הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


מחקר חדש: עיצוב מטע העתיד בענף המנגו


שיטת הגידול במבנה 'קיר פירותי' תאפשר למגדל גישה נוחה יותר לעצים ולפרי ובכך תפתח את האפשרות לשילוב מיכון חקלאי מתקדם. המחקר הוצג בסיור מקצועי ביוזמת מועצת הצמחים, מו"פ צפון ושה''מ. יבול המנגו בישראל צפוי להגיע השנה ל כ-60 אלף טון

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  03-07-2022מנגו ממושב אלמגור - עמק הירדן, צילום: שלומית קידר - הפורטל לחקלאות טבע וסביבה

במסגרת סיור מקצועי לסקירת מצב ענף המנגו בישראל והצגת מחקרים יישומיים בתחום, הוצג למשתתפים מחקר לעיצוב מטע מנגו צפוף בשיטה של מבנה 'קיר פירותי' ע''י ד"ר עומר קראין חוקר במו"פ צפון-מיגל, אותו הוא מוביל עם צליל בראס חוקרת במו"פ.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

המחקר מתבצע בשנתיים האחרונות במטעי המנגו של משק לביא-בנימיני במושב רמות ובחלקת גוש בית האריזה יונתן, והוא מתבסס על הניסיון המחקרי שנצבר במו"פ צפון בפרט וברחבי העולם בכלל, בעיצוב מטעי תפוחי-עץ ומינים נוספים בשיטה זו.

שיטת הגידול במבנה 'הקיר הפירותי' תעניק למגדל גישה נוחה יותר לעץ ולפרי ובכך תפתח את האפשרות לשילוב מיכון חקלאי מתקדם, כגון במות קטיף המסיעות את הקוטפים בין העצים וכן רובוטים שיקטפו את הפרי באמצעות רחפנים, מכונות נוסעות עם זרועות קטיף ועוד. כל אלה נמצאים בתהליכי פיתוח וצפויים להיכנס לשוק כבר בשנים הקרובות.


קיר פירותי בעצי מנגו - חלקת לביא בנימיני במושב רמות. צילום: מו''פ צפון

"המטרה העיקרית במחקר היא לעצב את מטע העתיד שיצעיד את ענף המנגו קדימה בעשורים הקרובים, תוך יצירת יתרונות כלכליים ושיווקיים למגדלים הישראליים, באמצעות מיכון לחיסכון בידיים עובדות, יאפשר נטיעה צפופה יותר של עצים וכן חשיפה טובה יותר של הפרי לשמש, המשפרת את הפוריות והאיכות של התוצרת" אומר ד"ר קראין.

הסיור נערך באזור צפון הכינרת ע''י שולחן מגדלי המנגו במועצת הצמחים, שירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ) במשרד החקלאות ופיתוח הכפר ומו"פ צפון במכון המחקר מיגל, של החברה לפיתוח הגליל,


מטעי מנגו בצפון הכנרת. צילום: דורון לב - הפורטל לחקלאות טבע וסביבה

בסיור השתתפו מגדלי מנגו ומנהלי חברות בענף במטעים, אלקנה בן ישר יו"ר 'שולחן המנגו' במועצת הצמחים, חיה רק-יהלום מנהלת מו"פ צפון, מיקי נוי ממ"ר סובטרופיים ארצי בשה"מ, שי צעידי מדריך סובטרופיים בשה"מ, ראובן דור מנהל קשרי חוץ במו"פ צפון, ירון בלחסן מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל, ומעל מאה מגדלים ומנהלי חברות בתחום המנגו.


מימין: ראובן דור מנהל קשרי חוץ במו"פ צפון, ירון בלחסן מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל, חיה רק-יהלום מנהלת מו''פ צפון, אלקנה בן ישר יו"ר 'שולחן המנגו' במועצת הצמחים, ד"ר עומר קראין חוקר במו''פ צפון, שי צעידי מדריך סובטרופיים בשה''מ. צילום: מו''פ צפון

במהלך הסיור התרשמו המשתתפים מהדגמה של מערכת 'אדוניס' של חברת ALTA, לריסוס מדייק באמצעות רחפן מדגם MG, הגורמת להפחתה של עד 90% מהיקף השימוש בחומרי הדברה, מצמצמת דרמטית את הזיהום הסביבתי, הנזקים הבריאותיים והעלויות של החקלאים.

בהמשך ביקרו משתתפי הסיור בניסוי בנושא דישון והזנה והשקיה חכמה וברת קיימא על ידי ד"ר נתיב רוטברט, חוקר במכון "שמיר" בגולן, שנערך בשנתיים האחרונות בחלקות המנגו של קיבוץ חוקוק, הבודק את יישום מחקריו של ד"ר אבנר זילבר שבוצעו בליזימטרים בתנאי שדה.


הדגמת ריסוס נוזלי מדייק באמצעות מערכת 'אדוניס' של חברת ALTA ברחפן מגדם MG. צילום: מו''פ צפון

אלקנה בן ישר, יו"ר שולחן מגדלי המנגו במועצת הצמחים דיווח במסגרת הסיור, כי קטיף המנגו החל בימים אלה וימשך עד חודש דצמבר וצפוי להגיע לכ-60 אלף טון מנגו. ענף המנגו נמצא בצמיחה של כ-50% בתפוקת הפרי בשבע השנים האחרונות, כאשר בשנת 2015 יבול המנגו העונתי עמד על כ-40 אלף טון ובעונת הגידול אשתקד כבר נרשם יבול שופע במיוחד שעמד על כ-70 אלף טון.

שטחי גידול המנגו בישראל משתרעים על פני שטח של כ-25 אלף דונם, בעיקרם בסובב כנרת ובעמק המעיינות והשאר בערבה, בקעת הירדן ואזור עוטף עזה.

"לצד הצמיחה בתפוקה, נרשמת גם עלייה עקבית בביקוש העולמי למנגו הישראלי, שמציב אותו כענף הייצוא השלישי בהיקפו בישראל בתחום הפירות, אחרי האבוקדו והתמר'' הוסיף אלקנה בן ישר. ''עיקר הייצוא שעמד בעונה הקודמת על כ-18 אלף טון, מופנה מדי שנה לשוק האירופאי, המתקרב לרוויה והתחרות בו נעשית קשה יותר ועל כן, פועל שולחן מגדלי המנגו לפתיחת שווקים חדשים במדינות המפרץ ובצפון אמריקה, במטרה להיטיב עם המגדלים ולהבטיח את המשך הצמיחה בענף. ייחודו של המנגו הישראלי מתבטא בשלל היבטים: קליפת הפרי הצבעונית המשווקת ללא פגמים, ציפת המנגו נטולת הסיבים, טעמים משובחים, חיי המדף הארוכים ושלל הזנים המבשילים במועדים שונים".

» פורסם בחדשות