הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


הנחיות משרד החקלאות ופיתוח הכפר לזמן הקורונה


משרד החקלאות מפרסם את ההנחיות לבעלי משקים חקלאיים בנוגע לעבודות במפעלים הקשורים בייצור מזון, העסקת עובדים זרים, טיפול במשק חי וכד' - וגם הנחיות לציבור הרחב בנוגע לטיפול בחיות מחמד בזמן הקורונה

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  18-03-2020חקלאות בעמק החולה, צילום: דורון לב - הפורטל לחקלאות טבע וסביבה

עבודות במשקים חקלאיים ובמפעלים הקשורים בייצור מזון:


משרד החקלאות ביקש להכניס לצו שירותים חיוניים את ענפי החקלאות השונים, על מנת להבטיח המשך ייצור המזון במדינת ישראל. עם פרסום הצו יפורסמו השירותים לציבור.

העסקת עובדים זרים ועובדים משטחי הרשות הפלסטינית בחקלאות:


משרד החקלאות סיכם עם משרד הביטחון ומתאם פעולות הממשלה בשטחים (המתפ״ש) על המשך העסקת פלשתינאים בישראל בחקלאות ובכלל. על פי הסיכום, תאושר כניסה של כל בעלי האישור לעבודה בחקלאות, ובתנאי שהמעסיק ימצא פתרון לינה לעובד למשך חודש (באחריות המעסיק). יודגש כי הכניסה תתאפשר בתנאי שיהיה הסדר לינה לתקופה הנדרשת בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

האפשרות תינתן לכניסה אחת, וככל שהעובד ירצה לחזור לביתו, או המעסיק לא נדרש להמשך העסקתו, העובד לא יוכל להיכנס בשנית עד להודעה אחרת. בנוסף, תבוטל הגבלת הגיל (עד 50) הקיימת היום לחקלאות, ותתאפשר כניסת עובדים בכל גיל לבעלי היתרי עבודה בתוקף.

כמו גם, בהתאם להחלטתו של שר הפנים, הוחלט להאריך באופן אוטומטי לכל מי שמחזיק אשרה מהסוגים המפורטים מטה ופג תוקפה החל מיום 12.3.2020. ההארכה תתבצע באופן אוטומטי עד ליום 30.6.2020.

החלטה זו חלה על כל מי שהוא באשרות: א5 (תושבי ארעי), ב1 (אשרת עבודה ושהיה), א1 (מעמד ארעי לזכאי שבות), א2 (משתלמים/סטודנטים) ותלמידי ישיבות), א3 אנשי דת, א4 (נלווים לא2 ולא3). האשרות של כל מי שפורט, יוארכו עד 30.6.2020 על פי החלטת השר.


עובדים זרים בחקלאות, צילום: דורון לב - הפורטל לחקלאות טבע וסביבה

משקי החי:


חשוב להקפיד על הטיפול בכלל המשקים בכל הנוגע להיבטים וטרינריים וצער בעלי חיים. חשוב להקפיד בכל יום על אספקת מים ואוכל סדירה. כמו גם, מומלץ לחלק את הצוות למשמרות מתחלפות, על מנת למזער כל סיכון בריאותי.

אנו ממליצים כי בכל משק (רפת, לול, דיר, אורווה) בעמדת שטיפת הידיים יוחזקו בקבוקים לחיטוי ידיים (חיטוי באלכוהול 70% ג'ל או נוזל).

על פי הנחיות משרד הבריאות יש לשמור מרחק של 2 מטר לפחות בן אדם לאדם. חשוב לזכור כי סכנת ההדבקה היא בין אדם לאדם, לא מאדם לבעל חיים.

יש לדאוג לשגרת האכלה לה מורגלים בעלי החיים (רוב בעלי החיים רגישים ביותר לשינויים תזונתיים הן בכמות והן בפערי שעות האכלה). וכן לדאוג שיהיה במשק מזון לתקופה ממושכת.

יש לספק לבעלי החיים מים טריים כל היום כל יום.


רפת חלב בדרום הארץ, צילום: משה לוי - הפורטל לחקלאות טבע וסביבה

יש להמשיך לנקות את סביבת בעלי החיים באותה התדירות הנהוגה.

יש לדאוג להעסיק עובדים במשקים בשתי משמרות, כך שתהיה הפרדה בין שתי קבוצות העובדים, כך שאם קבוצה אחת נדרשת להיכנס לבידוד, קבוצת העובדים השנייה תוכל להמשיך לעבוד ולטפל בבעלי החיים.

אם יש יותר מעובד אחד בו-זמנית במשק יש לדאוג כי לא יעבדו בסמיכות אחד לשני וישמרו על מרחק מינימלי של לפחות 2 מטר. יש לשטוף ידיים ולחטאם טרם התחלת העבודה, בתום העבודה יש לחזור על הפעולה.

כל מגע עם בעל החיים יעשה לאחר שטיפת ידיים וחיטויים.

בהתייעצות עם הווטרינר המטפל מומלץ להכין מראש מלאי תרופות שבעל החיים מטופל בהן דרך קבע.

רפתות: שגרת החליבות תמשך ברציפות כסדרה. כמו בשגרה גם בימים אלו יש להקפיד ולדאוג לצרכי הפרות, לרבות: מים, אוכל ואוורור. מפאת צער בעלי חיים חשוב להמשיך ולהקפיד לחלוב את הפרות מינימום פעמיים ביום. לצד זאת, צוותי החולבים בשעות השונות לא יפגשו ביניהם במהלך העבודה בתחום הרפת או לאחר שעות העבודה. אין לאפשר כניסת זרים למשקים ויש לצמצם למינימום ההכרחי את האינטראקציה של העובדים עם הרופא הווטרינר, נותני שירות אחרים ובעלי החיים. יש להקפיד בכל מקרה על עבודה עם כפפות לטקס וחומרי חיטוי מתאימים.

