הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


הממשלה אישרה: המשק הישראלי עובר לעבודה במתכונת חירום


בשל משבר הקורונה, המגזר הממשלתי יעבור למתכונת חירום שתאפשר אספקת שירותים חיוניים לאזרחים; מספר העובדים במגזר העסקי והציבורי יצומצם ל-30%. גופים חיוניים שיוחרגו מההגבלות הם בענפי המזון, החקלאות, תרופות, שירותים פיננסיים, איסוף אשפה, אספקת אנרגיה ועוד

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  20-03-2020צילום: הפורטל לחקלאות טבע וסביבה

על מנת למזער את התפשטות נגיף הקורונה, הממשלה אישרה היום (ו') תקנות לשעת חירום שנועדו להגביל את מספר העובדים במקום העבודה. מנכ''ל משרד האוצר, שי באב"ד: "תפקידנו לשמור על משק פעיל בתקופה זו ולוודא שהמשק הישראלי יהיה חזק גם ביום שאחרי".

» רוצים לקבל עדכונים נוספים  הצטרפו אלינו לפייסבוק

על פי התקנות, יעבור החל מהיום המגזר הממשלתי למתכונת חירום, שתאפשר אספקת שירותים חיוניים לאזרח, אך תצמצם לכ-30% את מצבת כוח האדם המוגדרים חיוניים, אשר ימשיכו לעבוד מהמשרד ומהבית. זאת, למעט גופים שיוכלו לעבוד ביותר מ-30% ובהם גופי הבריאות, הרווחה והביטחון.

מתכונת החירום תחול גם על גופים שאינם ציבוריים, שגם בהם תתאפשר עבודה מהבית. באשר לעסקים פרטיים קובעות התקנות כי יחול הכלל הרוחבי על פיו במקום העבודה לא ישהו בעת ובעונה אחת יותר מ-30% ממצבת כוח האדם או עד 10 עובדים (לפי הגבוה מביניהם).

על מנת לוודא שהציבור לא יחוש מחסור במזון (חקלאות, מרכולים, הובלה, אחסנה ועוד), בתרופות, בשירותים פיננסים, באיסוף אשפה, באספקת אנרגיה ועוד, הוגדרו גופים חיוניים שיכולים לחרוג מהכלל הרוחבי. גופים אלה יוכלו לפעול עם יותר מ-30% ממצבת כוח האדם על מנת להבטיח את מתן האספקה הסדירה והשירותים הנדרשים, תוך הקפדה על הנחיות משרד הבריאות. אמצעים אלה נועדו לאפשר לכמה שיותר עובדים לשהות בביתם, למזער את היקף ההדבקות ובמקביל לאפשר תפקוד חיוני של המשק.

יו״ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי, ברך היום על הכללת תחומים קריטיים להמשך תפקודו של המשק. "הסיכום אליו הגענו מצמצם למינימום את הפגיעה במשק הן מבחינת הענקת השירותים לציבור שיישב בבית בזמן הסגר והן מבחינת צמצום האוכלוסיות שיתווספו למעגל האבטלה. מהלך זה יצמצם את הפגיעה במשק ובעובדים ויחסוך מיליארדי שקלים למשק. בשעת משבר זו קיימת חשיבות גבוהה לשיח הפתוח בין המגזר העסקי לממשלה. אני מברך על שותפות המטרות בשמירה על התנהלות זהירה ונכונה".


רוצים לדעת אם מקום העבודה שלכם חיוני?
ניתן לעיין בקובץ התקנות המופיע באתר משרד האוצר.

יש לכם שאלות נוספות בנושא ההתמודדות עם נגיף הקורונה ?
מוזמנים להיכנס לאתר פיקוד העורף
או למוקד פיקוד העורף בטלפון 104.


פורסם בחדשות