הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


חשד לטרור חקלאי: מכוורת 'פרחי הגליל' נשרפה כליל


במועצת הדבש ובארגון מגדלי הדבורים אומרים כי הנזק הכלכלי הוא עצום. הדבוראית נגה ראובן: מדובר באובדן שלא נוכל להשיבו. ליבנו נשבר. אני מודה למשטרה, כוחות כיבוי האש ומג''ב שעשו הכל בכדי להציל את המכוורת, אך האש כילתה את הכל. אני מודה גם לחבריי ולדבוראים מכל הארץ שנרתמים לעזרתי''

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  27-10-2020השריפה במכוורת פרחי הגליל, צילום: מועצת הדבש

המכוורת של הדבוראית נגה ראובן (67), אותה הקימה לפני 35 שנה במושב מנות שבגליל המערבי, נשרפה כליל בלילה שבין שבת לראשון. דבוראים מכל רחבי הארץ נרתמו לבדוק כיצד לסייע לדבוראית הוותיקה.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים הצטרפו אלינו לפייסבוק

"התעוררתי בבהלה בשלוש לפנות בוקר, למראות קשים, ברגע אחד כל מפעל חיי נשרף כליל לנגד עיניי, כל עמלי ופרנסת משפחתי נהרסו, מדובר באובדן שלא נוכל להשיבו. ליבנו נשבר. אני מודה למשטרה, כוחות כיבוי האש ומג"ב שעשו הכל בכדי להציל את המכוורת, אך האש כילתה את הכל. אני מודה לחבריי ולדבוראים מכל הארץ שנרתמים לעזרתי, בכדי לראות כיצד משקמים את המכוורת" אמרה ראובן בכאב.


נגה ראובן דבוראית ובעלת מכוורת 'פרחי הגליל' שנשרפה, צילום: מועצת הדבש

ממועצת הדבש וארגון מגדלי הדבורים בישראל נמסר, כי ההערכה הראשונית לנזק הכלכלי הינה עצומה, מדובר במפעל חיים של 35 שנות פעילות במכוורת. במכוורת- מכון הרדייה, מפעל דבש ואריזה, כוורות, מכולות דבש מלאות בכ- 15 טון דבש, רכבים, מבנה מרכז המבקרים ועוד.

להערכת מועצת הדבש מדובר בעוד מקרה של טרור חקלאי. נגה ראובן נפגעה ממקרים נוספים של טרור חקלאי לפני מספר חודשים, כאשר נגנבו והושחתו כוורות. וכן ארעו מקרים דומים בצפון ובדרום הארץ לדבוראים רבים אחרים.


השריפה במכוורת פרחי הגליל, צילום: מועצת הדבש

מועצת הדבש קוראת לממשלת ישראל להוסיף תקציבים למשטרה הירוקה והפיצו"ח ביחידה המרכזית לאכיפה וחקירות של משרד החקלאות, בכדי לרשת ביתר יעילות כוחות בשטחים הנרחבים, ולבתי המשפט להחמיר בעונשם של מבצעי הטרור החקלאי.

נגה ראובן, דבוראית מהיישוב מנות, נשואה, אם ל-4 וסבתא לנכדים, הקימה לפני 35 שנה את מכוורת 'פרחי הגליל', בעשר אצבעות והתפתחה עם השנים. במכוורת מאות כוורות דבש וכוורות לגידול מלכות והאבקה. את ארגזי הכוורות, מסגרות העץ והשעוויות ליערות הדבש היא מכינה לבדה. את שאר המכשור, כמו מכונת הרדייה, היא תכננה עם בעלי מקצוע שאיתרה במיוחד לצורך כך לאורך השנים. נגה נחשבת מומחית בגידול מלכות דבורים.

פורסם בחדשות