הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


חאן שער הגיא נחנך לאחר ששופץ והוקם בו מרכז מורשת


האתר הלאומי שמנציח את מורשת מבקיעי הדרך לירושלים הנצורה במלחמת העצמאות, נחנך היום בטקס מרגש. מרכז המבקרים שיפתח בתחילת 2021, מנגיש למבקרים באופן חוויתי ועוצמתי את סיפורם של לוחמות ולוחמי הפלמ''ח האמיצים ומלווי השיירות, חלקם אזרחים, שפרצו את הדרך אל העיר

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  29-11-2020חאן שער הגיא, צילום: יניב כהן - רשות הטבע והגנים

רשות הטבע והגנים חנכה היום בטקס חגיגי ומרגש את האתר הלאומי חאן שער הגיא, לאחר ששופץ בהשקעה של מיליוני שקלים והוקם בו מרכז מורשת חדש להנצחת פועלם של מבקיעי הדרך ומלווי השיירות לירושלים הנצורה במלחמת העצמאות.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

חאן שער הגיא, הידוע גם בשמו בערבית "באב אל ואד" , בדרך המובילה מיפו לירושלים, היה לאורך השנים שלפני קום המדינה וגם במהלך מלחמת יום העצמאות ציר אסטרטגי חשוב מעצם היותו צוואר בקבוק טופוגרפי המוקף רכסים.

בזכות מאפייניו הצליחו הערבים ששלטו באזור לפני המלחמה להציב מארבים ולפגוע בשיירות האספקה של היישוב העברי בדרך לירושלים הנצורה. במהלך מלחמת העצמאות התקבלה החלטה בקרב המפקדים להשיג שליטה על האזור כדי למנוע תקיפות אלו והמטרה הושגה בזכות לוחמי הפלמ"ח שהובילו את הלחימה.

החאן בשער הגיא ומצודת הדרכים נבנו בסוף המאה ה-19 כאשר החאן שימש כפונדק דרכים לצליינים בדרך מירושלים ליפו. המבנים בחאן שער הגיא הוכרזו כאתר לאומי החל משנת 1979. לאורך השנים היה ניתן לראות בו רק משוריינים , זכר לקרבות מערכות ישראל והא לא זכה לביקורים רבים בין היתר בגלל בעיית נגישות תחבורתית.


שרידי המשוריינים בשער הגיא צילום: יניב כהן - רשות הטבע והגנים

את ההחלטה להקדיש את האתר הלאומי חאן שער הגיא, שהוכרז כבר לפני עשרות שנים (שנת 79), לזכרם ופועלם של מבקיעי הדרך הנצורה לירושלים במלחמת העצמאות, קיבל ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני כשלוש שנים. מאז ובהתאם להחלטה זו החלה רשות הטבע והגנים בקידום עבודות תשתית ופיתוח מקיפות שכללו השלמת והסדרת אזור חניה ושבילי הליכה למבקרים, חיזוק ושיפוץ המבנים, טיפוח נופי וכן הקמת מרכז מורשת מרשים וחווייתי עם מייצגים ותכנים מיוחדים המותאמים לייעודו. זאת בהובלת ובמימון משרד ראש הממשלה, משרד ירושלים ומורשת ובשיתוף אנשי התוכן של רשות הטבע והגנים, עמותת דור הפלמ"ח ובני משפחותיהם וכן חברת בריז קריאייטיב, המתמחה בהקמת מרכזי המבקרים ונבחרה לבצע את הפרויקט.

מרכז המורשת החדש מאפשר למבקרים בו להיחשף ולהכיר מקרוב ובאופן חוויתי ועוצמתי את מורשת הקרבות בדרך לירושלים ואת סיפורם של לוחמות ולוחמי הפלמ"ח האמיצים ביחד עם מלווי השיירות, חלקם אזרחים , שפרצו את הדרך לירושלים הנצורה.


להכיר מקרוב את מורשת הקרבות בדרך לירושלים, צילום: יניב כהן - רשות הטבע והגנים

מסלול הביקור במרכז המורשת נמשך לאורך 5 תחנות מרכזיות בהן: מיצג פתיחה וסרטון עדויות לוחמים, עמדת דרך, עמדת אלחוט, עמדת אספקה, תחנה חווייתית המדמה נסיעה ברכב משוריין בדרך לירושלים בתקופת הלחימה ומיצג סיום בו המבקרים גם יוכלו לבחון את ערכיהם ביחס לערכי הלוחמים. הפעילות בתחנות הינה אינטראקטיבית בחלקה באמצעות דיסקיות המחולקות לכל מבקר בכניסה, ובסוף משמשות אותו גם לבחירת ערך החשוב לו, שיתלה על לוח הערכים שבאתר.

