הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


מנכ''ל ארגון מגדלי הפירות לשר האוצר: אל תיתן יד להרס החקלאות


משרד האוצר מגבש תכנית שתכלול ביטול חלקי של מכסי ייבוא על תוצרת חקלאית מחו''ל, וסבסוד ישיר למגדלים ללא הגנה על הייצור המקומי - כך על פי פרסומים שונים. מנכ''ל ארגון מגדלי הפירות: ''אנחנו רוצים לעבד את האדמות, תוך ביטחון, כי המדינה שאותה שירתנו בצבא ותורמים לביטחונה הכלכלי, לא תבגוד בנו''

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  08-07-2020ירון בלחסן, צילום: ארגון מגדלי הפירות בישראל

לפי פרסומים שונים, משרד האוצר מגבש תכנית שעל פיה המדינה תעבור לתמיכה ישירה בחקלאים, ובמקביל תבטל חלק מהמכסים המוטלים על ייבוא תוצרת חקלאית. בנוסף לכך, תכנון המשק החקלאי יבוטל כמו גם מועצות הייצור.

נציגי החקלאים מתנגדים לתכנית וחוששים כי היא תגרום לערעור היציבות בענף החקלאות הישראלי ולהפסדים כבדים.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו אלינו לפייסבוק

ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל, שלח מכתב דחוף לשר האוצר ח"כ ישראל כץ, בקריאה להסיר מחוק ההסדרים את ההצעה להסרת מכסים על יבוא תוצרת חקלאית מחו"ל - צעד שיביא לדבריו לחיסול החקלאות והחקלאים בישראל.

במכתב לשר כותב בלחסן, חקלאי מרמות נפתלי על גבול הצפון : ''כשר החקלאות לשעבר, חקלאי לשעבר ואיש מושב בהווה, אני קורא לך כבוד השר, להסיר ההצעה של משרד האוצר מחוק ההסדרים 2020, לביטול המכסים על תוצרת חקלאית טרייה ותמיכה ישירה בחקלאים, מגמה אשר תגרום להצפת השוק, הורדת המחיר לחקלאי, הנמוך ממילא והרס החקלאות בישראל''.

אנו מתנגדים בכל תוקף להעברת תכנית זו של משרד האוצר וקוראים לך, כבוד השר, לא לתת יד למהלך שעתיד להמית את המפעל הציוני החקלאי, המהווה שכבת המגן הראשונה לביטחון התזונתי של תושבי המדינה ושמירה על גבולותיה בעיבוד השטחים החקלאיים מצפון ועד דרום. ה"מתנה" כביכול, שמציע חוק ההסדרים, אמורה לסבסד ישירות את החקלאים, אך אינה מקובלת עלינו. אין אנו רוצים בהבטחות ומתנות, אלא רק לעבד את האדמות החקלאיות, תוך ביטחון, כי המדינה שאותה שירתנו בצבא ותורמים לביטחונה הכלכלי, לא תבגוד בנו''.

''אנו מצפים בעת קשה זו, של סגר, כאשר כולם מודעים לתרחיש בו עלולות להתקיים מגבלות כלכליות על ישראל, עקב אירוע בריאותי או בטחוני, יקודמו נושאים קריטיים כגון: עידוד ייצור מזון עצמאי, עידוד קנייה תוצרת חקלאית ישראלית, שימור עובדים זרים ועידוד הדור הבא בחקלאות, ולא מהלכים הרסניים.''

''זוהי אחריותה הלאומית והמקצועית, של הממשלה להבטיח המשך ופיתוח חקלאות ותעשייה חקלאית בת-קיימא בישראל. אנו מבקשים, כי לא תתקבלנה הצעות חפוזות אשר עלולות להמית עלינו שואה וכליה כלכלית וכי אלא תידון לעומקם של דברים, כי בנפשנו הם!'' כתב בלחסן לשר האוצר כץ.

פורסם בחדשות