הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


סוכל ניסיון הברחה של כ-400 טון פירות וירקות פסולים לשיווק


במהלך פעילות של פקחי משרד החקלאות במעברי ריחן וגלבוע, סוכלו שני ניסיונות הברחה של תוצרת חקלאית מהרשות הפלסטינית למכירה בישראל - סחורה שנפסלה עוד במהלך הגידול, בשל הימצאות שאריות חומרי הדברה בכמות גדולה

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  24-09-2020הברחת הסחורה במעבר גלבוע, צילום: משרד החקלאות

מפקחי היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות של משרד החקלאות (פיצו"ח) סיכלו השבוע שני ניסיונות הברחה של 400 טון פירות וירקות במעבר גלבוע ובמעבר ריחן.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים הצטרפו אלינו לפייסבוק

במהלך פעילות במעבר הסחורות גלבוע, סמוך לעפולה, חשפו המפקחים 15 משלוחים שהכילו כ-400 טון פירות וירקות שכבר נפסלו לשיווק, כאשר נבדקן על ידי משרד החקלאות עוד במהלך גידול התוצרת, ותוצאות הבדיקות הצביעו על הימצאות שאריות חומרי הדברה בכמות גדולה.

על אף פסילת התוצרת לשיווק, המגדל ניסה להבריח אותה אל שטחי ישראל ונעצר עוד במחסום, טרם כניסתו לישראל. בין הפירות והירקות שנמצאו - גויאבות, עגבניות, מלפפונים, פלפלים, כרוב וכרובית.


הברחת הסחורה במעבר גלבוע, צילום: משרד החקלאות

באירוע נוסף, במהלך בדיקה שגרתית של מפקחי משרד החקלאות בשיתוף עם חיילי גדוד ארז של המשטרה הצבאית, במעבר ריחן סמוך לאום אל פחם, נעצר חשוד שניסה להבריח כ-500 ק"ג (חצי טון) ענבים ירוקים ושחורים בארגזים שהוסתרו במושב האחורי במכונית פרטית. מחקירה ראשונית עלה כי המבריח תושב הרשות הפלשתינית בשנות ה-30 לחייו, התכוון לשווק את התוצרת בישוב קציר הממוקם בצפון הארץ, ולהרוויח מהמכירה עשרות אחוזים. לנוכח הסכנה הטמונה בצריכת ענבים אלו, שגודלו ללא כל פיקוח, כל הענבים הושמדו ונגד המבריח נפתחו הליכים משפטיים.

על פי חוק, ישנן מספר הגבלות על שיווק תוצרת חקלאית שמקורה בשטחי הרשות הפלשתינית, בהן: חובת מעבר הסחורה במקום מוסדר על פי חוק, דיגום תוצרת חקלאית מיקרוביולוגית וכן בדיקת שאריות חומרי הדברה. צריכת תוצרת חקלאית שלא נבדקה עלולה להוות סכנה מהותית לבריאות הציבור. בנוסף, יכולה לגרום לכניסת מזיקים ונגעים שמסוגלים להרוס ענפי חקלאות רבים.

פורסם בחדשות