הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


נבדק חשד לריכוזיות ותיאום מחירים במכוני התערובת בישראל


שר החקלאות עודד פורר, הנחה את מנכ''לית משרדו לבחון חשד לריכוזיות ותיאום מחירים במכוני התערובת בישראל, באמצעות רשות התחרות. הרקע לפנייה - העלייה במחירי המספוא שגררה עלייה חדה במחירי הבשר, החלב, העוף והביצים

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  18-05-2022רפת בדרום הארץ, צילום: שלומית קידר - הפורטל לחקלאות טבע וסביבה

חלק ניכר מעלויות הייצור של מזון שמקורו בבעלי חיים כדוגמת מוצרי חלב, בשר בקר, עוף וביצים - הינו מחיר התערובות המשמשות להזנת בעלי החיים (מספוא). לאחרונה חלה עלייה חדה במחירי המספוא, שמהווה את הרכיב עיקרי במחיר המזון שמקורו מן החי. עליית מחיר זו גוררת אחריה בהכרח עלייה ביוקר המחייה.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

הזינוק בעלויות חומרי הגלם הוביל אתמול את שר החקלאות עודד פורר להנחות את מנכ"לית משרדו נעמה קאופמן-פס, לפנות לממונה על התחרות עו"ד מיכל כהן, בבקשה לבחון את מחירי התערובות להזנת בעלי חיים בישראל, ולבדוק האם ריכוזיות במקטע מכוני התערובת מובילה למחירי מספוא גבוהים.

משרד החקלאות מבקש לבדוק האם ענף זה מתנהל על פי כללי התחרות כחוק, והאם הוא "סובל" מריכוזיות יתר וחשש לתיאומי מחירים או חוזים.

שר החקלאות, עודד פורר: "במלחמה שלנו ביוקר המחייה אין פשרות. כשמחירי התערובות בישראל גבוהים בהשוואה למדינות אחרות, וכאשר ירידות במחיר חומר הגלם העולמי כמעט ואינן מתגלגלות למגדלים, אזרחי ישראל משלמים את המחיר. הנחיתי את מנכ"לית המשרד לפנות לרשות התחרות, על מנת שתבדוק ריכוזיות ותיאום מחירים. לא נירתע לפעול בכל דרך כדי לקדם תחרות ולפעול להורדת יוקר המחייה"

מספוא הוא תשומה משמעותית בחקלאות בכלל (22%) ובענפי הבקר והעוף בפרט (מעל 50%). בישראל ישנם כעשרה מכוני תערובת, כאשר שלושה מהם מחזיקים למעלה מ-60% מהשוק. רק כמחציתם מוכרים ללקוחות בפריסה ארצית. הבעלות על שלושת המכונים הגדולים מתחלקת בין מספר רב של קיבוצים ומושבים שיתופיים: אמבר - משקי גרנות, יהודה, הנגב והדרום (145 קיבוצים ומושבים), מילובר - משקי המפרץ, עמק יזרעאל והגליל העליון (95 קיבוצים ומושבים), צמח - משקי עמק הירדן ובית שאן (47 משקים שיתופיים). כ-90% מחומרי הגלם מיובאים מחו"ל, בעיקר תירס וחיטה.

בבדיקה שערכה המועצה הלאומית לכלכלה עלה כי מחירי התערובות בישראל גבוהים בהשוואה למדינות אחרות, וקיימים פערים במגמות המחירים של התערובות לסוגי בעלי חיים שונים. עוד מצאה הבדיקה כי מקטע מכוני התערובת ריכוזי כך שירידות במחיר חומר הגלם העולמי כמעט ואינן מתגלגלות למגדלים. בנוסף, לא נמצא מתאם בין מחירי התערובות למגדלים למחיר הסופי לצרכן.

פורסם בחדשות