הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


אילת: דג 'מנטה ענק' נצפה באילת בחוף הצפוני


במסגרת פיקוח דייג של רשות הטבע והגנים, תועדה היום מנטה ברוחב 3 מטרים בחוף הצפוני באילת. עמרי עומסי: ''שנים אני צולל, לפני כחודש ראיתי מנטה לראשונה בחיי. היום התצפית הייתה שונה כיוון ששחיתי מתחת למנטה מה שאיפשר לזהות שמדובר בנקבה''

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  20-09-2020


מנטה ענק שנצפה היום באילת, צילום: עמרי עומסי - רשות הטבע והגנים

נקבת דג מנטה ענק ברוחב של שלושה מטרים נצפתה היום (א') בחוף הצפוני באילת, במסגרת פיקוח דייג ודיגום ערכי טבע, כך נמסר מרשות הטבע והגנים.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים הצטרפו אלינו לפייסבוק

עמרי עומסי פקח יחידה ימית במרחב אילת ברשות הטבע והגנים: ''במסגרת צלילת פיקוח הבוקר הרמתי את הראש ולפתע ראיתי מנטה ענקית שוחה מעלי. שנים אני צולל, לפני כחודש ראיתי מנטה לראשונה בחיי. היום התצפית הייתה שונה כיוון ששחיתי מתחת למנטה מה שאפשר לזהות שמדובר בנקבה״.


צילום: עמרי עומסי - רשות הטבע והגנים

מַנְטָה ענק או מַנְטָה קִצְרַת-סְנַפִּיר (שם מדעי: Manta birostris), היא מין של מנטה שחי בימים טרופיים בכל רחבי העולם. מצב השימור שלהם מוגדר כפגיע, מאחר שהם לעיתים נפגעים מרשתות דיג, נידוגים במכוון למטרות מאכל, נפגעים מפלסטיק צף בים, ועל ידי זיהום ימי.

המנטות, הבטאי הגדול ביותר בעולם, הם דגים שטוחים שניזונים מפלנקטון, אותו הם אוספים באמצעות הפה העצום שלהם. לאחר תקופת הריון של בערך שנה, נולד מנטה קטן אחד או שניים. הם חיים בדרך כלל בים פתוח, כשהם עושים גיחות קצרות לתחנות ניקוי של דגי נקאי בהרי מצולות ובשוניות אלמוגים.


צילום: עמרי עומסי - רשות הטבע והגנים

עדי ברש דוקטורנטית באוניברסיטת חיפה ויו"ר עמותת כרישים בישראל: ״כשמה כן היא, ענקית. מנטה ענק הינו המין הגדול ביותר מבין הבטאים ואף נמצא בין חמשת דגי הסחוס הגדולים ביותר (כרישים ובטאים). מנטה ענק מגיעה בדרך כלל לרוחב של 4.5 מטרים בבוגר, אך תועדו מנטות ברוחב של מעל 9 מטרים. כל זאת, מסינון פלנקטון ועל כן המנטה שוחה בגוף המים ומאתרת את הכתמים של יצורי הפלנקטון הקטנים.


צילום: עמרי עומסי - רשות הטבע והגנים

''ההתקלות עם המנטה הינה משאת נפשו של כל צולל הנכנס למים'' אומרת ברש, ''אולם באילת תצפית כזאת היא נדירה, ועד היום באיסוף התצפיות של עמותת כרישים בישראל, תועדו רק 14 תצפיות של מנטה מאילת. מנטת ענק נידוגה מסביב לעולם עקב הערך הגבוה של בשרה וסנפיריה והיא מוגדרת היום במצב שימור "פגיע" ע"י האיחוד העולמי לשימור טבע (IUCN).״


צילום: עמרי עומסי - רשות הטבע והגנים

אם צילמתם מנטה ענק, כריש או בטאי אתם מוזמנים לדווח לרשות הטבע והגנים *3639 ולקבוצה כרישים בישראל, ולסייע למחקר ולשימור של דגי הסחוס.

פורסם בחדשות