הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


חד פעמי, לא בחג שלי!


לצד ההנאה שבטיולים ובבילוי המשפחתי, חשוב גם לזכור גם את ההשלכות הסביבתיות לשימוש מוגבר בכלים ובבקבוקים חד פעמיים. לקראת החגים - כמה המלצות פשוטות מהמשרד להגנת הסביבה, לשמירה על הבריאות, הטבע והסביבה

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  20-09-2022


הארוחות המשפחתיות הגדולות והיציאה לחיק הטבע מסמלים את רוח החגים. ומה יותר משמח מלחגוג תוך כדי שמירה על הסביבה? המשרד להגנת הסביבה מפרסם המלצות מעודכנות לשמירה על הסביבה וצמצום פסולת בזמן שגרה ובמיוחד בתקופת החגים:

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

• שימוש בכלים ובמוצרים רב-פעמיים: העדיפו שימוש בכלים רב פעמיים, בארוחות החג המשפחתיות וגם בטיולים. גם אתם תהנו מזה, וגם הסביבה. הדרך הטובה ביותר לא לייצר פסולת היא להימנע ממנה במקור!

• שימוש בבקבוקי מים רב-פעמיים: צאו עם בקבוק מים מהבית! אם רכשתם בקבוק מכל משקה חד-פעמי בפיקדון, השיבו את הבקבוק הריק לבית העסק על מנת לקבל בחזרה את דמי הפקדון ולהבטיח את מיחזורו של הבקבוק.

• הפרידו פסולת למיחזור: הפרדת פסולת שומרת על איכות החומר ומקילה על תהליך המיחזור. את אריזות המוצרים השליכו לפח הכתום, את הנייר לפח הכחול, וחומרים אורגנים לקומפוסטר ביתי או לפח החום במקומות שיש.

• הפרידו פסולת חשמלית ואלקטרונית למיחזור: יש להקפיד על הפרדת פסולת חשמלית ואלקטרונית למכלי האצירה הייעודיים והוצאתם למדרכה או לפי ההסדר הנהוג ברשות בימי הפינוי הייעודיים שהרשות קבעה. בנוסף, עמדו על זכותכם לקבל פינוי של המוצר החשמלי הישן ללא עלות בעת קבלת המוצר החדש הדומה. כך תתרמו לסביבה נקייה ובטוחה, יותר שכן פסולת זו נאספת על ידי תאגידי המחזור ומנותבת על ידם לטיפול נאות.

• מגבונים לחים: הימנעו משימוש במגבונים! מים וסבון יעשו את העבודה. המגבונים סותמים את הביוב ומזהמים את הסביבה. אם אתם בוחרים לנקות משטחי עבודה עם מגבונים לחים, אחרי שימוש יש להשליך אותם לפח ולא לאסלה, גם אם כתוב על המגבונים שהם מתאימים לאסלה. הימנעו במקור ממגבונים!

• השליכו מסכות לאשפה: למרות הסרות רוב מגבלות הקורונה, אנו עדיין רואים מסכות וכפפות משומשים פזורים בשטחים הפתוחים. מוצרים אלה עשויים פלסטיק ומהווים מפגע כאשר מגיעים לסביבה. יש להקפיד להשליך אותם לפח האשפה המעורבת (הפח הירוק).

• מניעה במקור - גם באופנה: כמה פעמים יצא לכם לקנות בגד שלבשתם רק פעם או פעמיים? חשבתן פעם במה כרוך תהליך ייצור בגד, וכמה הוא מזיק לסביבה? כולנו צריכים להעלות את המודעות לחשיבות שימוש חוזר בבגדים כפתרון סביבתי וחברתי לנזקי תעשיית האופנה. הדרך הטובה ביותר לצמצם שימוש במשאבים, להיות סביבתיים ולחסוך בכסף היא לא לקנות מההתחלה. ואם בכל זאת החלטתם לקנות, אז כדאי יד שנייה.

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "לחגי תשרי המגיעים אלינו לטובה, מתלוות גם פעילויות משמחות כמו ארוחות משפחתיות, יציאה לחיק הטבע ומפגשים חברתיים. לצד ההנאה שבטיולים ובבילוי המשפחתי, חשוב גם לזכור גם את ההשלכות הסביבתיות לשימוש מוגבר בכלים ובבקבוקים חד פעמיים. אנחנו במשרד להגנת הסביבה קוראים לציבור לצאת, לטייל וליהנות – אבל גם לאמץ הרגלים חדשים ובריאים, הרגלים רב-פעמיים, לטובת השמירה על בריאות הציבור והסביבה. מעבר לכלים רב פעמיים מוסיף לכבוד ולהידור של החג והאירוח, וגם שומר על הסביבה והבריאות"

החגים הם זמן לאמץ הרגלים חדשים השומרים על הבריאות וגם מטיבים עם הסביבה. להפסיק להשתמש בכלים ובמוצרים חד-פעמיים, ולהקפיד על מיחזור והפרדת פסולת. מארחים, מתארחים או מטיילים - חשוב לזכור: חד פעמי לא בחג שלי! כך נסייע כולנו לשמירה על הסביבה בריאה ונקייה!

חג שמח!

» פורסם בחדשות