הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


שביל הסנהדרין - תצוגה של פריטים עתיקים מתקופת המשנה והתלמוד


150 פריטים עתיקים מתקופת המשנה והתלמוד מוצגים בתערוכת 'שביל הסנהדרין' בבית יגאל אלון ליד הכינרת, ובהם אבן בת 2,000 שנה שנחשפת לראשונה הנושאת תיאורים של בית המקדש, נר שמן עם דגם מנורת שבעת הקנים, כתובות הנושאות את המילים 'שלום' ו'שבת', ושמות חכמים

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  17-10-2021האבן הנדירה ממגדל מוצגת לראשונה בבית אלון, צילום: עינת עמבר ערמון - רשות העתיקות 

נר שמן עם דגם מנורת שבעת הקנים, כתובות הנושאות את המילים 'שלום' ו'שבת', ושמות חכמים כמו שמעון, יעקב והושעיה: כ-150 ממצאים עתיקים ובהם גם אבן נדירה מתקופת בית המקדש השני, המציגה תיאורים של בית המקדש מהימים שבהם עמד על תילו בירושלים, מוצגים כעת בתערוכה חדשה - "שביל הסנהדרין – מורשת והנחלה בגליל" שהקימה רשות העתיקות במוזיאון בית יגאל אלון שבגינוסר, במימון משרד ירושלים ומורשת.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

התערוכה, אותה אצרה ד"ר עינת עמבר ערמון מרשות העתיקות, נחנכה ביום חמישי האחרון, 14/10, במוזיאון בית יגאל אלון שבגינוסר, במסגרת יום אלון לזכרו ומורשתו של מפקד הפלמ"ח יגאל אלון, במעמד השרה לשוויון חברתי ח"כ מרב כהן, מנהל רשות העתיקות, אלי אסקוזידו, מנהל אגף מורשת במשרד ירושלים ומורשת, נתנאל מזא"ה, וערן שוורץ, מנכ"ל בית יגאל אלון.


תערוכת רשות העתיקות בבית אלון - שביל הסנהדרין. צילום: עינת עמבר ערמון - רשות העתיקות

מאז שנתגלתה האבן בחפירות רשות העתיקות בשנת 2009 במגדל שליד הכנרת, היא הייתה מצויה במחקר, וניתן היה להתרשם מהעתק שלה, המוצג באתר מגדל. כעת, לראשונה, מוצגת בישראל האבן המקורית. להערכת חוקרים, שימשה "האבן ממגדל", שנחשפה במרכזו של בית כנסת מתק' בית שני, כרהיט הקשור בקריאה בתורה. יש הרואים באבן תיאור נאמן למציאות של בית המקדש ושל הכלים ששימשו בפולחן – אשר נעשו על ידי אומן שראה את בית המקדש בעיניו.


האבן ממגדל. צילום: יעל יולביץ - רשות העתיקות

הממצאים בתערוכה, שרבים מהם מוצגים לראשונה, משקפים את פריחת יישובי הגליל בתקופה הרומית והביזנטית - תקופת המשנה והתלמוד - לאחר נדידת הסנהדרין – הלא היא ההנהגה היהודית העליונה, מירושלים ומיבנה לצפון.

בתערוכה מוצגים פריטים מעוטרים בסמלים יהודיים דוגמת מנורת שבעת הקנים, כתובות עתיקות בעברית ובארמית הנושאות את המילים 'שלום', 'שבת', ושמות חכמים כמו שמעון, יעקב והושעיה.


