הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


אוסקר 2020: ''ארץ הדבש'' - מסע תעודי מרתק אל עולמה של דבוראית אמיצה מצפון מקדוניה


''ארץ הדבש'', הסרט הראשון המועמד לאוסקר בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר ובקטגוריית הסרט הבינלאומי הטוב ביותר, ליווה במשך שלוש שנים את הטידזה מורטובה, דבוראית מבוגרת ואמיצה מצפון מקדוניה שעדיין רודה דבש מכוורות טבעיות. השגרה הקשה אך מחממת הלב מופרת כשלמקום מגיעה משפחה שמתכוונת להקים מכוורת מלאכותית המאיימת על פרנסתה

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  01-02-2020


Responsive
הטידזֶה מוּרטוֹבָה, צילום: Ljubomir Stefanov - מתוך הסרט המועמד לאוסקר ''ארץ הדבש''

הטידזֶה מוּרטוֹבָה, היא כנראה הדבוראית האחרונה באירופה שעדיין רודה דבש מכוורות טבעיות, החבויות בפסגות צוקים ובנקיקים שאליהם היא נאלצת לטפס בשבילים צרים, לתחוב את ידיה החשופות אל לבם של נחילים מזמזמים.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים  הצטרפו אלינו לפייסבוק

''ארץ הדבש'', הסרט הראשון המועמד לאוסקר בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר ובקטגוריית הסרט הבינלאומי (הזר) הטוב ביותר, ליווה את הדבוראית האמיצה במשך שלוש שנים, בביתה הרעוע והמבודד שהיא חולקת עם אמה, כלבה וחתולתה, במסעותיה המפרכים אל הדבורים, בנופי מקדוניה היפים ובטקסי הרדייה המכשפים שלה וגם במסעותיה לשוק, למכור את הדבש.

השגרה הקשה אבל מחממת הלב, מופרת פתאום, כשלמקום מגיעה משפחה של נוודים. כוונתם להקים מכוורת מלאכותית מסודרת מאיימת על פרנסתה של מורטובה, אבל קרבתם ובעיקר המפגש עם ילדיהם, מפיגים את בדידותה.

מועצת הדבש ודבוראי ישראל מברכים על הצלחתו של הסרט החשוב, המביא למודעות בינלאומית את ענף הדבוראות והדבש, הענף החשוב ביותר בתחום החקלאות וייצור המזון בעולם, בשל היותה של דבורת הדבש המאביקה (מפרה) העיקרית בטבע.

"ארץ הדבש" הינו סרט הביכורים של הבמאים תמרה קוטבסקה וליובמיר סטפנוב, שכבר זכה בתחרות הבינלאומית בפסטיבל דוקאביב ה-21, בפרס הצילום בפסטיבל סאנדנס ובשלל פרסים בפסטיבלים נוספים ברחבי העולם וכעת מועמד לאוסקר.

Responsive
הדבוראי צביקה אופיר מאלון הגליל, צילום: אדווה אופיר

זאב מידן, מנכ"ל מועצת הדבש אומר: "אני שמח מאוד על הצלחתו של הסרט "ארץ הדבש" אשר מעלה על נס את ענף הדבוראות החשוב ביותר לקיום החקלאות בעולם ולייצור מזון מהצומח. באמצעות הסרט ניתן ללמוד על חייהם של הדבוראים הנשזרים בחיי הדבורה, כאשר כולם יחד נתונים לתנאי האקלים המשתנים, לתנאים הגיאוגרפים המאתגרים ומנהלים אורח חיים ייחודי על פי עונות השנה, חיים מרתקים ומפעימים כאחד. הסרט מחדד את חשיבות השמירה על דבורת הדבש, בתקופה קריטית זו, בה הדבוראים בעולם כולו מתמודדים עם תופעת היעלמות הדבורים שמתרחבת עם הזמן וקיים חשש גדול לחיסול גידולי מזון ונזק לענפי הקוסמטיקה, הבריאות והטכסטיל''.

''אנו מאמינים, כי הצלחתו הבינלאומית תסייע בקידום המודעות וההבנה, כי על כל אחד מאתנו נדרש להגן על המעופפת הקטנה ולהכיר בזה שעתיד האנושות תלוי בהישרדותן של דבורי הדבש, האחראיות להאבקת 80% מסך הגידולים החקלאיים בעולם. כבר לפני 60 שנה הזהיר אלברט איינשטיין, כי ארבע שנים בלבד לאחר העלמות הדבורים, לא תישאר חקלאות ולא יהיה מזון בעולם. לכן על כולנו להירתם ולעזור לשמור על קיומו של ענף זה". אומר מידן

מועצת הדבש ודבוראי ישראל ישתתפו בט"ו בשבט, חג החקלאות והאדמה, בתערוכה החקלאית הגדולה בישראל, במו"פ (מחקר ופיתוח) ערבה תיכונה וצפונית בתחנת "יאיר" בחצבה, שם יציגו את פועלם של דבוראי ישראל, עולמה המרתק של דבורת הדבש, טעימות של דבש ישראלי איכותי וכן יוצג פרויקט הנטיעות הצופניות שמטרתו לתת מענה להתמעטות צמחי הצוף, המהווים את המזון עיקרי לדבורת הדבש.
תאריכים 12-13.2.2020.
הכניסה ללא תשלום.
מו"פ ערבה תיכונה וצפונית - 077-5681603, www.aravaopenday.co.il

פורסם בחדשות