הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


סימון תוצרת חקלאית טרייה - מה באמת חשוב לצרכן לדעת ?


סקר צרכנים שערך משרד החקלאות בדק איזה מידע מחפשים הישראלים בקניית תוצרת טרייה של פירות, ירקות, דגים ובשר. והאם הציבור הישראלי מוכן לשלם יותר עבור תוצרת מקומית, או שהוא מעדיף את המחיר הנמוך ?

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  17-12-2020צילום: אורן אדלשטיין - הפורטל לחקלאות טבע וסביבה

על רקע קידום מספר יוזמות שמוביל משרד החקלאות לסימון ארץ המוצא של פירות, ירקות, דגים ובשר, ערך המשרד סקר צרכנים בכדי לבדוק מה באמת חשוב לצרכן הישראלי. סימון מקור התוצרת יאפשר לצרכן לקבל מידע רב ככל האפשר על המוצר אותו הוא רוכש.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

במקביל ליוזמות חקיקה שטרם נכנסו לתוקף, פנה משרד החקלאות לרשתות הגדולות, שכמה מהן כבר הצטרפו ליוזמה לסמן את התוצרת החקלאית.

בסקרים שערך המשרד בעבר, עלה כי הישראלים מעדיפים לקנות תוצרת ישראלית מקומית, ומוכנים לשלם עליה אפילו מעט יותר. בסקר הנוכחי עולה תמונה מעט שונה - המחיר נתפס כחשוב ביותר לצרכנים, זאת לצד סימון תאריך הקטיף המעיד על טריות המוצר. שם המגדל או בית האריזה פחות חשובים. הסקר התבסס על מדגם מייצג של 620 נשאלים מהאוכלוסייה היהודית והערבית. באופן כללי, הציבור הישראלי רוצה יותר שקיפות.

בקטגוריית פירות וירקות הנמכרים בתפזורת, סימון תאריך הקטיף הוא הפרמטר החשוב ביותר לצרכנים. כ-64% מהמשיבים ציינו כי הוא חשוב או חשוב מאד. קרי, הצרכנים רוצים לדעת על מידת טריותה של התוצרת שהם קונים. מחצית מהמשיבים, 51%, ציינו כי מידע על ארץ המקור של הפירות והירקות חשוב עד חשוב מאוד עבורם, ומחצית מהם, 50%, אף ביקשה לדעת מה הזן של הירק או הפרי אותו הם רוכשים.

בקטגוריית הדגים הטריים, שמו של הדג ומחירו לקילו הם הפרמטרים החשובים ביותר לצרכנים. 87% מהמשיבים ציינו כי מידע זה מאוד חשוב או די חשוב עבורם. לשאלת חשיבות ארץ המקור של הדג 59% מכלל המשיבים ענו כי הדבר חשוב מאוד עבורם. גם בדגים החשיבות שנותן הצרכן לטריות גבוהה מאוד והוא מעוניין לקבל מידע על התאריך בו דגו את הדג.

בקטגוריית בשר בקר או עוף טרי, המחיר לקילו הוגדר על ידי הצרכנים כמידע החשוב ביותר שברצונם לקבל. 91% מהמשיבים ציינו אותו כחשוב/חשוב מאד. אחריו צוינו שם הנתח (86%) ומידע על הטריות (תאריך השחיטה) (82%). 70% מהמשיבים ציינו את ארץ הגידול של הבשר כמידע חשוב מאוד עד חשוב עבורם. לצד זאת, שם בית המטבחיים או המשחטה נתפסים כמידע פחות חשוב - פחות מ-50% מהמשיבים ציינו כי הם מעוניינים לקבל מידע זה.

ציפי סבג-פרידקין, מנהלת תחום חקר שווקים בחטיבה לאסטרטגיה של משרד החקלאות: "תוצאות הסקר מחזקות את חשיבות פעילות המשרד בנושא הרחבת המידע לצרכן. מסקנה חד משמעית שעולה מהסקר היא שהצרכן הישראלי מעוניין לדעת יותר אודות מקור המזון הטרי אותו הוא רוכש ומידת טריותו".

עוד מוסיפה סבג-פרידקין: "הצרכנים הישראלים זכאים לשקיפות מידע בנוגע לארץ המקור של התוצרת שהם קונים, ואנו פועלים גם לקידום חקיקה בנושא על מנת לאפשר להם זאת".

שר החקלאות ופיתוח הכפר, אלון שוסטר: "מגיע לצרכן הישראלי לדעת יותר על הירקות, הפירות, הדגים והבשר שהוא רוכש בסופר. אני מאמין שראוי לתת לצרכן את כל המידע ולאפשר לו לבחור לקנות מחקלאות כחול לבן. חלק מרשתות השיווק כבר הבינו את חשיבות העניין ומצטרפות ליוזמה שלנו לסימון התוצרת החקלאית. אני קורא גם לכל יתר הרשתות להצטרף בהקדם ובכך לחזק את השקיפות לצרכן ואת החקלאות המקומית"

פורסם בחדשות