הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


אזהרה: 'תות שדה ברמת השרון' מקורו בעזה ואין לצרוך אותו


תותי שדה מרצועת עזה נארזו בקופסאות הנושאות מדבקות עם הכיתוב 'תות שדה ברמת השרון' על מנת לשוות להן מצג שווא של תותים שגודלו בישראל. משרד החקלאות חוזר ומדגיש: צריכה של פירות וירקות שגודלו ללא כל פיקוח עלולה להוות סכנה מהותית לבריאות הציבור

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  14-12-2020התותים מעזה, צילום: משרד החקלאות ופיתוח הכפר

עונת החורף הגיעה ועמה עולה גם הביקוש לתות שדה במהלך החודשים הקרים. יחד עם הביקוש, עולים גם ניסיונות הברחתם מעזה ושיווקם בתוך שטחי מדינת ישראל באופן לא חוקי.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

רק בסוף השבוע האחרון מפקחי היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות של משרד החקלאות ופיתוח הכפר (פיצו"ח) חשפו באזור ירושלים אירוע הברחה ושיווק של 35 אריזות ובהן 300 ק"ג תותי שדה שהגיעו משטחי הרצועה.

היום (ב') מודיע משרד החקלאות כי גם בכניסה לישוב אלפי מנשה בשומרון, נחשף דוכן המוכר תותים מרצועת עזה שגודלו ללא פיקוח. התותים נארזו בקופסאות הנושאות מדבקות עם הכיתוב "תות שדה ברמת השרון" כדי להטעות את הציבור, ולשוות לאריזות מצג שווא של תותים שגודלו בישראל.

המדבקות אשר הופיעו על גבי האריזות הסתירו מדבקה המצביעה על כך כי מקורם בעזה. בבדיקה שנעשתה על ידי מפקחי המשרד נראה כי לא קיים מגדל בשם "תות שדה ברמת השרון".


'תות שדה מרמת השרון', המקור מעזה, צילום: משרד החקלאות ופיתוח הכפר

על פי חוק שיווק תוצרת חקלאית ישנם מספר תנאי סף לכניסת תוצרת חקלאית לארץ, ובניהם: דיגום התוצרת לשאריות מיקרוביולוגיות ושאריות חומרי הדברה בכדי לוודא שהתוצרת הושקתה במים מתאימים וטופלה בחומרים מורשים ועוד. תוצרת חקלאית שלא עברה תהליכים זה מהווה סכנה מהותית לבריאות הציבור וכן עלולה להוביל לכניסת מזיקים ונגעים, אשר עלולים להרוס ענפי חקלאות רבים. הירקות שמקורם בעזה, אשר מותרים לשיווק בישראל, הם עגבניות וחצילים בלבד.

מנכ"ל משרד החקלאות ופיתוח הכפר, ד"ר נחום איצקוביץ', מדגיש כי: "אין היתר לייבא ולשווק פירות וירקות שגודלו בעזה, בייחוד ללא פיקוח, ללא עמידה בתקנים הקפדניים של משרד החקלאות וללא בדיקות מחמירות טרם שיווקם. אנו ממליצים לציבור לרכוש תותים הנמכרים בנקודות מכירה מסודרות המקפידות לקנות תותים שגדלו בישראל, ובעדיפות לתותים במארזים סגורים, שטופלו בהדברה ביולוגית".

פורסם בחדשות