הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


סכנת קריסה: התוצרת החקלאית תקועה במשקים, ארגוני המגדלים בפניה דחופה לשר החקלאות


בשל המלאי הגדול של תוצרת חקלאית טרייה המצטברת אצל החקלאים, וכדי שלא יקרסו כלכלית, חמישה ארגונים חקלאיים בענפי הפירות, העופות, הדגים, הירקות והתאחדות חקלאי ישראל, פנו היום לשר החקלאות בבקשה דחופה שלא לייבא מוצרי מזון חקלאיים עד לבדיקה מקיפה של המלאי הקיים בישראל

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  25-03-2020


לכבוד כב' שר החקלאות,
ח"כ צחי הנגבי

שלום רב,

הנדון: בקשה דחופה - למיצוי יכולות החקלאות המקומית טרם פתיחת השוק ליבוא נוסף

 1. עקב התפרצות נגיף הקורונה ברחבי העולם והמאמצים לבלום את התפשטות המגפה באמצעות סגירת גבולות, עולה על סדר היום הלאומי פעם נוספת, סוגיית הביטחון התזונתי בישראל ואספקת תוצרת חקלאית כחול לבן בפרט.
   
 2. אין חולק כי החקלאים הינם שכבת המגן הראשונה של הביטחון התזונתי של תושבי המדינה. חקלאי ישראל כולם התגייסו ועל אף המציאות המאתגרת, אנחנו ממשיכים לעבד את השטחים החקלאיים ובהתאמה גם הוכרזו כענפים חיוניים בשעת חירום  בענפי החי והצומח, בתי אריזה, מכוני התערובת, שירותי הרפואה הווטרינרית, המחלבות, המשחטות, מכוני המיון לביצים ולדגים ועוד פעילויות רבות ששיתוקן עלול היה לפגוע פגיעה אנושה בציבור.
   
 3. אנו מודעים היטב לצורך לענות על הביקוש הגבוה בימים אלה, במיוחד בשל הקרבה לחג הפסח, ועושים לילות כימים על מנת להגביר את התפוקה למקסימום ולתת מענה רחב ככל הניתן לצרכן הישראלי.
   
 4. עם סגירת חלק מהשווקים בארץ נוצר בימים האחרונים מצב בו תוצרת חקלאית מקומית שיועדה לשווקים אלה עומדת זמינה, ללא ערוץ שיווק לציבור. אנו קוראים לך לפעול למיצוי יכולות האספקה והיצע התוצרת החקלאית המקומית שקיימים וזמינים כרגע, בטרם תפנה לפתיחת השערים לייבוא תוצרת חקלאית מחו"ל.
   
 5. שנים של התעלמות מוחלטת מפערי התיווך המופקעים ברשתות השיווק הביאו לכך שחקלאים רבים פועלים במצב של חוסר וודאות כלכלית, או גרוע מכך: בהפסדים הגורמים לעוד ועוד חקלאים לצאת ממעגל היצור. נטישת חקלאים את הענף תהיה בכייה לדורות, לא רק להם עצמם אלא לכל תושבי המדינה. כל משק חקלאי שנסגר נגרע גם מהיצע אספקת המזון המקומי ואת התוצאות של זה אנו מרגישים כעת ונרגיש ביתר שאת בעתיד.
   
 6. חובה על ממשלת ישראל להתעשת ולזכור כי מוטלת עליה אחריות לאומית לעודד ייצור מקומי ועצמאי של מזון תוצרת הארץ עבור התושבים, הן בשגרה והן בחירום. ביטחון תזונתי הינו הכרח קיומי ולכן יש להבטיח המשך חקלאות ותעשייה חקלאית בת - קיימא בישראל.
   
 7. בכדי שהחקלאות תוכל להמשיך להתקיים ולספק לתושבי המדינה חוסן לאומי וביטחון מזון בימים של משבר או בידוד מדיני, על המדינה לחזור להכיר ולהוקיר את הערך הייחודי והאסטרטגי של החקלאות, באמצעות מעשים ולא דיבורים בעלמא. זוהי שעת חירום ואנו מצפים מכבוד השר, והממשלה, לתמוך בחקלאים באמצעות מתן קדימות לתוצרת מקומית וליכולות האספקה של החקלאות הישראלית הנותנים מענה כמעט מלא לצריכה המקומית לאורך רוב השנה, תמיכה ישירה בחקלאים וויסות היבוא.
   
 8. נבקש את עזרתך ופעולתך הדחופה.

      בברכה,