הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


800 ק''ג עגבניות שהוברחו מטורקיה התגלו ברחובות ובאשדוד


העגבניות הוכנסו לישראל עם העוקץ הירוק, למרות האיסור, ככל הנראה כדי להאריך את חיי המדף שלהן ולהטעות את הצרכנים שמדובר בעגבניות ישראליות. ''הברחה של תוצרת חקלאית, ובפרט עגבניות עם עוקץ, מהווה עבירה פלילית ועלולה להביא לנזק ממשי לחקלאות המקומית'' אומרים במשרד החקלאות

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  16-11-2020העגבניות המוברחות מטורקיה, צילום: מפקחי משרד החקלאות

בעקבות מיד שהגיע ממועצת הצמחים, מפקחי היחידה המרכזית לאכיפה ולחקירות במשרד החקלאות, חשפו בשוק הסיטוני ברחובות ובמחסן של סיטונאי בעיר אשדוד 100 ארגזים שהכילו 800 ק"ג עגבניות מוברחות מטורקיה, עם העוקצים עליהן.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

במשרד החקלאות מסבירים כי ''עגבניות מיובאות, בשונה מעגבניות מתוצרת מקומית, מיובאות לישראל ללא הגבעול העליון הירוק, הקרוי עוקץ. הסיבה לכך היא שמרבית הנגעים והמזיקים בעגבניות מסתתרים תחת העוקץ, והסרתו שומרת על עגבנייה נקייה ממזיקים. יצוין, כי על פי חוק הגנת הצומח, חל איסור על הכנסת כל תוצרת צמחית שלא באישור, לרבות: עגבניות עם עוקץ, העלולה להוות נזק ממשי לכל ענפי החקלאות''.

מחקירה ראשונית עולה, כי מדובר ביבואן שמכר את מרכולתו לסיטונאי בעיר אשדוד. הסיטונאי החשוד במעשה מכר חלק מהתוצרת לסיטונאי בשוק רחובות, ואת החלק האחר אחסן במחסן שלו בעיר אשדוד.

עוד עלה מן החקירה, כי היבואן שמכיר את הענף, התכוון למכור את העגבניות עם העוקץ במטרה להאריך את חיי המדף שלהן. כמו גם, ככל הנראה, החשוד התכוון להטעות את הצרכנים המעוניינים בצריכת תוצרת מקומית, שכבר מבדילים בין התוצרת המיובאת לבין התוצרת המקומית עם העוקץ.

במשרד החקלאות מדווחים, כי לנוכח הסכנה הממשית לחקלאות המקומית, כל העגבניות הועברו להשמדה, ונגד החשוד נפתחו הליכים משפטיים.

על פי החוק הגנת הצומח, שתכליתו מניעת חדירת נגעים והתפשטותם קיים איסור על יבוא תוצרת צמחית לישראל ללא אישור. עבירה על חוק זה היא עבירה פלילית. משרד החקלאות חוזר ומדגיש כי הכנסת תוצרת צמחית, לרבות פירות וירקות, עלולה להוביל לכניסת חרקים ומחלות צמחים שאינם קיימים בישראל אשר ביכולתם לפגוע בגידולים מקומיים, לגרום לנזק בלתי הפיך ולהשמיד ענפי חקלאות שלמים. יתרה מכך, יבוא של עגבניות לישראל ברישיון, אינו מאפשר להכניס עגבניות הכוללות את העוקץ, כיוון שגם בחלק זה של העגבנייה עלולים להיות מזיקים ומחלות.

פורסם בחדשות