הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


נכנס לתוקף: דירות חדשות יחויבו להציג דירוג אנרגטי


משרדי האנרגיה, הגנת הסביבה והבינוי והשיכון מודיעים כי החל מהשבוע, לראשונה בישראל, חלה חובת הצגת דירוג אנרגיה לדירות חדשות. הדירוג יאפשר לרוכשים דירה, לקחת בחשבון את צריכת האנרגיה הצפויה במסגרת מגוון השיקולים בעת הרכישה

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  20-12-2022צילום: הפורטל לחקלאות טבע וסביבה

השבוע נכנס לתוקף התיקון של צו המכר, המחייב את הצגת דירוג אנרגיה של יחידות דיור חדשות במפרט חוק המכר. מדובר בתקנות שיזם משרד האנרגיה, במהלך משותף עם המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבינוי והשיכון. בכך, מצטרפת ישראל ל-27 מדינות של האיחוד האירופי שקבעו גם הן חובה דומה בחקיקה.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

התקנות נועדו לקבוע דירוג אנרגיה ליחידות דיור ומחייבות את היזמים להציגו במעמד רכישת דירה חדשה. במסגרת התקנות, על היזם לדווח את הדירוג למערכת ממוחשבת של משרד האנרגיה. מהלך זה נועד לקדם חיסכון והתייעלות באנרגיה בתחום הבנייה.

היזמים יחויבו להציג בפני הרוכשים את דירוג האנרגיה של הדירה. זאת, בדומה לדירוג האנרגטי של מוצרי חשמל, מ- A+ ועד לדירוג ,F ככל שהדירוג של יחידת הדיור יהיה גבוה יותר ויתקרב לדירוג ,A+ החיסכון באנרגיה ובכסף לדיירים יהיה גדול יותר.

הדירוג נועד לשקף לרוכשי הדירה את צריכת האנרגיה העתידית בה, ויסייע להם, בעסקה המשמעותית ביותר בחייהם, לקחת בחשבון את צריכת האנרגיה הצפויה, במסגרת מגוון השיקולים בעת רכישת הדירה.

במסגרת הכניסה לתוקף של התיקון, ערך משרד האנרגיה, בשיתוף המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, כנס מקצועי בנושא, בהשתתפות יועצים, יזמים, ומתכננים העוסקים בבנייה ירוקה ובת קיימה. הצגת תווית דירוג האנרגיה של יחידת הדיור היא מהלך צרכני משלים ורב משמעות המצטרף למהפכת הבנייה הירוקה שאותה קידם המשרד להגנת הסביבה בשנים האחרונות. במסגרת זו, נקבעו הוראות מחייבות לבניית מבנים בהתאם לדרישות התקן לבנייה ירוקה אשר קיבלו תוקף בחודש מארס 2022.

התקנות יתרמו לשקיפות בענף הבנייה בישראל, יסייעו לאזרחים להשוות את צריכת האנרגיה של דירות בצורה פשוטה ויעילה, ויקדמו בנייה שתבטיח איכות חיים טובה לצד חיסכון באנרגיה.

דירוג האנרגיה של יחידת הדיור מבטא את רמת התכנון של מרכיבי המעטפת ומרכיבים שונים במבנה, לפי האזור האקלימי בו הוא נמצא. התקנות עוסקות, בין היתר, בתכנון מבנים בצורה מיטבית לצריכה עתידית של חשמל, כאשר הדירוג משקלל את הבידוד התרמי של הבניין, גודל החלונות ביחידה, איכות הזכוכית, מיקום המבנה ויכולת ניצול אור השמש. דירוג גבוה יכול לחסוך כ-30% מצריכת האנרגיה בדירה על חימום וקירור, כאשר תווית הדירוג עצמה תופיע במפרט של הקבלן.

במשרד האנרגיה מסבירים שכ-30% מצריכת החשמל הכוללת בישראל מתבצעת בבנייני מגורים ולכן, ישנה חשיבות גדולה לבנייה יעילה בצריכת אנרגיה. בנייה נכונה יכולה לחסוך אנרגיה וכסף לדייר. מהלך זה הינו גם חלק מיעדי משק האנרגיה לשנת 2030 כפי שנקבע בתוכנית הלאומית להתייעלות באנרגיה שהמשרד קידם ואישר בהחלטת הממשלה 541 מאוקטובר 2021.

אדר' רן אברהם, מנהל אגף בנייה ירוקה, תקינה ותיווי במשרד להגנת הסביבה: "הצגת תווית דירוג אנרגיה לדירות בשילוב בנייה ירוקה תאפשר לישראל ולציבור לחסוך בצריכת החשמל ובצורך שבייצורו באופן שיסייע להפחתת פליטות גזי החממה של סקטור המבנים. כל זאת, בהתאם למחויבויות הבין-לאומיות של ישראל לצמצום הפגיעה באקלים".

רון אייפר, מנהל חטיבת אנרגיה מקיימת במשרד האנרגיה: "חובת הדירוג שנכנסת כעת לתוקף נועדה לשקף לרוכשי הדירות את צריכת האנרגיה העתידית בהן, ובכך תסייע להם בתהליך קבלת ההחלטות באחת מהעסקות המשמעותית ביותר בחייהם. הדירוג יסייע להשוות את צריכת האנרגיה של דירות בצורה פשוטה ויעילה ויצביע גם על איכות דיור טובה יותר הבאה לידי ביטוי בתאורה טבעית ואוורור טובים יותר. צעד זה מצטרף לשורה של מהלכים נוספים של משרד האנרגיה לקידום התייעלות וחיסכון באנרגיה במבנים".

עמית גריידי, ממונה חוק במכר במשרד הבינוי והשיכון: "אנחנו ממשיכים להגן על רוכשי הדירות בדרך של טיפול בחוק המכר בכלל ההיבטים השונים בהם הוא עוסק. שיתוף פעולה עם משרדי האנרגיה והגנת הסביבה, הביא לתיקון נכון של מפרט חוק המכר אשר יביא לרוכש מידע חשוב לקראת רכישת דירה חדשה ויעזור לרוכש לקבל החלטה".

» פורסם בחדשות