לולים: שגרת הלולים תימשך כסדרה. יש להקפיד ולהגיע לפחות פעמיים ביום כדי לדאוג לצרכי העופות, לרבות: מים, אוכל ואוורור. כמו גם, איסוף ביצים צריך להתקיים לפחות פעם ב-24 שעות, ולהכניסן מיד לחדר הייעודי, בטמפרטורה של מתחת 20 מעלות. יש להמשיך בחיסוני העופות בהתאם לתוכנית.

קורסים של חקלאים:


ביטול פעולות קבוצתיות: קורסים, כנסים וימי עיון.בעקבות ההנחיות החדשות של משרד הבריאות להתמודדות עם נגיף הקורונה, הנהלת משרד החקלאות מודיעה על ביטול פעולות קבוצתיות כגון: כנסים, ימי עיון וקורסים.

טיפול בחיות מחמד:


לפי ארגון הבריאות העולמי (WHO) והארגון העולמי לבריאות בעלי חיים (OIE), נכון להיום אין הוכחות לכך שכלב, חתול או חיית מחמד אחרת יכולים להעביר את נגיף הקורונה COVID-19 לבני אדם. לפיכך, אין הצדקה לנקוט בצעדים כנגד חיות מחמד שעלולים לפגוע ברווחתן.

הנגיף מופץ בעיקר דרך טיפות הנוצרות כאשר אדם נגוע משתעל, מתעטש או מדבר, ודרך ההגנה הטובה ביותר היא שטיפת ידיים במים ובסבון באופן יסודי ובתדירות גבוהה. ללא קשר לנגיף הקורונה, לאחר מגע עם בעלי חיים כדאי לשטוף את הידיים היטב שכן הם עלולים להעביר חיידקים או טפילים.

אדם נגוע צריך לבודד את עצמו גם מבעל החיים, לרבות חיבוק ונישוק בעלי חיים בביתו ולתת לאחרים לטפל בהם.


חיות מחמד ככל הנראה אינן יכולות להעביר את נגיף הקורונה, צילום: רני לביא

שאלות ותשובות


האם אני יכול להדביק את חיית המחמד שלי?
לפי משרד הבריאות: "חיית מחמד כמו כלב או חתול אינה יכולה להידבק ... (מ)אדם בנגיף קורונה החדש. עם זאת, מאחר שבאופן תיאורטי נגיפי קורונה מסוגים אחרים יכולים להדביק חיות מומלץ לנקוט במשנה זהירות ולא לטפל בחיית מחמד אם סובלים מתסמינים החשודים כמחלת קורונה, ואם חייבים לבא במגע עם בעלי חיים במצב זה יש לעטות מסכת פה-אף ולהקפיד על רחיצת ידיים".

אני בבידוד בית. האם מותר לי להוציא את הכלב לטיול?
ככל שנדרשת להישאר בבידוד בית, אסור לך לצאת לטיול עם הכלב. יש לבקש מבני המשפחה או מדיירי הבית האחרים לעזור עם הטיפול בבעלי החיים. אם אין מי שיכול לסייע, ניתן לפנות לשירותים של דוג ווקר (מוליך כלבים) או להיעזר בקבוצות אוהבי בעלי חיים ברשתות החברתיות, שבחלקן אפשר למצוא גם מתנדבים לצורך זה. חשוב שהאדם שמוציא את הכלב לטיול יקפיד להשתמש בכפפות חד פעמיות וישטוף ידיים לאחר הטיול.

יש לי בעל חיים בבית. כיצד עליי להיערך לזמן הקרוב?
גם בתרחיש של סגר כולל, משרד הבריאות שב ומבטיח שמכולות וסופרמרקטים יישארו פתוחים, כך שאין צורך להצטייד בכמויות אדירות של מזון לבעלי חיים. עם זאת, חשוב שיהיה מזון וציוד לבעלי חיים (למשל חול לחתולים) בכמות המספיקה לשבועיים, למקרה שתפורסם דרישה להיכנס לבידוד בית.

מה לעשות במקרה של הגבלת תנועה?
במצב בו תוגבל התנועה יש לאתר חנויות לבעלי חיים שעושות משלוחים לאזורך, וכן וטרינר מטפל שנמצא קרוב אליך למקרה חירום. אם בעלי החיים זקוק למזון מיוחד או מזון/ציוד שלא ניתן לרכוש בסופרמרקט קרוב (כמזון רפואי, חול לחתולים, מזון לדגים וכד'), יש להיערך בהתאם.
כמו כן, מומלץ לשים על קולר הכלב/החתול תג שעליו שמך ומספר הטלפון, בעיקר למצב בו אדם אחר יוציא את כלבך לטיול ואז הסיכוי שהכלב יברח גדול יותר.

מה יקרה אם יאבד הכלב עתה?
חשוב לדאוג מראש שבעל החיים יהיה מסומן, כדי שניתן יהיה לאתר אותו (או את בעליו) אם ייפרדו. אפשר לרשום (בטוש עמיד) על הקולר עצמו או להצמיד אליו דסקית, שבהם יירשמו הפרטים הבאים: שמות הבעלים, כתובת ומספרי טלפון רלבנטיים. כמובן, בנוסף לסימון בשבב אלקטרוני כחוק, שמאפשר לאתר את בעליו על פי השבב.


פורסם בחדשות