הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


206 טונות של פסולת חקלאית הוטמנה בקרקע במועצה האזורית אשכול


פעילות סמויה של המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים, חשפה כלי צמ''ה שחפרו בור והטמינו בתוכו פסולת חקלאית בניגוד לחוק במושב שדי אברהם. המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה פתחה בחקירה

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  15-02-2021יריעות ניילון של חממות, צינורות השקיה וגזם - 200 טונות של אשפה שהוטמנה באופן לא חוקי, צילום: המשרד להגנת הסביבה

חפרו בור, טמנו בו צינורות השקיה ויריעות ניילון, ונתפסו: בעקבות תיעוד סמוי של מפקחי היחידה למניעת השלכה ושריפת פסולת בשטחים הפתוחים, של המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים - נחשף אירוע שהתרחש בשטחים החקלאיים של מושב שדי אברהם שבמועצה האזורית אשכול.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

במקום נצפו כלי צמ"ה שחפרו בור, ובאופן בלתי חוקי טמנו בתוכו פסולת חקלאית וכיסו אותו. הפסולת שהוטמנה הכילה יריעות ניילון של חממות חקלאיות, צינורות השקיה וגזם.

לאחר תיעוד האירוע, פתחה המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה בחקירה פלילית. במקביל, התקיים הליך מנהלי בהובלת מחוז דרום של המשרד, שבמסגרתו נשלחה התראה לבעל השטח בגין הפרת חוק שמירת הניקיון. בטיעוניו כתגובה להתראה, טען החקלאי כי המקום נוקה, והציג לראייה בור פתוח ונקי, וכן קבלות הטמנה על פינוי של כ-20 טון פסולת.


פסולת שפונתה מהבור בומשב שדי אברהם ונשלחה לאתר דיה, צילום: המשרד להגנת הסביבה

אלא שבדיקת פקחי היחידה למניעת השלכה ושריפת פסולת של המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים העלתה ממצאים המוכיחים, כי לא מדובר במיקום שבו בוצעה הטמנת הפסולת. לאור זאת, החקלאים זומנו לשימוע, שבו נדרשו לפעול לניקוי השטח במלואו, לפנות את שאריות הפסולת לאתר מורשה ולהחזיר את מצב השטח לקדמותו. לאחר השימוע, הוצאה מהשטח פסולת במשקל 206 טונות, והועברה לאתר ההטמנה המוסדר "דיה".


הבור בו הוטמנה הפסולת, צילום: המשרד להגנת הסביבה

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "אנו רואים בחומרה פגיעה בשטחים פתוחים המיועדים לחקלאות, ופועלים כנגד מפגעי פסולת, הגורמים לנזקים קשים לאוכלוסייה. המשרד להגנת הסביבה ימשיך לפעול בשיתוף עם רשות הטבע והגנים והיחידות השונות כדי למנוע השלכה ושריפה של פסולת, וימשיך לפעול כנגד עבריינים סביבתיים, אשר משליכים ומטמינים פסולת באופן בלתי חוקי"

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר, כי המשרד ימשיך לפעול בנחישות כנגד מפגעי פסולת ועבריינות סביבתית בכל הכלים העומדים לרשותו, ובשיתוף כלל הגופים הרלוונטיים.

פורסם בחדשות