעות המאיימות של טמפרטורות קיצוניות עד סוף המאה ה-21.

עד כה, תחזיות על פגיעותם של מיני בעלי חיים שונים לעליות בטמפרטורה, נטו להתמקד בטמפרטורות שנתיות ממוצעות כמקור לשינויי אקלים. גישה זו מתעלמת במידה רבה מההשפעות הדרסטיות הפוטנציאליות של אירועי חום קיצוניים קצרי טווח. אירועי חום קיצוניים, המוגדרים כתקופות בהן הטמפרטורה עולה מעל אחוזון היסטורי, מאיימים על המגוון הביולוגי תחת תרחישים שונים של התחממות כדור הארץ.

"אירועי הקיצון הפכו יותר תכופים, ממושכים ורדיקליים ועל כן הם מהווים איום ממשי על עולם החי", מתריע ד"ר גופל מורלי, מהמכונים לחקר המדבר וביה"ס לקיימות ושינויי אקלים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ומוביל המחקר.

האתגר הגדול ביותר בחיזוי פגיעות בבעלי חיים הוא הצורך לדעת את הטמפרטורה שמעליה אורגניזם לא ישרוד ('גבול הסבילות התרמית'). נתונים כאלה זמינים כיום רק לכמה מאות מיני בעלי חיים, מה שמגביל את היקף המחקר. כדי להתגבר על כך ולדייק יותר את הניבוי, החוקרים כימתו את החשיפה של הטווחים הגיאוגרפיים של מינים שונים לטמפרטורות קיצוניות עתידיות (בין 2015 ל-2099) על ידי התחשבות בנתונים היסטוריים. הם העניקו ערכי סף עליון תחת ארבעה תרחישי התחממות עבור כל אחד מהמינים באופן פרטני (למעלה מ-30,000 מיני עופות יונקים, זוחלים, ודו-חיים בעולם) על בסיס התאמתו בעבר לטמפרטורה.


קישור למפה אינטראקטיבית הממחישה את השפעות אירועי הקיצון על חיות, תחת שני תרחישים שונים - הכי חמור והכי אופטימי. קרדיט: ד''ר גופל מורלי


"מצאנו שבתרחיש האקלים החם ביותר (התחממות של כמעט 4.4 מעלות צלזיוס עד 2099), 41% ממינים של בעלי חוליות יבשה יחוו אירועי טמפרטורות קיצוניים ביותר מ-50% מטווחי התפוצה הגיאוגרפיים שלהם", מסביר פרופ' רול. "בעולם חם יותר ב-4.4 מעלות צלזיוס, 3,773 מינים צפויים לחוות טמפרטורות קיצוניות במשך רוב השנה. העבודה שלנו גם חשפה שבעלי חיים באזורים צחיחים בעולם צפויים להיות החשופים ביותר לטמפרטורות קיצון".

תוצאות המחקר מראות שאירועי טמפרטורה קיצוניים עשויים להפוך לאיום גדול על בעלי חוליות בעתיד הקרוב. איום חשוב נוסף על המגוון הביולוגי, שינוי בתי גידול, עלול להחמיר עוד יותר את השפעותיו. הסיכון המשותף הנשקף משני האיומים הללו מצריך התערבות ונקיטת פעולות ממשלתיות ופרטניות להפחתת פליטת גזי חממה שיסייעו בהפחתת הסיכון החמור לחום קיצוני. פרופ' שי מאירי ממוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט אונ' ת"א- שותף למחקר מסכם "יש לשלב מספר אמצעים משלימים של שינויי אקלים בתוכניות ובהערכות סיכונים לשימור הטבע, כדי לנצל בצורה הטובה ביותר את משאבי השימור המוגבלים".

קבוצת המחקר כללה את: ד"ר גופל מוראלי ופרופ' אורי רול מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ' שי מאירי ממוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט אונ' ת"א ופרופ' טאקויה איוומורה מאוניברסיטת ז'נבה, שוויץ.

מחקר זה (מס' 406/19*) נתמך על-ידי הקרן הלאומית למדע.

» פורסם בחדשות