הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


מגדלי התמרים תולים תקוות בפגישת הרצוג וארדואן


טורקיה העלתה את המכס על התמרים מישראל מ-15% ל-25%, בו בזמן שתמרים מהרשות הפלסטינית וממצרים פטורים ממכס. הענף שנחשב למוביל בייצוא החקלאי של ישראל, ניצב מול האתגר החדש - לצד אתגרים נוספים בפניהם הוא עומד בשנים האחרונות. מגדלי התמרים פנו לנשיא הרצוג וביקשו שיעלה את הנושא בפגישתו עם ארדואן

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  02-03-2022מטע תמרים בערבה התיכונה, צילום: רבקה אופנבך

בחודשים האחרונים החליטה ממשלת טורקיה להעלות את המכס על התמר הישראלי מ-15% ל-25%, ובמקביל - הועלתה הכמות הפטורה ממכס עבור התמרים שמקורם ברשות הפלסטינית עד לכ-3,000 טון, ומצרים, אשר נוספה לאחרונה כיצרנית תמר מג'הול, פטורה בטורקיה ממכס ללא כל מגבלת כמות.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

הענף שנחשב עד לא מכבר לאחד מכוכבי הייצוא החקלאי של ישראל, ניצב מול מספר אתגרים, המרכזי שבהם הוא החלטת ממשלת טורקיה להעלות את המכס על התמר הישראלי, זאת לצד ביטול המכס על ייבוא תמרים ממדינות אחרות

שרת הכלכלה, אורנה ברביבאי, ואנשי משרדה מנסים מזה כמה חודשים לשכנע את הטורקים לסגת מהמהלך ומציעים חלופות, אך עד כה – אין שינוי במדיניות הטורקית.

מגדלי התמרים הישראלים שנפגעו מהצעדים שנוקטת טורקיה, תולים כעת תקוות רבות בביקורו של נשיא המדינה יצחק הרצוג עם נשיא טורקיה ארדואן, שצפוי להערך במהלך חודש מרץ, זאת על רקע ההתקרבות וההתחממות ביחסים בין ישראל וטורקיה. ''העלאת המכס בטורקיה מקשה על כדאיות הייצוא, ואיננה מאפשרת התמודדות הוגנת עם העלייה המתמדת בייצוא מהמדינות מצריים, ירדן, מרוקו, אלג׳יר וכן מצד הרשות הפלסטינית''. נכתב בפניה לנשיא הרצוג.

טורקיה היא אחד היעדים המרכזיים לייצוא עבור מגדלי התמר הישראלים, והצעד הזה פגע קשות בחקלאים הישראלים – שגם כך נמצאים במשבר בשנתיים האחרונות בשל השלכות מגיפת הקורונה שעצרה שווקים גדולים בישראל ובעולם, תחרות גוברת בשווקים הקיימים ואי-פיתוחם של שווקי ייצוא חדשים, עלייה בחרמות של גופים בעולם על התוצרת הישראלית, מלחמה יומיומית נגד מזיקים ומחלות ועוד.

אמנון גרינברג, יו"ר שולחן התמרים במועצת הצמחים, מספר כי "לפני שינוי מדיניות המכס, היקף ייצוא התמרים מישראל לטורקיה עמד על כ-2,500 טון; לאור השינוי, היקף הייצוא ירד לכ-1,800 טון, ואנו חוששים מהתדרדרות נוספת. העלאת המכס בטורקיה מייצרת תחרות לא הוגנת מול שאר המדינות ופוגעת קשות באלפי המגדלים הישראלים בבקעת הירדן, בערבה ובמקומות נוספים, שמתבססים על גידול התמרים לפרנסתם. לכן, פנינו לנשיא המדינה וביקשנו להעלות את הנושא לסדר היום בביקורו בטורקיה, ואנו מקווים שייעתר לבקשתנו".

פורסם בחדשות