הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


טיפים לבחירת אבטיח מנצח


כיצד תרכשו אבטיח משובח ואיך מומלץ לאחסן אותו כדי לשמור על טריותו ? איזה צבע צריך להיות לאבטיח והאם יש משמעות לגודל ? ושאלת השאלות - מה בדיוק צריך לשמוע כשטופחים על האבטיח? משרד החקלאות ופיתוח הכפר מגיש את המדריך לאבטיחן המתחיל

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  02-08-2020אבטיח פומה בפיתוח חברת הזרע, צילום: ניר כהן - באדיבות 'הזרע'

אין ספק כי האבטיח הוא אחד מסמלי הקיץ הישראלי. באבטיח כ-93% מים, ואלו הופכים אותו למרווה האולטימטיבי של העונה. אבל איך יודעים לבחור אבטיח משובח? לרגל יום האבטיח שחל מחר (3.8) מומחי משרד החקלאות ופיתוח הכפר מסבירים מה עומד מאחורי הטפיחה המפורסמת וכיצד תבחרו אבטיח משובח.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים  הצטרפו אלינו לפייסבוק

• האבטיח צריך להיות בעל גוון מבריק. צבע דהוי מעיד על אחסון ממושך שלרוב פוגם באיכות הפרי.

• כמה כתמים מופיעים על האבטיח? על כל אבטיח ישנו כתם בהיר אחד הכרחי, שנוצר באזור המגע של האבטיח עם הקרקע. אם אתם מזהים כתמים נוספים, צהובים או דהויים, דעו כי המדובר באבטיח שחווה חשיפה מאוד ממושכת לשמש, אשר גורמת לירידה באיכותו.

• הביטו על העוקץ של האבטיח - עוקץ ירוק ורענן מעיד על אבטיח טרי. ככל שהעוקץ יבש יותר, הדבר מעיד על אבטיח פחות טרי אשר נקטף לפני מספר רב יותר של ימים.

• געו באבטיח ונסו להרגיש עד כמה הוא גמיש. בחרו אבטיח מוצק ככל שניתן, גמישות של אבטיח מעידה על אחסון ממושך שפוגם באיכות הפרי.

• וכיצד הוא נראה? בחרו אבטיח סימטרי ככל שניתן, עגול או אובלי. מבנה זה מעיד על התפתחות תקינה של הפרי ומבטיח שלא יופיעו חללים בתוך ציפת הפרי. אם כי חללים מסוג זה אופייניים יותר לחודשים מרץ–אפריל, המהווים את פתיחת עונת האבטיח.


גידול אבטיחים בצפון ים המלח, צילום: משה לוי - הפורטל לחקלאות טבע וסביבה

• האם האבטיח הוא אכן כלי נגינה? מיתוס הטפיחה על האבטיח הפך כה רחב עד כי רובנו טופחים על האבטיח בלי לדעת מה עלינו לשמוע. שמשון עומר, מנהל אגף ירקות וגידולי שדה בשה"מ (שירות ההדרכה והמקצוע) במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, מסביר: "כשאנו טופחים על האבטיח עלינו להמתין לקבלת צליל בחזרה. האבטיח צריך "להשיב" לנו במעין צליל נקי. מומלץ לטפוח על מספר אבטיחים, אם מרגישים כי אין שום הד לטפיחה, האבטיח בשל מדי ומרקמו וטעמו יהיו ירודים".

אחרי הבדיקה הקפדנית ואחרי שסחבתם את האבטיח הנבחר הביתה, שמשון עומר מסביר כי ניתן לאחסן את האבטיח במקרר עד שבוע ימים.  לפני החיתוך של האבטיח, יש לשטוף את האבטיח היטב, למרות שלא אוכלים את הקליפה, ולחתוך באמצעות סכין גדולה, יציבה וחדה. אם לא סיימתם את האבטיח כולו, מומלץ לעטוף בפלסטיק נצמד את החלק שנותר ולהחזירו לאחסון במקרר. בתאבון!

בישראל מגדלים מדי שנה 150,000 טונות אבטיחים למאכל, על פני כ-23,000 דונם. כמעט רובם ללא גרעינים (זרעים). ובנוסף קיים בישראל ענף לגידול אבטיחים לייצור גרעינים לפיצוח בשטח של כ-70,000 דונם, המייצרים בין 6,000 ל-7,000 טונות גרעינים לפיצוח.

ישראלי צורך מדי קיץ כ-20 ק"ג אבטיח בממוצע. האבטיחים כולם מיועדים לשוק המקומי, ונחשבים לפרי קיץ אהוד במיוחד על הישראלים. האבטיחים משווקים בישראל בין החודשים אפריל לאוגוסט, אך הודות למחקר והפיתוח החקלאי המקומי, ניתן למצוא אבטיחים גם בחודשים פברואר-מרץ וספטמבר-אוקטובר. בתחילת עונת האבטיחים התוצרת מגיעה מאזור הערבה, לאחר מכן מצפון ים המלח, עמק בית שאן, עפולה והנגב המערבי ולקראת סוף העונה האבטיחים מגיעים אלינו מאזור הגליל המערבי, הנגב והמרכז.

פורסם בחדשות