הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


תיעוד ראשון בישראל של קינון אוח עיטי בבית עלמין


התיעוד מרגש במיוחד, מכיוון שמתחת לאותו קן נמצא הקבר של עובד רשות הטבע והגנים שמוליק לנדאו ז"ל, שעבד כמטפל ראשי בביה''ח לחיות בר. שמוליק הקדיש את חייו לטיפול, מחקר והצלה של חיות הבר והטבע הארץ ישראלי וראה חשיבות רבה מאוד בחינוך לשמירת הטבע ואהבת הארץ

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  16-06-2022אחד ההורים במשפחת האוח העיטי בהר המנוחות בירושלים, צילום: עזרא חדד - רשות הטבע והגנים

שומרת הר המנוחות: משפחה של אוח עיטי בחרה להקים את הקן שלה בתוך קבר ריק בהר המנוחות גבעת שאול,  כשממש בקומה מתחתיו קבור המטפל הראשי לשעבר של בית החולים לחיות בר, שמוליק לנדאו ז"ל.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

בחודש פברואר האחרון, פנה קבלן מטעם חברת קדישא בהר המנוחות בגבעת שאול שבירושלים, לפקח רשות הטבע והגנים שמואל קדושי  ודיווח לו על קן של אוח בתוך מנח של קבר בקומה העליונה של המבנה.

בעקבות הפנייה הגיע קדושי למקום ומצא את נקבת האוח בקן שבתוכו חמש ביצים. במהלך חודש מרס בקעו בקן שלושה גוזלים, ופרחו ממנו בתחילת חודש מאי.


גוזלי האוח העיטי. צילום: עזרא חדד - רשות הטבע והגנים

"זהו למעשה התיעוד הראשון בישראל ואולי בעולם של קינון אוח עיטי בתוך קבר בבית עלמין" אומרים ברשות הטבע והגנים. "הסיפור מדהים ומרגש במיוחד, מכיוון שמתחת לאותו קן בו קיננה הנקבה, נמצא קברו של שמוליק לנדאו ז"ל, עובד רשות הטבע והגנים , שעבד כמטפל ראשי בבית החולים לחיות בר בין השנים 2005-2017. שמוליק הקדיש את חייו לטיפול ומחקר של חיות הבר והטבע הארץ ישראלי ובהצלה שלהן, לקח חלק משמעותי בקידום בית החולים וראה חשיבות רבה מאוד בחינוך לשמירת נטבע ואהבת הארץ".

עזרא חדד, פקח רשות הטבע והגנים: ''אוחים עיטיים נוהגים לקנן בנוף סלעי, כמו מצוקים, מחצבות, מדפי סלע, פתחי מערות גדולות, קירות עפר, גם בקרבת יישובי אדם, נראה שהאוחים במקרה הזה ראו במבנה קומות הקברים מצוק המתאים לקינון". למעשה, האוח העיטי הוא דורס הלילה הגדול בעולם, טורף על אשר אוכל כל בעל חיים שאינו גדול ממנו, ומסוגל גם לתקוף בעלי חיים גדולים ממנו.


אוח העיטי. צילום: עזרא חדד - רשות הטבע והגנים

תקופת הקינון של האוח העיטי היא מהארוכות ביותר מבין כל מיני העופות: הזכר והנקבה מעורבים בתהליך הרבייה במשך שישה-שבעה חודשים לפחות - חודש אחד של דגירה, חודש אחד של קינון, וחמישה- שישה חודשים שבהם הגוזלים נותרים בסביבת אתר הקינון, בהשגחה הורית. גם ההזדווגות של האוח העיטי, המגיע לבגרות מינית בגיל שנתיים, מתרחשת בקרבת הקן, שהכנתו מתרחשת על ידי שני בני הזוג. יחד עם זאת, הוא נוהג להשתמש באותה הנקודה בה התרחשה ההזדווגות גם להזדווגויות נוספות.

חיבור פקחי רשות הטבע והגנים והדיווח שהגיע אליהם הוא חשוב מאוד גם להמשך הפיקוח על תהליך ההטלה והבקיעה, וזאת כיוון שהפרעה של בני האדם הייתה תמיד גורם משמעותי בתמותת גוזלי האוח העיטי. הפרעה בלתי מכוונת עשויה להתרחש כאשר מטפסים וגולשים על מצוקים, מטיילים, צפרים וצלמים המגיעים סמוך מאוד לקיני האוחים העיטיים שבהם הנקבה עדיין דוגרת או שהגוזלים צעירים מאוד. ההפרעה עשויה להביא לידי טריפה של ביצים ושל גוזלים. גם פעילות אדם כמו עבודות בדרכים או יערנות, גרמו לנטישת קינים של אוחים עיטיים.

» פורסם בחדשות