הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


לקראת ט''ו בשבט: רשימת המשתלות הנגועות בנמלת האש הקטנה


רוצים לדעת איזה משתלות נגועות בנמלת האש הקטנה לפני רכישת שתילים ? המשרד להגנת הסביבה מפרסם מפה ורשימה של המשתלות הנגועות ברחבי הארץ שמתעדכנת מידי שבוע. בדקו לפני הרכישה

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  24-01-2021צילום: שלומית קידר - הפורטל לחקלאות טבע וסביבה

נמלת האש הקטנה מוגדרת בעולם כאחד מ-100 המינים הפולשים המסוכנים לסביבה שמהווים איום למגוון הביולוגי. הנמלה אינה מעבירה מחלות, אך היא מהווה מפגע תברואי, ועקיצותיה כואבות מאוד ויוצרות מעין כווייה.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

נמלת האש הקטנה עוברת ממקום למקום בארץ בצורה פסיבית - על-ידי האדם, בעיקר דרך עציצים, שתילים ואדמה, ומקור ההפצה העיקרי של הנמלה הוא משתלות.

כדי לצמצם את התפשטות הנמלה בישראל, המשרד להגנת הסביבה בודק את הימצאותה במשתלות ברחבי הארץ ומפרסם לציבור את תוצאות הבדיקות באתר המשרד, גם כרשימה וגם כמפה, אשר מתעדכנות מדי שבוע.

לרשימה המשתלות הנגועות: https://data.gov.il/dataset/fireant
למפה של המשתלות הנגועות: https://tinyurl.com/y9twvlmk


שתיל נגוע בנמלת האש הקטנה. צילום: ערן חקלאי - המשרד להגנת הסביבה

כדי להימנע מהכנסת שתילים נגועים לבתים ולחצרות, המשרד ממליץ לבודד שתילים חדשים למשך מספר שעות בקופסת קרטון עם פיתיונות (כמו חטיף חמאת בוטנים) בפינות הקופסה, ולראות אם נמשכות אליהם נמלות אש זעירות (נמלים בגודל כ-1 מ"מ בצבע כתום). אם מתעורר חשד להימצאות נמלי אש בשתילים חדשים, יש לדווח על כך למוקד הרשות המקומית, להחזיר את השתילים הנגועים למשתלה, ולקבל הנחיות כיצד לטפל במפגע ולמנוע את התפשטותו. כמו-כן, יש לעדכן את אגף מזיקים והדברה למייל.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "נמלת האש הקטנה היא מזיק תברואי פולש שפוגע באדם ובסביבה. על מנת להאט את התפשטות הנמלה בארץ ולמנוע פגיעה באדם ובסביבה, אנחנו מפרסמים את שמות המשתלות שנבדקו לנוכחות נמלת האש הקטנה וקוראים לציבור לרכוש שתילים בחוכמה. היכנסו למפה שלנו ובדקו!"

פורסם בחדשות