הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


מטמון נדיר של מאות מטבעות זהב בני 1,100 שנה נחשף במרכז הארץ


424 מטבעות מתקופת הח'ליפות העבאסית נחשפו בחפירה ארכיאולוגית של רשות העתיקות. 845 גרם של זהב שלפי החוקרים הספיק לרכישת בית מפואר בבירת מצרים. ''האדם שהטמין את האוצר ודאי ציפה לחזור לקחת אותו, ואפילו קיבע את כלי החרס בעזרת מסמר על מנת שלא יזוז ממקומו''

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  24-08-2020המטמון בכלי החרס, כפי שנמצא בשטח. צילום: יולי שוורץ - רשות העתיקות

מטמון מטבעות מרשים ונדיר מתקופת הח'ליפות העבאסית, מלפני כ-1,100 שנה, נחשף בשבוע שעבר על ידי חניכי שנת שירות "תנועת תרבות", בחפירה ארכיאולוגית במרכז הארץ.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים הצטרפו אלינו לפייסבוק

החפירות נערכות ע''י רשות העתיקות במימון רשות מקרקעי ישראל, לקראת הקמת שכונה במרכז הארץ. כחלק ממדיניותה של רשות העתיקות לשלב בני נוער בחפירות הארכיאולוגיות על מנת לקרב אותם לעבר, עובדים בחפירות בני נוער בחופשת הקיץ ונערים ונערות בשנת שירות לפני גיוסם לצה"ל.


ארכיאולוגית רשות העתיקות אנה חלטוב עם המטמון, צילום: יולי שוורץ - רשות העתיקות

עוז כהן, חניך שנת שירות ב"תנועת תרבות" בחולון מספר: "זה היה מפתיע. חפרתי באדמה וכשגרפתי אותה החוצה, ראיתי מה שנראה כמו עלים מאוד דקים. כשהסתכלתי שוב ראיתי שאלה מטבעות זהב. זה היה ממש מרגש, למצוא מטמון כל כך מיוחד ועתיק".


עוז כהן, חניך שנת שירות בתנועת תרבות, חושף את המטמון שגילה. צילום: יולי שוורץ - רשות העתיקות


המטמון בכלי החרס בשטח. צילום: יולי שוורץ - רשות העתיקות

לדברי ליאת נדב-זיו וד"ר אלי הדד מרשות העתיקות, המטמון, שנטמן באדמה במכוון בתוך פך חרס, הכיל 424 מטבעות זהב, שמרביתם מתוארכים לתקופה האסלאמית הקדומה ולשושלת העבאסית. ''האדם שהטמין את אוצרו לפני 1,100 שנה ודאי ציפה לחזור לקחת אותו, ואפילו קיבע את הכלי בעזרת מסמר על מנת שלא יזוז ממקומו. מה מנע ממנו לחזור ולאסוף את רכושו? אנחנו יכולים רק לנחש''.


המסמר שבעזרתו קיבעו את המטמון לרצפה בעת שהוטמן. צילום: יולי שוורץ - רשות העתיקות

''מציאת מטבעות זהב, בודאי בכמות נכבדת כזו, היא נדירה ביותר. לא מוצאים מהם הרבה בחפירות ארכיאולוגיות משום שזהב תמיד היה יקר ערך, והתגלגל מדור לדור. המטבעות, העשויים מתכת אצילה שאינה מתחמצנת עם האויר, נמצאו במצב השתמרות מעולה, ממש כאילו הוטמנו אתמול. מציאתם עשויה להעיד על סחר בינלאומי בין יושבי האזור לאזורים מרוחקים". מוסיפים החוקרים.


צילום: יולי שוורץ - רשות העתיקות

ד"ר רוברט קול, מומחה למטבעות ברשות העתיקות: ''נדיר ביותר שנמצאים בחפירות בארץ מטמונים מהתקופה העבאסית - ובמיוחד מטבעות זהב. זהו אחד המטמונים המוקדמים ביותר המוכרים מהתקופה הזו (סוף המאה ה -9) בארץ. המטבעות עשויים זהב טהור - 24 קראט. המשקל הכולל של המטמון הוא כ- 845 גרם זהב טהור - סכום כסף משמעותי לאותם ימים. לשם דוגמה, בסכום כזה יכול היה אדם לקנות בית מפואר באחת השכונות הטובות בפוסטאט, בירת מצרים העשירה באותם הימים.


ליאת נדב-זיו, מנהלת החפירה עם המטמון, צילום: יולי שוורץ - רשות העתיקות


שחר קריספין, מומחה מטבעות ברשות העתיקות, צילום: יולי שוורץ - רשות העתיקות

מבדיקה ראשונית של המטבעות, מרביתם מתוארכים לסוף המאה ה- 9 לספירה. בתקופה זו, היווה האזור חלק מח'ליפות העבאסית העצומה, שנפרשה מפרס במזרח לצפון אפריקה במערב, ואשר מרכז השלטון שלה ישב בבגדאד שבעירק. המטמון מורכב מדינרי זהב מלאים, אך גם - באופן יוצא דופן, מכיל כ -270 מטבעות זהב קטנים - חתיכות דינרי זהב, שנחתכו כדי לשמש כ'כסף קטן'. חיתוך מטבעות זהב וכסף היה מאפיין קבוע במערכת המוניטרית בארצות האסלאם לאחר שנות החמישים של המאה ה-9, עם היעלמותם הפתאומית של מטבעות הברונזה והנחושת.


שברי דינרי זהב ששימשו כ'כסף קטן', צילום: רוברט קול, רשות העתיקות

אחד המטבעות שנתגלה בחפירה, הוא מטבע נדיר ביותר, שמעולם לא נמצא בחפירות בישראל: שבר של סולידוס מזהב של הקיסר תיאופילוס (829 - 842 לספירה), שנטבע בקונסטנטינופול, בירת האימפריה הביזנטית דאז. הופעתו של שבר מטבעות ביזנטי קטן זה במאגר מטבעות אסלאמי, היא עדות חומרית נדירה לקשרים המתמשכים (מלחמה, סחר) בין שתי האימפריות שהיו יריבות בתקופה זו.


שבר מטבע ביזנטי נדיר של הקיסר תיאופילוס. צילום: רוברט קול - רשות העתיקות

לדברי ד"ר קול, "למציאת המטמון הנדיר עשויה להיות תרומה גדולה למחקר, מאחר שהממצאים מתקופה זו בארץ דלים יחסית. אנחנו מקווים שחקר המטמון יספר לנו עוד על תקופה עלומה בהיסטוריה של הארץ".

פורסם בחדשות