הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


קיווי ישראלי כל השנה


מחקר שנערך במכון המחקר מיגל, יאפשר איסום של פרי הקיווי למשך עשרה חודשים, כך שניתן יהיה לשווק אותו לאורך כל השנה. השיווק יחל מסחרית בשנה הבאה וייתן מענה לעלייה הגבוהה ביבול, 9,000 טון , 20% יותר מבשנה שעברה

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  20-10-2022מטעי קיווי בגליל. צילום: יערה ויקסלבאום-שטהל

בתום חמש שנים, נרשמה הצלחה למחקר שמטרתו להאריך את תקופת האיסום של פרי הקיווי לאורך עשרה חודשים בקירור מבוקר, במטרה לשווקו לאורך השנה. המחקר נערך במעבדת 'חדשנות בפוסט-הרבסט' במכון המחקר מיגל, של 'החברה לפיתוח הגליל',

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

קטיף הקיווי מתבצע בישראל במהלך חודש אוקטובר והוא משווק לאורך 6-7 חודשים. בחודשים האחרים הפרי מיובא לישראל ממדינות שונות כדוגמת ניו זילנד.

איתמר לופו מנהל מעבדת "חדשנות בפוסט-הרבסט" במכון המחקר מיגל: "שיווק הקיווי באופן מסחרי לאורך כל השנה, יחל בשנה הבאה, על בסיסי הטכנולוגיות ששווקו במעבדה. אנו כבר מתחילים בתכנון השיווק בשיתוף פעולה מסחרי עם בית הקירור "בראשית" בגולן, ובית הקירור "רפ-קור" בראש פינה. יש לציין כי המחקר ופיתוח הטכנולוגיה נעשו לטובת הצרכן הישראלי שיוכל לרכוש פרי מקומי משובח באיכות גבוהה ומחירים שפויים כל השנה. המחקר הינו חלק מהתפתחות תחומי הפודטק והאגרוטק באזור הגליל, למציאת פתרונות במחקרים יישומיים המתבצעים במיגל, לחיסכון במזון, והארכת חיי מדף של פירות וירקות ועוד".


מעבדת חדשנות בפוסט הארבסט- מכון המחקר מיגל

המחקר מומן על ידי שולחן מגדלי הקיווי במועצת הצמחים ונערך בשיתוף פעולה עם מנהלת השולחן, אורנה סנדל ועם מגדלי הפרי שי גולני יו"ר שולחן הקיווי, עמית כהן ממטע קיבוץ מלכיה ורוני ליטבק ומתי דינור ממטע קיבוץ עמיר.

ד"ר דני גמרסני חוקר בכיר במעבדת 'חדשנות בפוסט-הרבסט', מכון המחקר מיגל, אומר כי בשנים האחרונות נערכו באזור הצפון, נטיעות רבות של מעל 500 דונם מטעי קיווי, הצפויים להגדיל משמעותית את סך היבול. לכן, להארכת משך האחסון של פרי הקיווי הישראלי חשיבות רבה:
* ויסות כמויות הפרי הישראלי שצפויות לגדול משמעותית במהלך רוב השנה
* שיווק פרי ישראלי איכותי שייתן תמורה לחקלאים והצרכנים הישראלים
* צמצום היבוא וכחלק מכך- הפחתת הזיהום הסביבתי וההתחממות הגלובלית
   שנגרמים עקב הובלת הפרי ממרחקים גדולים (פליטת פחמן דו-חמצני).


