הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


זה אורגני 'אמיתי' ? משרד החקלאות מפרסם את מאגר העוסקים בחקלאות אורגנית


המאגר באתר המשרד מתעדכן בזמן אמת, וכולל את כל שרשרת השיווק: מגדלים, משווקים, יבואנים, יצואנים, בתי אריזה, מפעלים וספקי תשומות. לכם נותר רק לקרוא את התווית ולבדוק. שר החקלאות אלון שוסטר: ''אנחנו מקדמים מהלכים רבים שיגבירו את השקיפות לצרכן בכל מה שנוגע למזון טרי''

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  20-12-2020צילום: Jill Wellington from Pixabay

כחלק משיפור השקיפות והנגשת המידע לציבור הרחב, משרד החקלאות ופיתוח הכפר מפרסם את מאגר העוסקים בחקלאות אורגנית. המאגר כולל את פרטיהם של כלל העוסקים בענף, לרבות פירוט של המוצרים בגינם קיבלו היתר אורגני.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

''המטרה היא לאפשר לצרכן בבואו לרכוש תוצרת אורגנית להשוות את פרטי התווית למאגר ולוודא שאכן התוצרת שמולו היא אורגנית. אם יישלל ההיתר האורגני מעוסק כלשהוא הוא יוסר מהמאגר בזמן אמת'' אומרים במשרד. כניסה למאגר - https://www.moag.gov.il

המידע באתר כולל את כל שרשרת השיווק: מגדלים, משווקים, יבואנים, יצואנים, בתי אריזה, מפעלים וספקי תשומות. המאגר מאפשר חיפוש לפי שם העוסק, תחום העיסוק והתוצרת לגביה ניתן ההיתר, כך למשל ניתן לבצע חיפוש לפי סוג הגידול ולקבל מידע על כל העוסקים שקיבלו היתר למכור מלפפון. כמו כן, ניתן גם לדעת אם מגדל מסוים קיבל היתר למכור רק מלפפונים אורגניים או גם עגבניות.

בנוסף, המאגר מפחית את נטל הרגולציה על העוסקים בענף, שעד היום נדרשו להחזיק את כלל ההיתרים (פיזית), ומעתה, כיוון שהוא מתעדכן באופן מידי בעקבות כל שינוי, הוא מחליף דרישה זו. לדוגמה, מפעל שמייצר מזון אורגני היה צריך להחזיק את כל ההיתרים של ספקי חומרי הגלם מהם קנה את חומרי הגלם ואת המשווק אליו הוא ימכור את התוצרת. בדומה לכך, מגדל היה צריך להחזיק את ההיתרים של ספקי התשומות מהם קנה תשומות (קומפוסט, זבל עופות מטופל) ובתי האריזה אליהם הוא ימכור את התוצרת וכו' ומעתה הם לא יצטרכו.

שר החקלאות ופיתוח הכפר, אלון שוסטר: "אנחנו מקדמים במשרד החקלאות מהלכים רבים שיגבירו את השקיפות לצרכן בכל מה שנוגע למזון טרי. יוזמת סימון ארץ המקור הייתה הסנונית הראשונה וכעת אנחנו מקדמים גם את מאגר העוסקים בחקלאות אורגנית, על מנת להבטיח שהצרכן הישראלי ידע בדיוק היכן גדל המזון שאותו הוא אוכל ובאילו תנאים גידלו אותו. משרד החקלאות בהובלתי ימשיך לדאוג גם לחקלאים וגם לצרכני הקצה ולהבטיח מזון טרי, בריא ובמחירים סבירים"

פורסם בחדשות