יצוין כי הטקס החגיגי לחנוכת האתר ומרכז המבקרים החדש בוצע כבר עתה מתוך התחשבות וכבוד ללוחמות וללוחמים האמיצים והמבוגרים שעודם בחיים ומחכים בכיליון עיניים להשקתו כאתר מורשת המנציח את סיפורם. יחד עם זאת האתר צפוי להיפתח לקהל המבקרים רק החל מחודש ינואר-פברואר, עת יושלמו כל העבודות וההיערכויות הנדרשות לקליטת הקהל. הביקור באתר ידרוש תיאום מראש בשל אופי הסיור שבו והכניסה אליו תהיה בתשלום.


אנשי הפלמ״ח - יושבים: פסח עזריהו, ירחמיאל פיין, עומדים: יעקב קורצ’ק, מיכה נצר, עמוס חורב, רפאל הורוביץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו: ''מכ"ט בנובמבר ההוא, לכ''ט בנובמבר הזה, הבאנו את מדינת ישראל להישגים כבירים. חצי שנה אחרי כ"ט בנובמבר 1947 קמה מדינת ישראל. ממדינה עוברית, שמדינות-ערב איימו לנתק את פתיל חייה, הפכנו את ישראל למעצמה אזורית, שמדינות-ערב כורתות עימה בריתות שלום. יתר על כן, הפכנו את ישראל למעצמה טכנולוגית עולמית, שכל מדינות העולם מכבדות אותה. על בסיס מורשת העבר, אנו מוסיפים לטפח את העוצמה הלאומית שלנו: בביטחון, בשלום, בכלכלה, בבניין הארץ, בתחבורה, באנרגיה, במדע, וכן גם בבריאות''.

''הרוח של פורצי הדרך לירושלים, הרוח של לוחמי הפלמ"ח, של מבקיעי הדרך עזי הנפש - הרוח הזו שאיפשרה לנו להתמודד עם כל קושי ואתגר, הרוח הזו ממשיכה לפעם בנו. ומהיום, הרוח הזו תשכון בין קירות האבן הללו – בחאן המשוקם. כל מי שיראה את התצוגה – ילמד, יחכים, ובעיקר ישאב השראה מהפרק המפואר הזה בתולדות עמנו ומדינתו". הוסיף ראש הממשלה.

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: ''בפנינו משימה היסטורית חשובה, לא רק להנציח את מורשת הקרב - אלא גם לחנך את הדורות הבאים על הערכים שמבקיעי הדרך הורישו לנו במקום הזה. האתר הזה יבטיח שלעולם לא נשכח את שמותיהם, את מעשי הגבורה שלהם, ואת תרומתם החשובה לאין שיעור להקמת המדינה".

שר ירושלים ומורשת, רפי פרץ: "יש לנו מחויבות עצומה לפורצי הדרך לירושלים, מוסרית, ציונית וערכית. את המורשת שלהם צריך ללמד לא רק בכיתות אלא לצאת וללמוד דרך הרגליים בחאן המדהים שהוקם בשער הגיא. סייענו תקציבית להשלמת הפרויקט והשאיפה שלנו להביא תלמידים ותנועות נוער שילמדו ויתחברו למורשת החשובה הזו״.

שאול גולדשטיין מנכ״ל רשות הטבע והגנים: ״עבורי טקס זה מהווה סגירת מעגל מרגשת מאוד. אבי, ירחמיאל גולדשטיין ז"ל, היה ממלווי השיירות בדרך לירושלים במלחמת העצמאות ואף ליווה כקשר את שיירת נבי דניאל לגוש עציון הנצור. בילדותי ספגתי את גבורת הלוחמים והייתי עד להקמת אנדרטת הפורצים, חודשים ספורים לפני מלחמת ששת הימים. היום, כ"ט בנובמבר, יום הכרזת האומות המאוחדות על הקמת הבית לעם היהודי, כאן בארצנו האהובה, כבוד הוא לי, כמנכ"ל רשות הטבע והגנים, להוביל את התהליך שהביא לפתיחת מרכז המורשת לאותם גיבורים שבאו מכל העדות והגלויות, חיילים מכל ארגוני הלחימה למען הקמת המדינה ואזרחים, נערים ומבוגרים, נשים וגברים, צברים ופליטי התופת באירופה, חלקם נצר אחרו למשפחתם. היום, אפשר להודות, בזכותם ירושלים היא בירת ישראל״.

פורסם בחדשות