הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


מייצרים הרתעה: החקלאים מתאגדים לשיתוף פעולה במודל של ארגון השומר החדש


הפרויקט שנועד למגר את הפשיעה החקלאית, מייצר שיתוף פעולה עם החקלאים בתא שטח המנוהל ע''י רכז של 'השומר החדש' בסיוע מתנדבים. המטרה - שינוי מציאות בטווח זמן קצר, יצירת נוכחות קבועה של מתנדבים באזור ושמירה באמצעים טכנולוגיים. מגדל אבוקדו מהצפון: ''הפריצות והגניבות ירדו בצורה דרסטית''

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  09-10-2021נוכחות בשטח. צילום: באדיבות השומר החדש

נלחמים בפשיעה החקלאית: בשומר החדש השיקו מודל שיתופי חדש שמאפשר לייצר הרתעה ושמירה באזור הסובל ממקרים חוזרים ונשנים של גניבות. התאגדות של החקלאים בשילוב הפתרונות שהארגון מציע, מייצרים שינוי של ממש בשטח.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

הפרויקט מתבצע בשנה האחרונה במספר מוקדים ברחבי הארץ ומסייע במיגור והפסקת פרוטקשן של חקלאים.

הפרויקט מייצר שיתוף פעולה עם חקלאים בתא שטח, במסגרתו מספק ארגון 'השומר החדש' לחקלאים רכז שטח קבוע שלוקח אחריות על תא השטח שהוגדר לו על כל רבדיו: מבצעים יזומים של שמירות, תצפיות ומארבים, שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים שמספק הארגון (מצלמות שביל, רחפנים, ציידים ססמיים ועוד) ומכפלת כוח אדם הכוללת הפעלתם של מתנדבים מבצעיים משלל היחידות (ג'יפאים, אופנוענים, מג"ב, ומתנדבים בשמירה סטטית).

הרכזים במודל נבחרים לאחר סדרת מיונים קפדניים, בעלי יכולות ניתוח שטח ובוגרי שירות קרבי. שיטת העבודה במודל כוללת: סיורים בחתימה גבוה בשגרה, וריכוזי מאמץ מבצעיים באמצעות מארבים וטכנולוגיה.


שימוש באמצעים טכנלוגיים - רחפן תרמי. צילום: באדיבות השומר החדש

המטרה המרכזית של המודל החדש הינה שינוי מציאות בתא שטח בטווח זמן קצר, יצירת נוכחות קבועה בשטח שלו במשך תקופה באמצעות יצירת קהילת מתנדבים באזור, ולאחר מכן המשך השמירה על השטח באופן מצומצם באמצעים טכנולוגיים ושימור מתנדבים.


צילום: באדיבות השומר החדש

נחשון, מגדל אבוקדו מקיבוץ גלאון: "מאז תחילת שיתוף הפעולה עם השומר החדש הפריצות והגניבות פרי ירדו בצורה דרסטית, הדרך לעשות זאת הייתה על ידי תגבור נוכחות של מתנדבים, שימוש באמצעים טכנולוגים כגון מצלמות ועזרים נוספים, שיתוף פעולה מוגבר בין המשטרה לשומר החדש, שכלל בניית מסלולי סיור והצבת מארבים. התוצאות מדברות בעד עצמן".

תמיר אבוקסיס, מנהל מבצעי בשומר החדש: "בשנה האחרונה, ערכנו מספר פיילוטים במודל המיזמים המשותפים ברחבי הארץ. הפיילוטים הצליחו מעבר למצופה. המענה המשולב שינה את כללי המשחק. ברור לנו שככל שהמיזם יתרחב נצליח לייצר שינוי באזורים מוכי פשיעה חקלאית ובתאי שטח גדולים מאוד. אנחנו מאמינים ששילוב הכוחות יאפשר לחקלאים לחזור לעסוק בחקלאות ולא בשמירה".

פורסם בחדשות