הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


שיקום מזח הדייגים המשוחזר ביסוד המעלה נמצא לקראת סיום


עבודות התשתית והנוף במזח הדייגים המשוחזר ביסוד המעלה, על גדות מה שהיה פעם אגם החולה, הולכות ונשלמות. המזח הוא אחד השרידים היחידים מאגם החולה שיובש באמצע שנות ה-50 של המאה הקודמת, השוזר בתוכו סיפורי התיישבות, ציונות, חקלאות, דייג, ביטחון, קליטת עלייה ועוד

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  16-04-2021עבודות השיקום במזח הישן ביסוד המעלה, צילום: תקשורות יעל שביט

על גדות מה שהיה פעם אגם החולה, הולכות ונשלמות עבודות התשתית והנוף, במזח הדייגים ההיסטורי, המשוחזר, ששימש את הדייגים מקיבוץ חולתה ויסוד המעלה בשנות ה- 50.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

המזח הוא בין השרידים היחידים מאגם החולה שיובש באמצע שנות ה- 50 של המאה הקודמת, השוזר בתוכו סיפורי התיישבות, ציונות, חקלאות, דייג, ביטחון, קליטת עלייה, הברחת משפחות יהודיות מסוריה ועוד.


תושבי יסוד המעלה בשיט באגם, צילום: ארכיון יסוד המעלה

פרויקט השחזור מתבצע בשיתוף המועצה לשימור אתרים, המשרד למורשת במשרד ראש הממשלה, משרד התרבות והספורט, רשות ניקוז ונחלים כינרת והמועצה המקומית יסוד המעלה. בשלב א' הושקעו מיליון שקלים ובשלב השני יגויסו עוד מיליון שקלים להשלמת הפרויקט.


גדות אגם החולה, צילום: ארכיון יסוד המעלה

מוטי דותן יו"ר רשות ניקוז ונחלים כינרת וצביקה סלוצקי מנכ"ל רשות ניקוז ונחלים כינרת ערכו ביקור באתר המשוקם של מזח הדייגים ההיסטורי, עם ראש המועצה המקומית יסוד המעלה אילן אור, מנכ"ל המועצה בני טויטו, מהנדסי רשות הכינרת רן מולכו ואושרי ילוז והפקח גיא קולר.


דייגים פורסים רשתות דיג, צילום: ארכיון יסוד המעלה

אילן אור ראש מועצת יסוד המעלה אמר בסיור: "אני מודה לכל השותפים לפרויקט החשוב, להנצחת והענקת כבוד לאנשים ולהיסטוריה. המזח הינו השריד המשמעותי היחיד שנותר לפעילות הדיג הענפה, שהתקיימה באגם החולה שיובש ולסיפורו של קיבוץ חולתה ככפר דייגים. השרידים שנותרו היו חלק מהחומה ועמודי הברזל אליהן נקשרו הסירות. החלטנו לשמר את המזח, כחלק מהקמת פארק גדול ויפה, בחלקה המזרחי של המושבה. המזח משוחזר עם בניית אבני הבזלת המקומית ותשוחזר בו גם מסילה עם קרונית, שאליה היו הדייגים פורקים את שלל הדגים שדגו בחולה. הקרונית ההיסטורית שומרה ובעתיד תוצב על המסילה. כמו כן, שוקמו גדות המזח והצמחייה, ותוקם מערכת שמע קולית ואמצעי הסברה אחרים ללימוד ההיסטוריה של המקום וענף הדייג ביסוד המעלה וחולתה''.


פרוייקט שיקום מזח הדייגים ביסוד המעלה, צילום: תקשורות יעל שביט

''אנו מקווים כי מטיילים ותושבי האזור יגיעו לכאן ללמוד ולכבד את ההיסטוריה המרתקת, אותה שוזר עבורנו בצילומים וזיכרונות מהראשונים שהיו כאן, אמנון לוין, אני מודה לו על שיתוף הפעולה החשוב בין חולתה ויסוד המעלה", אמר אילן אור והוסיף, כי רבים מתושבי המקום עדיין זוכרים כילדים, או מזיכרונות הוריהם, ומצילומים ישנים, את החיים על גדות האגם, בדייג, שייט, ארוחות וחגים שנערכו על גדות האגם הרומנטי. ''אופי המקום נלקח מהמתיישבים עם ייבושו של האגם, ולרבים מהדייגים לא נותרה פרנסה והם נאלצו למצוא מקור פרנסה, בתחומים אחרים, אך תמיד ליוו את תושבי יסוד המעלה וחולתה העצב על האגם שאיננו''.


מימין: צביקה סלוצקי, אילן אור, מוטי דותן, רן מולכו, אושרי ילוז ובני טויטו. צילום: תקשורות יעל שביט

מוטי דותן יו"ר רשות ניקוז ונחלים כינרת אמר: "כדברי יגאל אלון 'עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל'. אנו מחויבים לזכור ולשמר את ההיסטוריה, וברשות ניקוז ונחלים כינרת, שמחים להיות חלק מהפרויקט החשוב הזה, בתולדות הקמת יישובי עמק החולה על גדות האגם של פעם, אני מברך את כלל השותפים לפרויקט חשוב זה" אמר דותן ואף ציין את הצלם פטר מירום, חתן פרס ישראל, תושב חולתה, בסדרת צילומיו בשחור לבן "האגם הגווע" שהיו לסמל, ונתלו על קירות כל בית בשנות החמישים והשישים, ובתערוכות רבות, והעלו תכופות את השאלה האם באמת היה צורך בייבוש האגם. "בתקופה ההיא, ברוח הציונות, נרתמו כולם לפרויקט הייבוש ללא מחאה, וכיום האקולוגים סבורים כי הייתה זו טעות חמורה לייבש אגם מים מתוקים בארץ מדברית, אך השיקולים של אז אינם השיקולים של היום" אמר דותן.

פורסם בחדשות