הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


האסטרונאוט איתן סטיבה ייקח לחלל זרעים של זני בר ממכון וולקני


מדובר במחווה מיוחדת לציון 100 שנה לייסודו של מכון וולקני, שבו עבד אביו דר' אהוד סטיבה ז"ל. זני בר אלו הם ייחודיים וערכיים לאור השונות הגנטית הגדולה שהם אוצרים, אשר מהווה את הבסיס למחקר שמטרתו ייצור צמחים שיוכלו להסתגל לשינוי אקלים קיצוניים

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  03-04-2022תערובת זני בר קרובי תרבות, צילום: ורה מורוזובה, בנק הגנים מכון וולקני

האסטרונאוט הישראלי איתן סטיבה נמצא בימים אלה בבידוד בפלורידה, לקראת המראתו ב-6 באפריל אל תחנת החלל הבינלאומית (ISS) כחבר צוות AX-1 במסגרת משימת 'רקיע'. רגע לפני, לקח איתו סטיבה שקית זרעים של זנים בעלי יכולת הסתגלות לתנאי אקלים קיצוניים, שנמסרה לו מבנק הגנים במכון וולקני.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

שיתוף הפעולה הייחודי עם מכון וולקני, אשר חוגג 100 שנה להיווסדו, משמעותי במיוחד עבור סטיבה שכן אביו, ד"ר אהוד סטיבה ז"ל, עבד כחוקר במכון וולקני במשך שנים רבות והתמחה במחקר בתחום מדעי הקרקע, המים והסביבה. לקיחת אסופת הזנים תמחיש גם את חשיבות נושא הקיימות והחקלאות עבור המשימה.

שקית הזרעים מכילה זני בר קרובי תרבות, הנאספים ונשמרים בבנק הגנים הישראלי במכון וולקני. זרעים אלו ייחודיים וערכיים לאור השונות הגנטית הגדולה שהם אוצרים ומהווים את הבסיס למחקר שמטרתו ייצור צמחים שיוכלו להסתגל לשינוי אקלים קיצוניים.

חשיבותו של המחקר עצומה לאור הפעמים הרבות בהן התריע ארגון המזון והחקלאות של האו"ם (FAO) בשנים האחרונות על משבר מזון עולמי הצפוי להתרחש בשל משבר האקלים.

משימת 'רקיע', שנועדה לעורר סקרנות ויצירתיות דרך מסע אנושי לחלל, מוקדשת להכרת הפוטנציאל הטמון בחקר היקום, העלאת המודעות לחשיבות השמירה על כדור הארץ, תוך העמקת שיתופי פעולה בינלאומיים וקידום תעשיית החלל. המשימה תעשיר את החינוך ותיחשף לתלמידים, מחנכים, חוקרים, אנשי הגות ותרבות ולציבור כולו, באמצעות עשרות ניסויים מדעיים והדגמות טכנולוגיות כחול לבן שיבוצעו בתחנה, דרך העברת תכנים חינוכיים לילדי ישראל מהחלל כמו גם יצירה והצגה של אמנות ישראלית. כי אין חלום רחוק מדי.

איתן סטיבה מסר: "מכון וולקני שואף לסייע בהתמודדות עם שינויי האקלים ולפתח את ענף החקלאות בשילוב טכנולוגיה ישראלית. המכון קרוב לליבי, כבנו של חוקר ותיק, שפעמים רבות לקח אותי לבקר בשדות הניסוי ברחבי הארץ ובמעבדות הפיסיקה. למדתי ממנו להכיר את סוגי האדמה השונים וראיתי את הרעיונות היצירתיים לאיסוף וחסכון במים".

מר עודד פורר, שר החקלאות ופיתוח הפריפריה, הנגב והגליל: "אני מברך את איתן סטיבה ומאחל לו הצלחה במשימת "רקיע" לחקר סביבת החלל. איתן מבטא את הרוח המדעית הישראלית והחשיבה העתידנית , אותם אנו רואים גם במחקרים פורצי דרך שמתבצעים במכון וולקני במשרד החקלאות."

"ד"ר עינב מייזליש גתי, מנהלת בנק הגנים הישראלי במכון וולקני מסרה: "שליחת דוגמית של אוסף זרעים של צמחי בר קרובת תרבות לחלל, ממחישה את החשיבות של שימור מגוון ביולוגי יקר ערך זה ואת החיפוש המתמיד שלנו אחר פתרונות מדעיים שנועדו להבטיח את אספקת המזון בעולם שתנאי המחיה בו משתנים מרגע לרגע".

מכון וולקני, המציין 100 שנים להיווסדו הוא גוף המחקר החקלאי הגדול בארץ שאחראי לפיתוחים רבים ומגוונים שמהווים היום תשתית חקלאית, מודרנית ותעשייתית של מדינת ישראל. פיתוחיו של המכון, במגוון תחומי החקלאות והסביבה, ידועים בעולם ועד כה, רשם המכון מעל 1,000 זנים ומעל 500 משפחות פטנטים. בין הזנים המפורסמים : מלון "גליה", שמן זית "ברנע" אגוזי אדמה "חנוך", מנגו "מאיה" וזני חיטה חדשים. כולם נחשבים לבעלי האיכות והטעם המצטיינים בעולם.

פורסם בחדשות