הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


נזק חסר תקדים לחקלאות: שטחים בהיקף של 165,000 דונם נפגעו מנזקי הסופות


הנזק שגרמו הסופות לגידולים החקלאיים בשבועות האחרונים, מוערך בכ-60 מיליון שקלים. מרבית הפגיעה היא בגידולים בענפי הירקות והפירות. שר החקלאות עודד פורר: ''הסופות האחרונות הותירו נזקי חקלאות שלא נראו בישראל בשנים האחרונות. נמשיך להשקיע בפיתוח טכנולוגיות ואמצעי מיכון שונים להתמודדות מיטבית יותר עם תנאי מזג האוויר''

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  14-02-2022נזקי סערה במטע תפוחים, צילום: מעריכי קנט - הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות

ימי החורף הקרים והסוערים שפקדו את ישראל בשבועות האחרונים, אשר התאפיינו בתנאי מזג אויר קשים שכללו משקעים רבים, ברד, רוחות וקור - גרמו נזק כבד לגידולים החקלאיים, בעיקר בצפון הארץ ובמרכזה. שכבת הקרה שנוצרה על הצמחים בשילוב עם הברד הכבד שירד באזורים רבים גרמו לפגיעה משמעותית ביבול של הצמח ובאיכותו של הפרי.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

משרד החקלאות, באמצעות הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות (קנ"ט), פועל על מנת לתת את המענה הטוב ביותר לצרכי החקלאי ויעניק פיצויים לחקלאים המבוטחים במסגרת הביטוח לנזקי טבע והביטוח הרב-סיכוני.

חשוב לציין, כי המדינה משתתפת במימון הפרמיה למגדל בשיעור של 35% בביטוח נזקי טבע ובשיעור של 80% בביטוח הרב-סיכוני, בתקציב כולל של כ- 220 מיליון ₪ מדי שנה. הערכת הנזקים בגידולי החקלאות נעשית על ידי שמאי ולאחר מכן מתחיל תהליך שבסופו כספי הפיצויים יגיעו אל החקלאי.

עד היום התקבלו בקנט כ-700 הודעות נזק ממגדלים שונים, ומסיכום הנתונים עולה כי הנזק לכלל ענפי החקלאות מוערך בכ-60 מיליון שקלים. מרבית הפגיעה היא בגידולים בענפי הירקות והפירות: בענף הפירות נפגעו בעיקר גידולי אבוקדו, בננות והדרים בהיקף מוערך של כ-30 מיליון שקלים. בענף הירקות נפגעו בעיקר גידולי תפוחי אדמה, עגבניות ופלפל בהיקף מוערך של כ-25 מיליון שקלים. גידולים חקלאיים נוספים שנפגעו כוללים גידולי חקלאות בעל (פלחה) וצמחי נוי.

סך השטחים החקלאיים שנפגעו משתרע על שטח של כ-165,000 דונם כאשר מרבית מוקדי הפגיעות (כ-80%) ממוקמים באזורי מרכז וצפון הארץ.

בכדי להילחם בקרה הפוגעת בצמחים, בשנים האחרונות פותחו מגוון של אמצעים המספקים פתרונות לוויסות הקור ביניהם אמצעי חימום, ערבול אויר ושיטת השקיה ייחודית. בנוסף, משרד החקלאות עוקב בשגרה ובאופן קבוע אחר המצב בשוק המקומי, לרבות מחירי התוצרת הטרייה, ובמקרה של מחסור בפרי או ירק מסוים, מחליט בהתאם על יבוא ללא מכס.

שר החקלאות ופיתוח הכפר, עודד פורר: "הסופות האחרונות הותירו נזקי חקלאות שלא נראו בישראל בשנים האחרונות. משרד החקלאות ופיתוח הכפר בשיתוף קנ"ט פועל ללא הפסקה על מנת לסייע לכל חקלאי בשטח. נמשיך להשקיע בפיתוח טכנולוגיות ואמצעי מיכון שונים להתמודדות מיטבית יותר עם תנאי מזג האוויר"

פורסם בחדשות