הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


מגדלי הדבורים נגד שר החקלאות: מבקש לפתוח את הייבוא בשנת שיא בתפוקת הדבש


ארגון מגדלי הדבורים בישראל לשרת הכלכלה והתעשייה ברביבאי: עצרי את מחדל ייבוא הדבש ששר החקלאות 'מפיל' עליך כתרגיל פוליטי שיפגע אנושות בענף. ייצור הדבש עומד על כ- 4,200 טון ויספק את צריכת הדבש כולה בחגי תשרי''. משרד החקלאות: ''שר החקלאות פנה אל שרת הכלכלה לבצע הליך תחרותי לייבוא מכסה פטורה ממכס בסך של 560 טון דבש, המהווים פחות מ-10% מסך השוק המקומי''

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  30-08-2022מכוורת אלון הגליל. צילום אדוה אופיר

דווקא בשנת שיא בייצור הדבש בישראל, מבקש שר החקלאות משרת הכלכלה לאפשר יבוא דבש לראש השנה. בארגון מגדלי הדבורים מדווחים, כי משרד החקלאות עודכן על כך שתפוקת הדבש במכוורות בארץ נמצאת בשיא העומד על כ- 4,200 טון - כמות שתספק את כל צריכת הדבש לאורך חגי תשרי.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

''שר החקלאות עודד פורר עוסק בהמשך הרס החקלאות בישראל, מסיבותיו הוא, ומבקש כעת, ערב ראש השנה, לייבא דבש פטור ממכס, ומעביר את האחריות על מחדל זה שיביא להרס ענף הדבוראות, לידיה של מפלגת 'יש עתיד'. לשם כך שלח השר פורר בקשה לאישורה של שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי (יש עתיד) במכתב ששיגר אליה ב- 25.08.2022'' אומרים בארגון.

הדבש תוצרת כחול-לבן מיוצר על ידי דבוראי ישראל ב- 120 אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ. שפע היבול השנה, הודות לחורף שהתארך מעל הממוצע, בנוסף לכמויות משקעים גבוהות גם בחודשים מרץ ואפריל שגרמו לפריחות אביב וקיץ שופעות (שפע צוף), ועונת הקיץ שהחלה מאוחר עם טמפרטורות המיטיבות עם הכוורות ותהליך ייצור הדבש.

דורון לבנה יו"ר ארגון מגדלי הדבורים בישראל: "מדובר במהלך פופוליסטי ואבסורדי אותו מתרץ שר החקלאות כמהלך ל'הורדת יוקר המחייה', על גבם של החקלאים והדבוראים, בזמן שידוע לו כי הייבוא יהיה עודף על צרכי השוק, כאשר כל צנצנות הדבש כבר נארזו במכוורות ישראל ועוד רגע יהיו על המדפים בשפע, ובמחיר סיטונאי קבוע שלא עלה, ולכן מעביר את האחריות למחדל שהוא מבקש לייצר למפלגת 'יש עתיד'. אזרחי ישראל שומעים ההבטחות של שרי 'ישראל ביתנו'- על ירידת מחירי המזון, שבינתיים רק עולים למרות הייבוא שמציף את שווקי ישראל והורס את חקלאי ישראל" אומר לבנה.

במכתב בהול ששיגר ארגון מגדלי הדבורים בישראל (28.8.22) אל שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי, שר החקלאות עודד פורר, סגן שרת הכלכלה ח"כ יאיר גולן,  ומנכ"לית משרד החקלאות נעמה קאופמן-פס, מבקשים הדבוראים לעצור לאלתר את הייבוא המסתמן וטוענים כי מהלך זה נעדר תשתית מקצועית ועובדתית ''הצעתו של השר פורר מסתמכת על נתונים שאינם מבוססים, בהיעדר עבודת מטה לגבי ההשלכות שעלולות לנבוע מהיצע עודף של דבש מיובא, על ההאבקה של ענפי החקלאות השונים, וכל זאת- בניגוד לתנאי הצו האומר כי יש לייבא 'בהתאם לתנאי הגידול המקומי' עליו חתם (16.6) שר האוצר אביגדור ליברמן, לפתיחת מכסות פטורות ממכס לייבוא דבש, אשר עדיין מתקיימים לגביו דיונים שטרם הוכרעו''.


חלת דבש. צילום בועז לביא

לבנה מוסיף: "מהלך זה יביא להצפת השוק בדבש שאין לדעת היכן יוצר במקום דבש ישראלי איכותי לחגי תשרי. בנוסף תגרם פגיעה אנושה בענף הדבוראות והחקלאות, בעיקר בענף הצומח הפירות והירקות, התלויים במתן שירותי האבקה לגידולים חקלאיים, המתבצעת על ידי דבורת הדבש המאביקה 80% מצמחי החקלאות והבר".

אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל: "מדובר בצעד פופוליסטי שסיבתו היחידה היא הרצון של שרי האוצר והחקלאות לקושש קולות על חשבון מגדלי הדבש. צעד שכל כולו בחירות. הדבוראים הישראלים מייצרים דבש מצוין הנמכר במחיר הוגן לאזרחים, ואין שום סיבה לאשר ייבוא מופרך ומופרז של 560 טון דבש. אני קורא לשרת הכלכלה לא לתת יד לפגיעה אנושה בדבוראים שלא לצורך, ולא לאפשר לשרי האוצר והחקלאות להפוך במו ידיהם את החג ממתוק למר".

עמית יפרח, מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, קורא לשרת הכלכלה אורנה ברביבאי לא לאפשר לשר החקלאות לכפות הכנסת דבש בצורה בלתי מבוקרת ובלתי אחראית. "משרד החקלאות הבטיח למגדלי הדבורים שהייבוא ייעשה בהתאם לתנאי הגידול המקומי. אנו יודעים שמדובר בייבוא עודף וממש לא הכרחי, ועל כן יש לדחות מכל וכל את הכנסת הדבש לארץ. שר החקלאות ומנכ"לית משרדו ממשיכים במהלכים החד-צדדיים להרס החקלאות הישראלית".


מכוורת אלון הגליל. צילום אדוה אופיר

על פי נתוני הלמ"ס- למרות עליית מחירי התשומות לכל רוחב המשק ועליית מחיר הדבש ברחבי העולם, הדבש הישראלי משווק לרשתות השיווק השונות במחירים זהים בשנים האחרונות ועל כן לא צפויה עליה במחירי הדבש לצרכן לקראת חגי תשרי ומחירי הדבש לצרכן נמצאים במגמת ירידה.

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: ''משרד החקלאות ושר החקלאות פועלים להפחתת יוקר המחייה ולהנגשת התוצרת החקלאית לכלל אזרחי מדינת ישראל באמצעות הגברת התחרות בשוק. במסגרת זו, שר החקלאות פנה אל שרת הכלכלה לבצע הליך תחרותי לייבוא מכסה פטורה ממכס בסך של 560 טון דבש, המהווים פחות מ-10% מסך השוק המקומי. מטרת המכסה היא לייצר תחרות בשוק ולהוזיל את המחירים לכלל הצרכנים. על-ידי כך לאפשר ליותר משפחות בישראל ליהנות מדבש במהלך חגי תשרי ולאחריהם ולהעלות את צריכת הדבש מייצור מקומי.''

''יוזכר, כי במהלך השנים האחרונות יבאו כמויות דומות של דבש באותה התקופה של השנה. הפעם, מטרת המכסה להוביל להורדת יוקר המחיה לצרכן ולכן היא תהיה תחרותית עם מחיר יעודי.  בנוסף, מדובר במכסה בהיקף מזערי בלבד שלא יערער את היציבות של היצרנים המקומיים. ולראייה, לאחרונה הוחלט על פתיחת מכסה פטורה ממכס בסך של כרבע משוק שמן הזית המקומי (סך הגבוה מהיקף המכסה המדוברת בענף הדבש) אשר לא נחשבת ככזו שפוגעת או מערערת את השוק המקומי''. אומרים במשרד החקלאות.

במשרד מבקשים עוד לציין, כי במסגרת הסיכום עם החקלאים בענף הצומח, ביקשו נציגי החקלאים להוריד את המכס על דבש ל-10% מהמכס הנוכחי, תוך מתן תמיכה ישירה וזאת הוסכם על דעת כולם ובפרט על ידי המגדלים. בהקשר זה יודגש, כי הממשלה מתכוונת לעמוד בכל הסיכומים מול החקלאים''.

מנתוני מועצת הדבש- בישראל 120 אלף כוורות, מתוכן כ- 80 אלף כוורות מאביקות גידולים חקלאיים של פירות וירקות. הכוורות המייצרות דבש "הממתיק הטבעי" העומד על כ-6,200 טון בשנה. ישראלי צורך בממוצע, בחודש תשרי כ- 250 גרם דבש, מתוך צריכה שנתית של כ- 650 גרם לנפש. ערך האבקת הדבורים לתל"ג החקלאי בישראל עומד על כ- 3.5 מיליארד שקלים בשנה. רק לפני מספר חודשים השלימו דבוראי ישראל שינוע של מעל 70 אלף כוורות, בכל רחבי הארץ, להאבקת פריחת מטעי הפרי וירקות.

» פורסם בחדשות