הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


פחות אנטיביוטיקה ברפת: חברת סטארט-אפ ישראלית גייסה 20 מיליון דולר לפיתוח מוצר פורץ דרך


המוצר שפיתחה חברת Mileutis הישראלית ישפר את בריאות בעלי החיים ברפתות, וכך גם יתרום לבריאות הציבור, זאת על ידי הפחתת השימוש באנטיביוטיקה בפרות. הסכום גוייס מחברת ההשקעה האמרקאית NovaQuest שמשקיעה בתחום לראשונה בעולם

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  22-10-2020רפת חלב בדרום הארץ, צילום: הפורטל לחקלאות טבע וסביבה

חברת הסטארט אפ הישראלית מילאוטיס Mileutis גייסה 20 מיליון דולר מחברת ההשקעות NovaQuest כדי להחליף את השימוש באנטיביוטיקה ברפתות החלב. זוהי ההשקעה הראשונה שביצעה החברה בתחום בריאות בעלי החיים, וגם הראשונה בחברה ישראלית.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים הצטרפו אלינו לפייסבוק

NovaQuest תתמוך בהמשך הפיתוח והמסחור של המוצר Imilac™, המיועד להחליף את השימוש באנטיביוטיקה לטיפול בדלקות עטין שהן הבעיה הבריאותית הגדולה ביותר ברפתות חלב, ואשר גורמת לנזק כלכלי שנאמד בכ 19.7-30 מיליארד דולר מדי שנה בכל העולם. למוצר פוטנציאל מכירות עולמי של למעלה ממיליארד דולר בשנה.

כיום הטיפול העיקרי למניעה וריפוי דלקות עטין הוא על ידי שימוש נרחב באנטיביוטיקה הגורם להגברת העמידות של חיידקים ולאחד מהסיכונים הבריאותיים הגדולים למין האנושי. הטכנולוגיה פורצת הדרך של מילאוטיס מביאה לראשונה מזה שנים רבות אלטרנטיבה אמיתית לשימוש באנטיביוטיקה ברפת החלב.

חברת ההשקעות הפרטית האמריקאית NovaQuest Capital Management LLC, המתמחה בבריאות ובמדעי החיים ומנהלת כספי משקיעים בהיקף של מעל 2 מיליארד דולר, הודיעה על השקעה של 20 מיליון דולר בחברת התרופות הביולוגיות מילאוטיס (Mileutis) מנס ציונה. ההשקעה של NovaQuest היא הראשונה שביצעה החברה בתחום בריאות בעלי חיים והראשונה בחברה ישראלית.

מילאוטיס פיתחה קו של מוצרים ביולוגיים המתבססים על חלבונים הנמצאים באופן טבעי בחלב. קו המוצרים הראשון כולל פפטידים (חלקי חלבונים) ספציפיים המגבירים את פעילות המערכת החיסונית בעטין ובכך מאפשרת לטפל ולמנוע את המחלה. החברה מאמינה כי מוצר ה-Imilac™ וטכנולוגית החברה בכללן מהווים מהפכה בבריאות בעלי החיים ובניהול מחלות העטין ברפת בפרט. החברה מבססת את הערכותיה על מחקרים קליניים מבוקרים אשר הניבו תוצאות מובהקות סטטיסטית.

למילאוטיס צוות מו"פ בעל ניסיון רב הכולל חוקרים ווטרינרים ואנשי תעשייה בראשות ד"ר חוזה איסקוביץ', נשיא, מייסד משותף של החברה והמדען הראשי. החברה מעסיקה כ 30 עובדים בנס ציונה ומגייסת בימים אלו עובדים נוספים למערך המו"פ והתפעול.


מייסדי מילאוטיס, מימין: דויד איסקוביץ' וד''ר חוזה איסקוביץ', צילום: אייל טואג

ראשיתה של הטכנולוגיה במחקר בסיסי שנעשה במנהל המחקר החקלאי של משרד החקלאות (מכון וולקני) ובחברה. יעילות המוצר נבחנה במחקרים רבים שנערכו בארץ ובעולם וסוכנות התרופות האירופית (EMA) פרסמה לאחרונה חוות דעת חיובית על בטיחות המוצר של מילאוטיס. הסוכנות הכירה בכך שהחומר הפעיל ב -Imilac™ הוא בטוח לשימוש, ואינו דורש הערכה של מגבלת שאריות מקסימאלית (MRL). זהו הישג משמעותי ומהווה קיצור דרך משמעותי בקבלת אישור לשווק המוצר באירופה ובמדינות נוספת בעולם. המוצר Imilac™ הוגש לאישור הרשויות בישראל והחברה מצפה לתחילת מכירות בעתיד הקרוב.

הגידול במס' החיידקים בעלי עמידות לאנטיביוטיקה (AMR) הוא אחד האתגרים הבריאותיים הגדולים ביותר במאה ה 21 ועל פי המרכז האמריקאי לבקרת מחלות גורמת למקרה מוות אחד כל 15 דקות בארה"ב לבדה. על פי ההערכות, עמידות לאנטיביוטיקה גורמת למותם של כ 700 אלף בני אדם ברחבי העולם מדי שנה ועל פי דו"ח שפורסם על ידי ממשלת בריטניה צפוי מספר זה לצמוח ל-10 מיליון ב 2050.

דיויד חויאר איסקוביץ', מנכ"ל ומייסד משותף של מילאוטיס: "החזון שלנו רחב יותר מהבאת Imilac™ לרפת החלב. החלפת מתן אנטיביוטיקה ברפת החלב במוצרים ביו-פרמצבטיים בטוחים לשימוש תוך שיפור בריאות ורווחת בעלי החיים, יתרום משמעותית להגנת האנושות ובעלי החיים מהנזקים הנגרמים מהתפתחות חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה ומילאוטיס מובילה בחזית זו. אנו גאים על כך שזוהי הפעם הראשונה שמוצר וטרינרי פורץ דרך מסוג זה מפותח בישראל וזהו מוצר ראשון מסוגו גם בעולם. אנו מאמינים כי הטכנולוגיה שלנו הפועלת על ידי המרצת מערכת החיסון באופן טבעי, תסלול את הדרך לפיתוחם של טיפולים נוספים בבעלי חיים ובני אדם. גיוס ההון מ-NovaQuest הוא יותר מתמיכה בחברה ובמוצריה – הוא הבעת אמון בחזון שלנו ובטכנולוגיה ישראלית".

"אנחנו שמחים להמשיך להעצים את החדשנות במדעי החיים באמצעות מימון הפיתוח והמסחור של הטכנולוגיה שמציעה מילאוטיס", מסר ג'ונתן טאניקליף, מנהל ההשקעות הראשי ב-NovaQuest. "אנחנו נרגשים מהעובדה שמיליאוטיס היא השותפה הראשונה שלנו בתחום בריאות בעלי חיים ומצפים להמשיך לעבוד עם החברה בכדי להביא מוצרים אלה לשוק". בראיין אייקס, מנהל בכיר ב-NovaQuest, הוסיף: "אנו מאמינים שקו המוצרים של מילאוטיס והפלטפורמה הטכנולוגית שלה מייצגים שינוי פרדיגמה שהוא חיוני לתעשייה וישפר לא רק את הבריאות של בעלי חיים ובני אדם אלא גם את הרווחה והנוחות של הפרות המניבות חלב".

את מילאוטיס ייצגו בעסקה עו"ד גרי קופלוביץ, ראש המחלקה הבינלאומית במשרד ליפא מאיר, ומשרד Rivkin Radler מניו-יורק.

פורסם בחדשות