הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


טבעת זהב עתיקה ומרהיבה עם שיבוץ של אבן חצי יקרה נחשפה ביבנה


האבן המשובצת בטבעת מוזכרת בתנ''ך כאבן האחלמה, אחת מ-12 אבני החושן אשר שימשו את הכהן הגדול בבית המקדש. באתר התגלה גם יקב לייצור יין - הגדול ביותר הידוע בעולם מהתקופה הביזנטית

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  08-11-2021הטבעת מיבנה. צילום: דפנה גזית, רשות העתיקות

בחפירת הענק שמנהלת רשות העתיקות ביבנה ביוזמת רשות מקרקעי ישראל ובשיתוף עם עיריית יבנה, לקראת הרחבת העיר, נחשפה לאחרונה טבעת זהב ובה משובצת אבן חצי יקרה.  האבן הקרויה אמטיסט Amethyst מוזכרת בתנ"ך כאבן האחלמה - אחת מ-12 אבני החושן.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ?  הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

בדיקה של הטבעת על ידי ד"ר יותם אשר במעבדה האנליטית ברשות העתיקות, גילתה שהאבן מורכבת ברובה מסיליקה - חומר ממנו מורכבות רבות מאבני החן. בדיקה זו, שללה את האפשרות כי השיבוץ הסגול עשוי זכוכית פשוטה. משקלה של הטבעת 5.11 גרם.


מחסן קנקני היין שבסמוך לו נמצאה הטבעת

 ד"ר אמיר גולני, מומחה לתכשיטים קדומים ברשות העתיקות אשר בחן את הממצא: ''מי שהחזיק בטבעת היה אדם אמיד, וענידת התכשיט הצביעה על מעמדו ועושרו. טבעות שכאלה יכלו להיענד על ידי גברים ונשים כאחד. בטבעת שובצה אבן חצי יקרה, הקרויה אמטיסט ((Amethyst. אבן זו, מוזכרת בתנ"ך כאבן האחלמה - אחת מ-12 אבני החושן אשר שימשו את הכהן הגדול בבית המקדש. לאבן החן הזו נקשרו סגולות רבות, ובהן - מניעת תופעת הלואי של השכרות - החמרמורת (האנגאובר)."תכונה זו המיוחסת לאבן מעניינת במיוחד, על רקע ההקשר בו נתגלתה הטבעת – אתר שבו פעל יקב יין ענק, הגדול בעולם הידוע מהתקופה הביזנטית.


המשמרת ילנה קופרשמידט מנקה את טבעת הזהב במעבדות רשות העתיקות. צילום: דפנה גזית, רשות העתיקות

 "האם מי שענד את הטבעת רצה להימנע משיכרון עקב שתיית יין מרובה? את זה כנראה לא נדע", אומר ד"ר אלי הדד, שמנהל את החפירה יחד עם ליאת נדב-זיו וד"ר יוחנן (ג'ון) זליגמן מרשות העתיקות. "בכל זאת, מעניין לדעת, כי הטבעת נמצאה בקרבת היקב, במרחק של כ-150 מ', שם נחשפו בחפירות שלנו שרידי מחסן ארוך, ששימש לאחסון קנקני יין (אמפורות). חלק מהקנקנים נמצאו כשהם הפוכים על שפתם, ויתכן שהיה זה מחסן מלאי של קנקנים ריקים לפני שאלה נלקחו לגיתות היין, על מנת למלאם ביין. יתכן שהטבעת המרהיבה הייתה שייכת לבעל המחסן המפואר, למנהל עבודה במקום, או פשוט למבקר או מבקרת שאתרע מזלם, והטבעת היקרה נשמטה מידם, עד שלבסוף נתגלתה על ידינו".


החפירה הארכיאולוגית ביבנה. צילום אווירי - אסף פרץ, רשות העתיקות

 בקרב החוקרים קיימת התלבטות ביחס לתיארוך הטבעת. זו, נמצאה בתוך מילוי המ תוארך, ככל הנראה, לסוף התקופה הביזנטית - ראשית התקופה האיסלמית הקדומה - המאה 7 לספירה, ואולם יתכן כי הטבעת, בשל יופיה ויוקרתה, "התגלגלה" מיד ליד במשך מאות שנים. טבעות זהב משובצות באבן האחלמה מוכרות בעולם הרומי, ויתכן שממצא הטבעת שייך לבן המעמד הגבוה שחי בעיר כבר במאה ה-3 לספירה.

מפעל היין שחשפה רשות העתיקות ביבנה. צילום: אמיל אלג'ם, רשות העתיקות

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות, "הממצאים הקטנים, היום-יומיים, שמתגלים בחפירות שלנו, מספרים לנו את הסיפורים האנושיים ומחברים אותנו באופן בלתי אמצעי לעבר. מרגש לדמיין את האיש או האישה שהטבעת הייתה שייכת להם, כשהם מתהלכים ממש כאן, במציאות שונה לחלוטין מזו שאנחנו מכירים בעיר יבנה של היום".רשות העתיקות מזמינה את הציבור לבקר בחפירת מפעל היין העתיק והענק שנחשף ביבנה ביום ו' הקרוב, 5.11, בהרשמה מראש. פרטים בפייסבוק של רשות העתיקות.

פורסם בחדשות