הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


במשקל 12 ק''ג ובאורך מטר - הדלעת שצמחה בערבה התיכונה


החקלאי גיורא אביהר שבחממות הגידול האורגניות שלו במושב חצבה מתבצע כעת הקטיף הראשון של דלעות מסוג נאפולי: ''נדהמתי מהגודל העצום ומיהרתי לשקול ולמדוד אותה''

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  26-12-2022החקלאי גיורא אביהר בחממות הדלעת במושב צופר. צילום: פרדי נפתלי

בערבה התיכונה החל בימים אלה הקטיף הראשון של דלעות מזנים שונים. גיורא אביהר, חקלאי ותיק ממושב חצבה, נדהם לגלות במהלך הקטיף דלעת ענקית מזן 'נאפולי', במשקל של 12 ק"ג ובאורך מטר.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

"אנו החקלאים בערבה התיכונה נמצאים כעת בקטיף הראשון של הדלעת, ביניהן דלעת 'נאפולי' הייחודית שמקורה באיטליה, הקרויה גם 'דלעת כינורות' בשל צורתה הפנימית המזכירה מיתרי כינור'' אומר אביהר. ''נדהמתי לגלות כי אחת הדלעות הגיעה לגודל עצום, מיהרתי לשקול ולמדוד את הדלעת, שמשקלה 12 ק"ג ואורכה כ-מטר. דלעת כזו יכולה לספק כ- 12 פלחי דלעת לצרכנים בשווקים. מלאכת הקטיף של דלעת 'נאפולי' מתבצעת כעת ב-3 דונם חממות גידול אורגניות, כאשר מכל דונם ניתן לקטוף בשלב הראשון 1 טון דלעת, והצפי לחודשים הקרובים הוא כי הכמויות ילכו ויגדלו".

אביהר מוסיף כי, בשונה מאזורי גידול שונים בארץ ובעולם, בחממות במושב חצבה מגדלים דלעת לאורך כל עונות השנה, הודות לשיטות גידול מתקדמות ולתנאי אקלים מתאימים, וכך מספקים דלעת לשווקים כל השנה.

בשנים האחרונות עולה הביקוש בעולם לצריכת דלעת בעשרות אחוזים, בשל המודעות הגוברת לערכיה התזונתיים הגבוהים- הדלעת עשירה במיוחד בוויטמין A שאחראי על מערכת הראייה, בוויטמינים B וC- ובמינרלים כמו אשלגן, סידן ומגנזיום, עובדה המעודדת חקלאים רבים לגדל דלעת, ובימים אלה שותלים חקלאי הערבה, חלקות נוספות אשר יניבו החל מסוף חודש פברואר 2023.

גם במושב צופר בערבה התיכונה, החלו השנה בגידול הדלעת הענקית. כזכור עברו חקלאי צופר טראומה, כאשר נדרשו לנטוש את אלף הדונמים של חממות חקלאות חדישות, שעיבדו במשך 25 שנים, כאשר ישראל החזירה את השטח לממלכת ירדן. רק לאחר יותר משנה, קיבלו החקלאים שטחים חלופיים בשטח ישראל, והתחילו לעבד ולבנות הכול מחדש וכיום מגדלים חקלאי צופר על חלק מהשטח החדש, היקף 60 דונם, גם את הדלעות הבריאות והיפות.

דלעת 'נאפולי' בעלת טעם מעודן, מתוקה יותר מהדלעת המוכרת, בשרנית, עם מעט סיבים, ונימוחה מהרגיל. זן הדלעת נפוץ במטבח הדרום איטלקי, שם מכינים ממנה תבשיל ירקות ג'ימבוטה או צ'יאנפוטה. אביהר מציין כי, 'דלעת נאפולי' ודלעות בכלל, מצוינות לצריכה בימי החורף הקרים, הן מזינות ומשביעות, ניתן להכין מהן מרקים, פשטידות, לקלות או לצלות אותן, למעוך לפירה ועוד.

הירקות מהערבה נחשבים למובחרים, הודות לשילוב של התנאים האופטימליים לגידול ירקות בערבה. הירקות והדלועים (אליהם שייכים גם הקישוא, המלון והמלפפון) גדלים במבנים סגורים ומוגנים של חממות ובתי רשת. המים להשקיה הם משאיבה מקומית בלבד ברמת מליחות גבוהה יחסית למים בשאר הארץ, התורמת לאיכות ולטעם המיוחד של הירקות. עונת גידול הירקות בערבה הינה בעיקר בחודשי החורף, בתקופה בה בארצות הגידול אין גידול ירקות. החקלאים נעזרים לאורך השנים, במחקרי מו"פ ערבה תיכונה וצפונית-תמר, לניצול יתרונם היחסי ומיקומם בלב המדבר, בשעות אור רבות וטמפרטורות גבוהות רוב השנה, ומצליחים לגדל ירקות דווקא בחורף.

ב-1-2 בפברואר 2023 תצגנה החממות החקלאיות בתחנת המחקר "יאיר" בחצבה, את מגוון הגידולים החקלאיים בערבה, כחלק מ"יום פתוח" ותערוכה של כלל החידושים בתחום החקלאות. הכניסה חינם.

» פורסם בחדשות