הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


עיצום כספי לחברת 'יקבי ציון' בגין הפרה של תנאי היתר הרעלים


המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי בהיקף של כ-779 אלף שקל על חברת יקבי ציון ממעלה אדומים, בשל חריגה מתנאי היתר הרעלים. מנהל מחוז ירושלים במשרד: ''התנהלות רשלנית של היקב יכולה הייתה להיגמר בפגיעה בחיי אדם ובסביבה''

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  02-05-2022יקבי ציון מעלה אדומים. צילום: המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי על חברת 'יקבי ציון' ממעלה אדומים בסך 779,384 שקל בגין הפרה של תנאים בהיתר רעלים המהווה הפרה של הוראות חוק חומרים מסוכנים. את העיצום הטיל סמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה במשרד להגנת הסביבה, יצחק בן דוד.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

במהלך פעילות פיקוח שביצע מחוז ירושלים של המשרד ביקב, במטרה לוודא קיום של תנאי היתר הרעלים המצוי ברשותו והוראות חוק החומרים המסוכנים שמכוחו ניתן ההיתר, נמצאו ליקויים חמורים בהתנהלות היקב. ממצאי סיור הפיקוח העלו, כי היקב לא מילא אחר תנאי היתר הרעלים העוסקים בטיפול בגופרית דו-חמצנית, המהווה חומר רעיל אשר חשיפתו לאדם עלולה לסכן את בריאותו, ובחובת התקנה של מערכת לטיפול באירועי חירום של גופרית דו-חמצנית, אשר עלולים לגבות חיי אדם.

כמו כן, היקב לא הגיש סקר מרחקי הפרדה, שתפקידו לקבוע את אמצעי המיגון הנדרשים למניעת פגיעה באוכלוסייה קרובה כתוצאה מהשימוש בחומר בשגרה ובעת אירוע מסוכן, על פי הנדרש בהיתר הרעלים.

בנוסף, היקב לא עמד בסטנדרטים הנדרשים בתנאי היתר הרעלים בכל הנוגע לשילוט ואזהרה מפני חומרים מסוכנים. טעות בזיהוי החומרים המסוכנים עלולה לגרום לאירוע חומרים מסוכנים וחלילה לאסון אשר כתוצאה ממנו עלולים להיפגע עובדי היקב, העוברים והשבים והסביבה. ביקב נמצאו גם הפרות של תנאים בהיתר הרעלים העוסקים בחובות ניהול פנקס רעלים וחובות תיעוד.

התנאים והדרישות הניתנים בהיתר הרעלים מחייבים את מחזיקי ההיתר על פי חוק, במטרה לשמור על בריאות העובדים, הציבור והסביבה. ''המשרד להגנת הסביבה ימשיך באכיפה נחושה ובלתי מתפשרת כנגד מי שיפרו את הוראות החוק ותנאי ההיתרים הניתנים על ידו וינקוט בכל אמצעי האכיפה העומדים לרשותו בכדי להבטיח ציות להוראות החוק ולתנאי ההיתרים, זאת במטרה לשמור על בריאות הציבור ועל הסביבה''.

פורסם בחדשות