הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


נועם בלום, 'מלך הצבר' הלך לעולמו כחודשיים לפני שהוענק לו פרס מפעל חיים בחקלאות


נועם, בוגר סיירת שקד, ציוני מהזן הישן, הלך מיוזמתו לנגב לאחר לימודיו בטכניון. הוא בן לחקלאים שהקימו בשנות ה-30 את המושב גיבתון בו גר עד יום מותו. חוות צברי אורלי שהקים בנגב, היא הגדולה ביותר במזרח התיכון ומתמחה במגוון רב של זני צבר ופיתוחים המוגנים בפטנט עולמי

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  04-07-2022נועם בלום ז''ל. צילום: באדיבות אגרומשוב

הלם בעולם החקלאות הישראלי: נועם בלום, אחד מיזמי החקלאות הישראלים המשמעותיים והחשובים, מי שפיתח והעצים את פרי הצבר הישראלי, הלך לעולמו. נועם היה אמור לקבל פרס מפעל חיים בחקלאות בתערוכת 'אגרומשוב' הקרובה.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

חוות צברי אורלי השוכנת בהר הנגב, היא הגדולה ביותר במזרח התיכון ותמחה בגידול זני סברס ייחודיים המוגנים בפטנט בתקן עולמי, עם מגוון רחב של מוצרים, כמו משקה 100% סברס אדום קפוא ומוצרים רבים נוספים. החווה הינה מפעל חקלאי אגריטק, פודטק, מפעל חייו של בלום, עם מטע הצברים האורגני הגדול במדינה - 1,200 דונם הנמצאים ליד דימונה, ואשר כוללים גם מספר זנים חדשים שהוא פיתח בעצמו.

נועם בלום (72) ז"ל היה ציוני מהזן הישן, הלך מיוזמתו לנגב, פיתח זן חדש ומשובח של צבר, בן לחקלאים שהקימו בשנות ה-30 את המושב גיבתון בו נולד וגר עד מותו. בוגר סיירת שקד, בעל חממות לשעבר, למד בטכניון מנהל תעשייתי והתמחה בקרקע, מים ופיתוח טכנולוגיות חקלאיות ויישומן על בסיס תעשייתי.

לאחר 17 שנות מחקר בכ-400 סוגי צבר מקסיקני, הצליח נועם בלום לייצר שישה זנים שמניבים פרי 10 חודשים בשנה, לעומת הזן הרגיל שגדל עד כה בארץ והניב פרי במשך חודש-חודשיים בשנה.


חוות צברי אורלי. צילום: באדיבות אגרומשוב

חיים אלוש, מנכ"ל תערוכת החקלאות הגדולה בישראל - אגרומשוב, שם החליטו להעניק לנועם את פרס מפעל החיים בחקלאות ואף יידעו על כך את ילדיו לפני כשבוע, סיפר: "נועם היה בעל חזון להפוך חווה חקלאית למפעל לצד החווה עם מפעל קטן לייצור מזון, דבר שיאפשר לו למקסם את הפעילות החקלאית. נועם הוא דוגמה ומופת לאהבת הארץ, עבר מאבקים רבים בחקלאות למרות היותו חקלאי גדול ומוביל. הוא התמודד עם בירוקרטיות רבות וייצג את החקלאות הישראלית החדשנית והמקדמת נאמנה, על כך החלטנו להעניק לו פרס מפעל חיים במסגרת תערוכת אגרומשוב 2022. לצערי הבוקר נודע לנו כי נועם כבר לא יזכה לכך, ונאלץ להעניק את הפרס רק לאחר מותו לילדיו. הוא יישב את הנגב, ללא מיזם החווה שטחים אלו היו נתפסים על ידי הבדואים. יהי זכרו ברוך".

פרס מפעל חיים יוענק לילדיו של נועם ז"ל במסגרת תערוכת החקלאות אגרומשוב 2022 שתתקיים בבנייני האומה בירושלים ב-5-6.9.2022.

» פורסם בחדשות