הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


אהרן ידלין, שר החינוך לשעבר וחתן פרס ישראל, הלך לעולמו בגיל 96


ידלין שהיה מחלוצי ההתיישבות בנגב, נפטר בקיבוץ חצרים. מזכ''ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר: ''בשלל תפקידיו הקיבוציים והציבוריים שמר תמיד על היגיון בריא צניעות רבה ודיבור 'בגובה העיניים' עם כל בני שיחו. ממנהיגים ושליטים ועד לנערי תנועות הנוער. נחסר אותו מאוד''

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  12-08-2022אהרון ידלין ז''ל נושא דברים בכנס החינוך ה-2 של התנועה הקיבוצית בשנת 2017. צילום: דוברות התנועה הקיבוצית

אהרן ידלין, שר החינוך לשעבר וחתן פרס ישראל, איש ההתיישבות והנגב, הלך הבוקר (שישי) לעולמו בגיל 96. ידלין יליד 1926, תושב קיבוץ חצרים בנגב ואביו של עמוס ידלין, לשעבר ראש אגף המודיעין בצה"ל. ידלין כיהן כחבר כנסת וכשר החינוך בממשלת רבין הראשונה, בין 1977-1974.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

ידלין היה מהעולים ל-11 הנקודות בנגב במוצאי יום כיפור בשנת 46, והגיע ביחד עם קבוצה מהצופים לקיבוץ בארי שהוקם באותו הלילה. בשל חילוקי דעות פוליטיים עבר לקיבוץ חצרים בו חי עד היום.

ידלין נבחר לכנסת הרביעית מטעם מפא"י וחזר אל בית הנבחרים לקראת סופה של הכנסת החמישית. באותה העת מונה לסגן שר החינוך, ובממשלת רבין הראשונה מונה לשר החינוך.

מאז סיים את פעילותו בזירה הפוליטית הארצית, המשיך לכהן בתפקידים ציבוריים רבים ובהם – מזכ"ל התק"ם בסוף שנות השמונים נוכח המשבר הגדול שעבר על הקיבוצים בכל הארץ, וכן כיהן כיו"ר יד טבנקין, תפקיד אותו סיים לאחרונה.

בנימוקי ועדת פרס ישראל שהוענק לו על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה, נכתב בין היתר: "אהרן ידלין - פעיל ציבור למעלה משישים שנים, חבר כנסת ושר החינוך והתרבות - הוא דמות מופת של מי שהקדיש את כל חייו לעשייה חברתית ולהתנדבות במפעלים חברתיים וציבוריים רבים. במעשיו הוא שימש דוגמה ומופת אישי בדרכו, בנועם הליכותיו, ביושרו האישי, בצניעותו הרבה ובאהבת האדם שבו.

''אהרן ידלין הוא אחת הדמויות הבולטות מתקופת ראשית המדינה שנותרו עד עצם היום הזה במנהיגות תנועת העבודה והתנועה הקיבוצית, והוא  נחשב לאחד ממעצבי דרכן החשובים..... במעשיו ובאישיותו שימש אהרן ידלין דוגמה ומקור השראה וחיקוי לרבים מבני דורו שאותם הדריך, חינך והוביל בדרכו הייחודית לאורך שנים. אהרן ידלין מסמל את הטוב ואת היפה בארץ".


אהרון ידלין ז''ל משתתף במעגל דיון עם הצעירים בכנס החינוך הרביעי של התנועה הקיבוצית בשנת 2020. צילום: דוברות התנועה הקיבוצית

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, ספד לו: "אהרן היה "זקן השבט" שלנו. בשלל תפקידיו הקיבוציים והציבוריים שמר תמיד על היגיון בריא  צניעות רבה ודיבור "בגובה העיניים" עם כל בני שיחו. ממנהיגים ושליטים ועד לנערי תנועות הנוער.  ראייתו הרחבה ועצמו הנבונה שימשה את מזכירי התנועה הקיבוצית לדורותיהם. נחסר אותו מאוד.

''ידלין לא רק דיבר ציונות, אלא עשה ציונות מנעוריו. כחלק מהיותו מראשוני העולים ל-11 הנקודות בנגב, הוא קבע את גבולות המדינה והיה לאחד מבוני הנגב ומיישביה. אהרון הקפיד להגיע לכל אירוע של התנועה הקיבוצית ומוסדותיה ולהביע עמדה צלולה וברורה על מקומה של התנועה ושל חבריה בישראל של המאה ה-21. יותר מכל דבר היה אהרן איש חינוך ואיש הנגב. תנחומינו למשפחה, לחברי קיבוץ חצרים וכל מוקריו". אמר מאיר.

» פורסם בחדשות