הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


שר החקלאות על החלטת שר האוצר: ''חסרת אחריות ופופוליסטית''


שר האוצר ישראל כץ החליט להאריך את הפטור ממכס על ייבוא חמאה מחו''ל. מחיר החמאה המיובאת ימשיך להיות גבוה בעשרות אחוזים מהחמאה שבפיקוח מחירים. שר החקלאות אלון שוסטר: ''החלטה חסרת אחריות ופופוליסטית שאינה משרתת את אזרחי ישראל, ואני איאבק בה'' מועצת החלב: ''המדינה עובדת למען היבואנים, נפנה לבג''ץ''

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  19-11-2020Image by congerdesign from Pixabay

שר האוצר, ישראל כץ, הודיע אתמול (ד') כי החליט להמשיך את הפטור ממכס על יבוא החמאה מחו"ל למשך שנתיים. "היבוא ימנע מצבי מחסור שהתרחשו בעבר, ויאפשר תחרות בענף החלב באמצעות הגדלת מגוון האפשרויות העומדות בפני הצרכן והורדת יוקר המחייה." כתב השר כץ בטוויטר.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

ההחלטה התקבלה בניגוד לעמדת הרפתנים, מועצת החלב והמחלבות שניסו להביא להחלטה על מכסה מוגבלת בהיקף של כ-6,000 טון.

על פי נתוני מועצת החלב, המחיר הממוצע של חמאה מיובאת מחו''ל הוא 5.7 שקלים לאריזה של 100 גרם, ו-11.44 שקלים לאריזה של 200 גרם. מחיר זה גבוה ב–44% מהמחיר המפוקח שהוא 3.94 שקלים ל–100 גרם, ו–7.88 שקלים ל–200 גרם. למרות שלדברי האוצר פיקוח מחירי החמאה נשאר בתוקף, חלק מהיבואנים קיבלו אישור להחרגה של סוגי חמאות מיובאות שנמצאות מחוץ לפיקוח.

שר החקלאות ופיתוח הכפר אלון שוסטר: "מדובר בהחלטה חסרת אחריות ופופוליסטית, שאינה נשענת על ידע מקצועי ואינה מבוססת על הנתונים כפי שאנו מכירים אותם, וכפי שהצגנו למשרד האוצר בפנייה מטעם מנכ"ל משרד החקלאות ופיתוח הכפר, ד"ר נחום איצקוביץ, לפני למעלה מחודש. עמדתנו היא חד משמעית בעד ייבוא חכם ומידתי, וחד משמעית נגד ייבוא טיפש וטוטאלי. אני ממליץ לשר ישראל כץ להימנע מצעדים פופוליסטים שאינם משרתים את אזרחי ישראל, ולקיים דיון מקצועי וענייני בין אנשי משרדי לאנשי משרד האוצר כדי להגיע להחלטות ראויות שישרתו הן את ענף החלב והן את צרכני החמאה במדינת ישראל. אני יכול להעריך שהעתירה שהוגשה בעבר לבג"צ בעניין ייבוא החמאה והוסרה עקב זמניותו של הצו, תחזור כעת לבית המשפט. אני מבטיח שמשרד החקלאות ופיתוח הכפר יאמר את דברו בעניין ויגן על הצרכנים הישראלים מעליית המחירים שהמהלך הפופוליסטי הזה יביא, ומקריסת התכנון בענף החלב שעשויה לגרום לו להתמוטטות."

במועצת החלב זעמו על ההחלטה והודיעו כי יפנו לבג"ץ, בשל הפרה של התחייבות המדינה: "היום המדינה הוכיחה שהיא עובדת למען היבואנים ולא למען הצרכנים. מדובר בהפרה בוטה של התחייבות המדינה לבג"צ כי הוראת השעה תיהיה לשנה אחת בלבד. ותוך הוספת חטא על פשע, בכך שבמקום לייבא חמאה שתמכר במחיר מפוקח כפי שהמליצה המועצה, ימשך ייבוא של חמאה אשר תמכר לצרכנים במחיר היקר בלמעלה מ-20% מהמחיר המפוקח. אנו לומדים את ההחלטה ושוקלים לפנות לבית המשפט העליון שיחיב את המדינה לעמוד בהתחייבותה. המהלך החד צדדי פורסם בזמן שמתנהל משא ומתן עם משרד האוצר, וכעת, נחשפו כוונותיו האמיתיות של המשרד".

שר הכלכלה עמיר פרץ: "גם חמאה היא מוצר בסיסי! החלטת שר האוצר ישראל כץ, לאשר ייבוא ללא הגבלת המחיר לצרכן, תביא בהכרח לעליית מחירים משמעותית במוצר צריכה הנצרך בכל בית. בימים אלו של משבר כלכלי, לאפשר ליבואנים להעלות את מחיר החמאה בעשרות אחוזים, הוא מעשה חסר אחריות והגינות כלפי הצרכנים, אשר ימנע במשפחות רבות לצרוך מוצר זה. משרד הכלכלה תומך בעידוד התחרות ויבוא מגוון מוצרים לישראל, תוך בקרה ופיקוח שמהלכים אלו לא יביאו לעלייה ביוקר המחיה".

פורסם בחדשות