הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


ימי קורונה: ביקוש שיא לעבודה בחקלאות בערבה


180 צעירים וצעירות אחרי צבא הגיעו לערבה כדי לעבוד בענפי החקלאות במסגרת פרויקט 'עבודה עברית'. הפרויקט מסייע במתן תעסוקה לצעירים, לצד מענה לחקלאי הערבה, שסובלים ממחסור בידיים עובדות

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  14-11-2020מפעל מיון ואריזה של תמרים בערבה התיכונה, צילום: באדיבות פרויקט 'עבודה עברית'

תקופת הקורונה הביאה לאבטלה רבה וממושכת, כאשר 50% מהמובטלים הם מתחת לגיל 35. בשל הצורך של צעירים וצעירות למצוא אלטרנטיבות לתעסוקה בתקופת זו, פרויקט "עבודה עברית" בערבה התיכונה שנמצא בביקש שיא, קולט אותם לעבודה חקלאית במשקים באזור. 180 צעירים כבר משתתפים בפרויקט, בשישה יישובים לאורכה של הערבה התיכונה.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לווטסאפ / טלגרם / פייסבוק

העובדים הצעירים מתגוררים בשישה מתחמים שהוקמו עבורם במיוחד ביישובים עידן, עין חצבה, חצבה, צופר, פארן וקיבוץ יהל. בכל מתחם קבוצה של בין 10-25 אנשים, שניים בחדר.

פרויקט "עבודה עברית" מסייע במתן תעסוקה לצעירים, לצד מענה לחקלאי הערבה, שסובלים ממחסור בידיים עובדות בחקלאות. הפרויקט נערך להתאמות הנדרשות לתקופת הקורונה, ועיקרן צמצום יציאת עובדים מהערבה וכן תוספת תכנית העשרה לצעירים, בתכנים להרחבת האופקים על בסיס כוחות מקומיים.

לדברי אורי בראל, מנהל פרויקט "עבודה עברית", 'מחזור החורף' של התוכנית נפתח בחודש אוגוסט עם 180 צעירות וצעירים, משוחררי צבא מכל הארץ". הפרויקט החל בשנת 2011 ב'בין השיטין', חווה חקלאית, תיירותית, לימודית ונבע מהצורך בידיים עובדות לחקלאות. אך בכל השנים בהן פועל הפרויקט, לא היה ביקוש כל כך מרשים כמו בתקופת זו של הקורונה''.

''כיום הפרויקט מסייע לכלל המשקים החקלאיים בערבה התיכונה המשוועים לידיים עובדות. בתי המגורים הייעודיים לתכנית מלאים צעירים והתמונה משמחת את כל הנוגעים בדבר וכחלק מזה גם המשכו של הרעיון הציוני" אומר בראל ומוסיף, כי מעבר לעבודה, תכנית הפרויקט מאוד עצמאית וקיימת גם פעילות אחרי שעות העבודה, כך שמעבר לחוויית העבודה, קיימת החוויה הקבוצתית, לימודים והרצאות בנושאים כמו כלכלה, חקלאות, אזור הערבה התיכונה, סדנאות יוגה, קרמיקה ועוד ופעם בחודש מתקיים מפגש לכל הקבוצה הגדולה.

בנוסף לסיוע בידיים עובדות לחקלאות, מטרת העל של הפרויקט היא לחשוף את הצעירים לערבה, להיכרות עם האזור, להווי של הקהילות ולפעילויות שמציעה הערבה. זוהי חוויה ייחודית, מחוץ למסגרת הטבעית שהצעירים שמגיעים לכאן, חיים בה, כך שבעוד 8-10 שנים, השאיפה היא שאותם חברה צעירים שעבדו בערבה, יחזרו להקים בה משפחה ובית.

פורסם בחדשות