הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


בשל חשש ממזיקים: 4 טון חסה עם שאריות אדמה הוחזרו לירדן


התוצרת החקלאית מירדן המיועדת לציבור החרדי בשנת השמיטה, הוחזרה בשל החשש כי תהווה נתיב לחדירת נגעים וגורמי מחלות אחרים שיסתתרו בתוך רגבי האדמה והחול ועלולים להביא לנזק בלתי הפיך לחקלאות הישראלית

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  17-02-2022צילום: משרד החקלאות ופיתוח הכפר

מפקחי השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות, פסלו משלוח של כ-4 טון חסה שגודלה בירדן, שעל גביה נמצאו שאריות של אדמה וחול. התוצרת הוחזרה לירדן בשל החשש כי תהווה נתיב לחדירת נגעים וגורמי מחלות אחרים שיסתתרו בתוך רגבי האדמה והחול, ועלולים להביא לנזק בלתי הפיך לחקלאות הישראלית.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

הסחורה שנתפסה הגיעה מחווה מבודדת בירדן המאושרת לגידול ירקות ועלים ירוקים ומוכרת למשרד החקלאות מזה מספר שנים. החווה מופעלת על ידי חברה המספקת מוצרי מזון לציבור החרדי שצורך פירות וירקות שלא גודלו בשטח ארץ-ישראל במהלך שנת השמיטה. עם זאת, רק לפני כשבוע ניתנה לבעלי החווה אזהרה, לאחר שבמשלוח קודם אותרו שאריות חול. הפעם, משהמקרה חזר על עצמו ביתר שאת, הוחלט כי הסחורה תוחזר לירדן.

במשרד החקלאות מציינים כי מפקחי השירותים להגנת הצומח ולביקורת פרוסים בכל מעברי הכניסה לישראל, במטרה לוודא כי הסחורה המיובאת ארצה עומדת בסטנדרטים הגבוהים של תקנות הגנת הצומח בישראל, ואינם מהווה מקור פוטנציאלי לחדירת מזיקים ונגעים.

במעבר "רבין" שבערבה מגיעים בין היתר מוצרים המיועדים לשימוש קהילות חרדיות שאינן צורכות מזון טרי שגדל על בסיס היתר מכירה בשנת שמיטה. במקרים אלה, מלבד בדיקות של משגיחי הכשרות מטעם היבואנים הבודקים שהסחורה נקייה מחרקים, התוצרת עוברת דיגום על ידי מפקחים של משרד החקלאות, כדי לוודא שאינה נושאת שאריות אדמה, נגעים, חיידקים, פטריות או גורמי סיכון אחרים.

ד"ר אריק שמאי, מנהל אגף הסגר צמחים בשירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות: "בשנת שמיטה, גדלה באופן טבעי כמות התוצרת החקלאית המיובאת לישראל. בשל כך, קיימת חשיבות מכרעת ל"שומרי הסף" של משרד החקלאות, הדואגים שהסחורה הנכנסת לישראל לא תהווה סיכון לבריאות הציבור או לענפי החקלאות. נמשיך לעשות כל שביכולתנו כדי לוודא שהסחורה הנכנסת לישראל עומדת בסטנדרטים הגבוהים ביותר, מה שמשרת את בריאות הציבור, ומבטיח את בריאות הצומח והחקלאות".

פורסם בחדשות