הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


שישה חשודים תושבי תל שבע נלכדו בתוך בור שחצבו באתר עתיקות


זו חוליית השודדים השלישית שנלכדת השנה באותו הבור. זהב לא נמצא, אך העתיקות נפגעו קשות. רשות העתיקות: ''אגדה על הימצאות זהב טורקי מסעירה את דמיונם של תושבי האזור, שמגיעים לחפור באתרי עתיקות. לעיתים מתלויים אליהם שייחים, שמפעילים לחשים לגירוש השדים שלכאורה, שומרים על הזהב''

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  26-10-2021


צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות לכדה בסוף השבוע "על חם" חוליה של שישה שודדי עתיקות בבאר כלך שבדרום. השודדים נתפסו בתוך בור, כשהם חופרים ופוגעים בשכבות הקדומות.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

באתר העתיקות באר כלך שבדרום קיימים שרידי באר ובורות מים עתיקים, מערות קולומבריום, קברים קדומים ומחצבה לאבני בניה. על פי העדויות הארכאולוגיות, החיים באתר התקיימו לאורך תקופות רבות - החל בתקופת הברונזה ועד לתקופה העותמאנית.

מבצע התפיסה יצא לדרך בעקבות דיווח מודיעיני שקיבלה היחידה. בתצפית של מפקחי היחידה, זוהו שמונה שודדי עתיקות - שישה שחפרו בבאר הקדומה ושני תצפיתנים. אנשי היחידה התגנבו אל הבאר, הפתיעו את החוליה ותפסו אותה "על חם" מתחת לאדמה. חלק מהחשודים נלכדו כאשר יצאו ממחילה עמוקה שהיתה בקרקעית הבור.


צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

עם לכידת החשודים וכלי החפירה שברשותם, חבר אל היחידה כוח סיוע ממג"ב וממשטרת קריית גת, שסייע בהבאתם לחקירה. בחקירה אמרו החשודים - תושבי תל שבע והפזורה הבדואית, כי הגיעו למקום במטרה לטייל, נכנסו לבור, ובחרו לבלות בתוכו.

בסיום החקירה, נתפסו רכב והציוד שהיה ברשותם. התיק הועבר ליועץ המשפטי של רשות העתיקות, להגשת כתב אישום.

לדברי אמיר גנור, מנהל היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות: "לצערנו, חלק מתושבי הדרום נוטים להאמין ל"אגדות" על מטמוני זהב מהתקופה העות'מאנית שקיימים באזור הדרום. אנחנו, ברשות העתיקות, מזהים מגמה גוברת, בה חוליות של שודדי עתיקות יוצאות לשטח לאתרי העתיקות כשהן מצוידות בכלי חפירה, סורקות אחרי סימנים עלומים בשטח, וחופרות בורות עמוקים באתרי העתיקות תוך פגיעה במורשת של כולנו. חלק מהחוליות נעזרות בשיח'ים מקומיים ומוכרים במגזר הבדואי; השיח' אמור לסייע באיתור הזהב ובלחימה "בשד" ששומר על האוצר במעמקי האדמה, וזאת על ידי אמירת לחשים וכישופים במהלך החפירה. רק בחודש האחרון, נלכד באזור משאבי שדה בדרום אחד השייחים המוכרים במגזר, יחד עם חשודים נוספים, בחפיר בנחל חגב.

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות, "הלב נחמץ כשרואים את הנזק למורשת של כולנו, שנעשה בשם בצע כסף ואגדות חסרות שחר. זהב ומטמונים כמובן שלא נתגלו, אתרי העתיקות נהרסים, ובשטח נותרים בורות עמוקים, המסכנים את המטיילים באתרים ואת חיילי צה"ל, שמתאמנים באזור."

פגיעה באתר עתיקות הינה עבירה פלילית שהעונש הקבוע בחוק כנגד מבצעה הוא עד חמש שנות מאסר.

פורסם בחדשות