פמוט, חלק ממטמון של חרש מתכת בטבריה, צילום: אדר ענקי

אחד הממצאים המיוחדים המוצגים בתערוכה, הוא מטמון מטבעות כסף וברונזה מואדי חמאם, מימיו של הקיסר אדריאנוס, שנמצא במבנה שנשרף, ומהווה עדות מצמררת לימי מרד בר כוכבא בגליל. מטבע אחר המוצג בתערוכה הוא מטבע זהב נדיר, של קיסר האמפריה הביזנטית תיאודוסיוס השני, אשר נמצא באקראי על ידי נערים שטיילו בשביל הסנהדרין. הקיסר תיאודוסיוס היה אחראי לביטול מוסד הנשיאות היהודי, אשר הוביל, בסופו של דבר, למעבר של מרכז היישוב היהודי מהגליל לבבל. לצד ממצאים אלה, מוצג גם קמע נגד עין הרע, אותו חשפה לפני כ-40 שנה תושבת מושב ארבל בקרבת בית הכנסת העתיק ביישוב. קרוב משפחתה מסר לאחרונה את המטבע לאוצרות המדינה וכעת הוא מוצג לציבור הרחב, שיכול להנות ממנו.


בתהליך ההכנה - כלי אבן שלא מקבלים טומאה מתקות בית שני. צילום: עינת עמבר-ערמון, רשות העתיקות

אזור אחר בתערוכה מציג ממצאים קדומים מחמשת האתרים המרכזיים אליהם נדדה הסנהדרין: אושה, שפרעם, בית שערים, ציפורי וטבריה. בין השאר, מוצגים מטמון מטבעות זהב, פסלוני ברונזה וחרס, כלי טיפוח ותכשיטים. כל אלה, מייצגים את התרבויות המגוונות שיישבו בגליל, והם מאפשרים מפגש בלתי אמצעי עם האנשים שחיו בו לאורך התקופות – על הכלים והחפצים ששימשו אותם ביום יום, לצד היבטים אחרים בחייהם, כגון התעשיות והמלאכות, המסחר והכלכלה, והדת והפולחן – אלו, מהווים דרישת שלום מתושבי הגליל לאורך הדורות.


נר שמן הנושא את דגם מנורת שבעת הקנים שנחשף באתר אושה שעל שביל הסנהדרין. צילום יניב ברמן - רשות העתיקות

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות, "התערוכה ייחודית לא רק בשל הממצאים המרתקים המוצגים בה, אלא גם משום שהיא מספקת הצצה ל"מאחורי הקלעים" של חשיפתם. התצוגה מראה את האנשים שמצאו את הממצאים המוצגים, אם בחפירה, ואם בפעילות המגוונת, העומדת מאחורי יצירת השביל. בכך, התערוכה פותחת צוהר לעבודה החינוכית רחבת ההיקף של רשות העתיקות, המבקשת לקרב את הציבור לעברו. הביקור בתערוכה וההליכה בשביל הסנהדרין משלימים זה את זה כתנועה בנתיב דו-סיטרי, שמאפשר מסע בזמן אל ההיסטוריה והמורשת של כולנו."


מימיןאוצרת התערוכה ד"ר עינת עמבר ערמון, מנהל רשות העתיקות אלי אסקוזידו, סמנכ"ל בית יגאל אלון אבי זעירא, ומנהל אגף מורשת במשרד ירושלים ומורשת, נתנאל מזא"ה, צילום: רשות העתיקות

מנכ״ל משרד ירושלים ומורשת, נתנאל איזק, אמר: "מיזם ״שביל הסנהדרין״ הוא אתר משמעותי מאוד במורשת הלאומית. שביל הסנהדרין מצליח לחבר את עם ישראל על כל גווניו, צעירים ומבוגרים, למקום בו נחתמה המשנה ונחתם התלמוד הירושלמי. אני מברך את כלל הגופים שפעלו יחד עם המשרד לפיתוח השביל והנגשתו לציבור הרחב״.

ערן שוורץ, מנכ"ל בית יגאל אלון: "התערוכה לה חשיבות היסטורית אדירה הגיעה למוזיאון בית יגאל אלון למרגלות הכינרת ומהווה נדבך נוסף וחשוב בתיעוד ההתיישבות בגליל בתקופות שונות בהיסטוריה.

התערוכה בבית יגאל אלון בגינוסר פתוחה לקהל הרחב
מוצגת בימים א'- ה' בין השעות 8:00-17:00
ניתן לתאם מראש הגעה של קבוצות בסופי שבוע.
טלפון: 04-6727700, info@allon.org.il

פורסם בחדשות