הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


עיצום כספי בסך 878 אלף שקל לחברת הקידוח אנרג'יאן בגין זיהום הים


הקנס הוטל על החברה על ידי המשרד להגנת הסביבה, בגין הפרת תנאים בהיתר הזרמה לים מאוניית הקידוח 'סטנה' שפעלה בקידוחי גז בשדה כריש מערבית למפרץ חיפה. האנייה הזרימה לים חומרים שפוגעים בסביבה הימית, ואף דיווחה על האירוע באיחור

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  20-12-2020האוניה סטנה. צילום: יבגני מלכין - המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי בסך 878 אלף שקל על חברת אנרג'יאן ישראל לימיטד, בגין הפרת תנאים בהיתר הזרמה לים (מתוקף החוק למניעת זיהום ים ממקורות יבשתיים) של אוניית הקידוח סטנה (Stena Drillmax) אשר פעלה בקידוחי גז בשדה כריש בסוף שנת 2019. שדה כריש נמצא במרחק של כ-90 ק"מ מערבית למפרץ חיפה ובעומק של 1,700 מטר.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

על פי הודעת המשרד, בשנת 2019 ניתן לחברה היתר להזרמת שפכים מקידוחים לים. תנאי ההיתר מחייבים, בין היתר, דיווח מיידי למפקח היחידה הימית ולמוקד המשרד להגנת הסביבה, על כל תקלה, חריגה וזיהום או חשש לזיהום במי הים. בנוסף, על-פי תנאי ההיתר, הזרמת מי שטיפת ציוד צמנט המיועד לאיטום הקידוח לים, תיעשה בהתאם להנחיות היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד בטרם תחילת הזרמה.

ואולם, ב-21 בספטמבר 2019 העבירה החברה דיווח על ביצוע פעולה המפרה את ההנחיות שנמסרו לה, כאשר ביצעה שטיפת ציוד והזרמה לים ללא תיעוד, כנדרש ממנה בהיתר. ההזרמה בוצעה בניגוד להנחיות ותוך הפרת ההיתר. על התקלה דיווחה יממה לאחר ביצוע ההפרה, ובכך אף הפרה החברה את תנאי ההיתר המחייב אותה לדווח טלפונית על כל חריגה או חשש לחריגה מתנאי היתר. המשרד להגנת הסביבה הטיל על חברת אנרג'יאן ישראל עיצום כספי בגין הפרת התנאים הקובעים את כמות והרכב השפכים המותרים להזרמה לים, וכן בגין הפרת חובת הדיווח ההזרמה לים.

הזרמה של שטיפות צמנט לים עלולה לגרום לפגיעה בבעלי חיים ימיים, כמו דגי סחוס, כרישים, חתולי ים ואחרים ולכן יש לה פוטנציאל לפגיעה בסביבה הימית.  המשרד להגנת הסביבה רואה בחומרה הפרות אלה, וימשיך לפעול למען הגנה על הציבור והסביבה.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "לא נאפשר לחברות להפר תנאי היתרים תוך סיכון לזיהום הסביבה הימית הרגישה. המשרד להגנת הסביבה ימשיך להקפיד על עמידה מלאה בדרישות ההיתרים והרישיונות מול כל מתקן ימי ומול כל תאגיד, ללא משוא פנים. היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד תמשיך להגן על משאב הים ותפעיל את מלוא סמכויותיה נגד כל מי שיסכן את הציבור והסביבה"

פורסם בחדשות