הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


אירוע הזפת בחופי ישראל: אושרה בקשת המדינה לקבלת פיצויים בגין זיהום הים והחופים


הקרן הבין-לאומית אישרה היום את בקשת המשרד להגנת הסביבה לקבלת פיצויים בגין זיהום חופי ישראל והים באירוע בו הושלכו ממכלית בים התיכון עשרות טונות של נפט בפברואר בשנה שעברה. השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: ''אני מברכת את הצוות המקצועי של המשרד שהשתתף בתהליך, ובהזדמנות זו מודה לאלפי האזרחים, הארגונים והרשויות שנרתמו למבצע הניקוי''

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  22-07-2021במהלך ביקור מומחים מטעם הקרן הבינלאומית בחופי ישראל. צילום: רני עמיר, המשרד להגנת הסביבה

במפגש החצי-שנתי של הקרן הבינלאומית (אמנת הקרן - FUND 1992) שבה חברה מדינת ישראל, שנערך היום (ה'), דן הוועד המנהל (FUND Executive Committee) במקרה זיהום חופי ישראל בזפת בחודש פברואר 2021, ובקשת ישראל לאשר קבלת פיצויים בגין הזיהום.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

כל המדינות החברות בוועד המנהל תמכו, פה אחד, בהצעת מנהל הקרן והמזכירות, לאשר את תשלומי הפיצויים לישראל בגין הפגיעה בחופים.

על-פי החקירה שערך המשרד להגנת הסביבה, הראיות הנסיבתיות הצביעו על מקור הזיהום שהוא מכלית נפט גולמי בשם Emerald, אשר לפי הניתוח שנערך שפכה עשרות טונות או אף יותר של נפט גולמי במרחק של כ-130 ק"מ מחופי ישראל וגרמה לזיהום החופים, בין התאריכים 1 ל-2 בפברואר 2021. מטבע הדברים, לא ניתן היה למצות הליכים מול המכלית ובעליה, אשר בנוסף התברר גם כי אינם מבוטחים.

משום כך, ישראל בחנה תביעת פיצויים מול הקרן הבין-לאומית לפיצויים זיהום משמן, כאשר טענת ישראל בתמיכת מנהל הקרן, היא כי מדובר בשטיפות מכלי נפט גולמי מאותו מקור, שנשפכו לים באופן ככל הנראה במכוון, בתחילת פברואר 2021. היום כאמור, התקבלה תשובתה החיובית של הקרן, המאשרת להתקדם עם מתן פיצויים לישראל.


חוף חדרה פברואר 2021. צילום: מפקחי היחידה הימית, המשרד להגנת הסביבה

המסמכים שהוצגו לוועד המנהל של הקרן הבין-לאומית כללו ממצאי בדיקות ודגימות של הנפט הגולמי (זפת) מחופי הארץ, ממצאי החקירות שביצע המשרד להגנת הסביבה, ממצאי מודל ימי שביצע המכון לחקר ימים ואגמים ונתוני לוויינים שאסף המשרד להגנת הסביבה המנתחים את המקרה.

את ישראל ייצגו במפגש רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה וצביקה שפירא מרשות הספנות והנמלים.

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "ישראל תפוצה על אסון הזפת, לפי עיקרון 'המזהם משלם', ואני מברכת את הצוות המקצועי של המשרד שהשתתף בתהליך, ובהזדמנות זו מודה לאלפי האזרחים, הארגונים והרשויות שנרתמו למבצע הניקוי. הנזק לסביבה הימית ולבעלי החיים כתוצאה מאירוע הזפת היה משמעותי, והאירוע מדגיש את עמדתנו: עדיף למנוע נזקים במקור ולעבור באופן מהיר לאנרגיות מתחדשות, על חשבון הובלת נפט גולמי בים"

רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה: "אחר אישור הוועד המנהל של הקרן הבין-לאומית נוכל לקבל החזר של ההוצאות הכספיות שנגרמו למדינה ולרשויות המקומיות ובכך למזער באופן משמעותי את הנזקים שנגרמו. אנחנו רוצים להודות לשותפי המשרד להגנת הסביבה בפעולה מול הקרן, בהם רשות הספנות והנמלים, חברת 'ענבל', משרד החוץ, אנשי חקר ימים ואגמים ואחרים. השלב הבא ייקבע על-ידי אנשי הקרן וכן ייקבעו עקרונות קבלת הפיצויים, קהלי היעד, לוחות הזמנים והמנגנון לפיצוי כספי."

פורסם בחדשות