ד''ר דני גמרסני במעבדת חדשנות בפוסט הארבסט. צילום: מכון המחקר מיגל

"במחקר מצאנו שלדחיית קטיף הפרי יתרונות רבים'' מוסיף ד"ר גמרסני, ''טעם טוב יותר, התרככות תקינה וכושר השתמרות טוב יותר באחסון. כלומר, ראוי להמתין עם קטיף הפרי עד שיגיע למצב כשמדדי ההבשלה כוללים תכולת הסוכר של לפחות 7%, חומר יבש כ-16% ותכולת החומצה נמוכה מכ-2%" אומר ד"ר גמרסני ומוסיף: "במספר מחקרים וניסויים שנערכו במעבדה לאורך שנות המחקר, במטרה להאריך את זמינות הפרי, נבחנו מספר מועדי קטיף וטיפולים שונים, החל במטע, לעיכוב הבשלת הפרי. בעונה זו הצלחנו להאריך את משך אחסון פירות הקיווי מזן 'היווארד'- למשך 10 חודשים(!) תוך שמירה על איכותם, מוצקותם וטעמם ושיעורי הפרי הסחיר היו גבוהים מאוד. עם קטיף הקיווי של הזן הבכיר 'ברונו' שהחל בסוף חודש ספטמבר, מתאפשרת כעת זמינות של פירות קיווי ישראלי לאורך כל השנה".

ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל אומר כי למרות הטמפרטורות הגבוהות בקיץ האחרון, יבול הקיווי עלה השנה ויעמוד על כ-9,000 טון, עלייה של כ-20% משנה שעברה, אז עמד היבול על כ- 7,500 טון. כיום עומד היקף המטעים על כ-3,000 דונם בעיקר בגליל העליון, גליל המערבי ורמת הגולן. הקטיף מתחיל בסוף ספטמבר ונמשך עד סוף נובמבר. הפרי מיועד בעיקר לשוק המקומי והודות למחקר ופיתוח במכון המחקר מיגל להארכת חיי מדף ארוכים במיוחד, בקירור מבוקר, יתאפשר שיווק הפרי לאורך רוב חדשי השנה תוך שמירה על איכותו, מרקמו וטעמו.


שי גולני יו''ר שולחן הקיווי במועצת הצמחים וירון בלחסן מנכ''ל ארגון מגלי הפירות בישראל, במטע קיווי בהרי הגליל. צילום: ארגון מגדלי הפירות

שי גולני יו"ר שולחן הקיווי במועצת הצמחים: "פרי הקיווי הישראלי מובחר, יפה וטעים במיוחד, בעל המרקם העדין והציבור ייהנה משפע קיווי טעים ובריא, בישראל צורכים בממוצע בשנה כ-6,000 טון קיווי, כאשר שיא צריכת הפרי הינה בעיקר בחודשי החורף. בחודשי הקיץ המאוחרים, לצרכי השלמה בביקוש, מתקיים כיום ייבוא של כ-1,000 טון קיווי. מחיר ממוצע של קילו קיווי לצרכן הינו כ-14 שקלים והמחיר לחקלאי עבור קילו קיווי הינו כ-6 שקלים".

הקיווי הוא פרי ממשפחת האקטינידיים ומקורו בדרום סין. ניו זילנד הייתה הראשונה שנטעה את הקיווי לגידול מסחרי והעניקה לו את שמו הבינלאומי, של שם הציפור קיווי, הנפוצה בניו זילנד. בפרי אחד של קיווי כ-100 מ"ג ויטמין C! הכמות המומלצת לאדם לצריכה ביום, הגדולה פי שלוש בוויטמין C, מאשר בתפוז. בשל העלייה במודעות הבינלאומית, לתכונותיו הבריאותיות, עולה הביקוש לפרי, בעיקר לקראת עונת החורף ובתקופה זו, בה מומלץ לחזק את המערכת החיסונית.

הפרי דל שומן (46 קלוריות לפרי ממוצע), עשיר בסיבים תזונתיים, כולל הקליפה, יעיל בהפחתת הסיכונים לסרטן, סוכרת ומחלות לב וראייה, מסייע למערכת העיכול, מוריד לחץ דם, מונע אסטמה, וכאמור עשיר בויטמיןC . הקיווי קיבל דירוג גבוה ממנהל המזון והתרופות האמריקני (F.D.A), שהמליץ על הפרי, כמקור חשוב של ויטמינים, אשלגן ומינרלים. בארגון מגדלי הפירות ממליצים לקנות את הקיווי כשהוא קשה ולרכך בטמפרטורת החדר, כמו כן, בקיווי אנזים מיוחד המסייע בריכוך בשר, מומלץ לשפשף את נתח הבשר בקיווי חצוי ולהשהות שעתיים במקרר לריכוך.

» פורסם בחדשות