הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


שרביטן קסמים


העדויות הרבות, הסיפורים האנושיים ותצפיות של חולים שטענו כי הצליחו להבריא ממחלת הסרטן בעקבות שימוש תכוף בצמח השרביטן, העירו את השדה המחקרי בישראל. מחקרים שבוצעו לאחרונה בערבה מעידים כי הצמח המדברי שרביטן ריסני יכול לחסל תאי סרטן מסוג לימפומה

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  26-01-2020


צילום: מו''פ ערבה תיכונה וצפונית

שני מחקרים שבוצעו לאחרונה במרכז המחקר והפיתוח בערבה התיכונה והצפונית מגלים כי הצמח המדברי שרביטן ריסני חיסל 97% מתאי סרטן מסוג לימפומה.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים  הצטרפו אלינו לפייסבוק

רועה הצאן מוחמד קבהה אבו היימן מכפר טורה ליד ג'נין, שחלה בסרטן לפני מספר שנים, הבחין כי אחת הכבשים החולות שבעדר שלו, הבריאה לאחר שאכלה מהשרביטן המצוי (שם מדעי: Ephedra foeminea), הצמח השכיח ליד ביתו. בעקבות זאת החל אבו היימן עצמו לצרוך את הצמח כאשר הרתיח אותו עם מים. להפתעת כל גורמי הרפואה הוא החלים מהסרטן ממנו סבל תקופה ארוכה. חוקרים רבים טענו, כי מדובר בקוריוז והסיבה להחלמה הם הטיפולים הכימותרפיים שעבר, אך העדויות על סגולות המרפא של הצמח המשיכו לזרום.

השרביטן הינו צמח ממשפחת השרביטניים, הידוע מזה אלפי שנים כבעל ערך רב ברפואה הסינית ובשנים האחרונות ברפואת הצמחים המערבית, כאשר הסוג בו נהוג להשתמש נקרא שרביטן סיני (שם מדעי: Ephedra sinica). הודות להימצאותו של החומר אפדרין הנמצא במינון בעל השפעה חזקה בצמח, השרביטן הסיני משמש כצמח ממריץ, מסייע בהתמודדות עם תת לחץ דם ומסייע בהרזייה. האפדרין דומה עד כדי זהה בפעילותו להורמון האדרנלין המופרש בגוף האדם, ובעקבות זאת הרפואה הקונבנציונאלית פיתחה תרופות המבוססות על האפדרין והפסאודואפדרין וייעודן הוא להרחיב את דרכי נשימה ומערות האף. מתוך 60 מיני השרביטן, בישראל גדלים שני מינים נפוצים: השרביטן המצוי (שם מדעי:Ephedra Foemina) הגדל בעיקר באזורי הר הנגב, השפלה, מישור החוף וברחבי צפון מדינת ישראל עד רמת הגולן, והשרביטן הריסני (Ephedra Aphila) אשר נפוץ בעיקר באזור הר הנגב ודרומה ממנו עד הערבה הדרומית.

Responsive
שרביטן ריסני, צילום: נתיב דודאי

העדויות הרבות, הסיפורים האנושיים והתצפיות של חולים שטענו, כי הצליחו להבריא ממחלת הסרטן בעקבות שימוש תכוף בצמח השרביטן, העירו את השדה המחקרי בישראל שניסה לבחון זאת באופן מדעי. אולם על פי הבדיקות הראשוניות, לא נמצאו סגולות רפואיות ייחודיות בשרביטן המצוי ובשרביטן הריסני. לצד זאת, לא נמצאה עדות מובהקת לקיומו של החומר אפדרין, שפעילותו הממריצה והמעלה את לחץ הדם, הינה בעייתית לטיפול בסרטן, כך שהיא לא מהווה בעיה מכיוון שאיננה קיימת בשני המינים הללו. בנוסף, במחקר שהתבצע באוניברסיטת אלכסנדריה במצרים על השרביטן הריסני, מצאו החוקרים חומר המכונה אפדרדין שדווקא מרגיע ומסייע בהורדת לחץ דם, מה שהשאיר מקום של אופטימיות רבה בקרב חוקרי מו"פ ערבה תיכונה וצפונית.

לאורך 3 שנים, עד שנת 2016 נערכו במכון הוולקני ובאוניברסיטה העברית, מחקרים שונים שניסו לבחון את יכולת הטיפול של השרביטן בתאים סרטניים. תחילה, החוקרים ניסו למצות את הצמח והרתיחו 30 גרם של הצמח ב-1 ליטר מים רותחים. לאחר שלא נראו תוצאות לגבי היכולת לטפל בתאים הסרטניים, ניסו החוקרים למצות 30 גרם של השרביטן המצוי ב-0.5 ליטר אלכוהול ובהמשך במגוון רחב של טכניקות וממסים אורגניים. בכל המחקרים המסקנה הייתה חד משמעית, לא ניתן לטעון, כי הפעילות האנטי-סרטנית של השרביטן באה לידי ביטוי בבדיקות מעבדה.

Responsive
החוקר חיים חזן וצוות המחקר, צילום: מו''פ ערבה תיכונה וצפונית

ד"ר ריבקי אופיר, ממו"פ ערבה תיכונה וצפונית, חוקרת צמחים מדבריים כבר מזה 20 שנה, במטרה לאתר חומרים מיטיבים לאדם, בחנה בשנת 2017 את צמח השרביטן הריסני, שגדל בנחל פארן. אופיר יחד עם יער בר לבן, מנהלת המעבדה הביולוגית בתחנה וחיים חזן, ההרבליסט האמון על טכניקות המיצוי בתחנת המחקר של הערבה התיכונה, יצרו מיצוי לשרביטן, במטרה לבדוק את השפעתו על תאי סרטן לימפומה. לאחר התבוננות ארוכה במבנה הצמח וחשיבה מעמיקה, חזן הגיע למסקנה שבכדי להגיע לתפוקה מקסימלית של חלקי הצמח המיועדים למיצוי, יש לבצע הכנות מקדימות והחליט לבצע את המיצוי במספר ממיסים אורגניים שונים, כלומר בשלל חומרים כימיים המכילים פחמן ומיועדים לספוח חומרים כימיים אחרים מתוך הצמח.

במהלך הניסוי השתמש חזן ב-30 גרם של צמח השרביטן הריסני, אותם הפך במהלך שלושה שבועות ל-100 מ"ג של תמצית מזוקקת. את התמצית דילל ב-50 מיליליטר DMSO, חומר ממיס הנועד לביצוע מחקרים. צוות המחקר של חזן הכניס לבאריות צלחות מחקר המהוות מצע לגידול וצביעת תאים, 2 מיליליטר נוזל מים מזוקקים עם תאי סרטן מסוג לימפומה של עכברים. חזן ערך 4 ניסיונות, כאשר בין כל הזרקת תמצית השרביטן המתין בין 12-20 שעות ובכל פעם הגדיל פי 2 את כמות החומר. כלומר, בפעם הראשונה חזן השתמש בכמות של כ-100 מיקרוליטר שרביטן לאחר הדילול הסופי, שהצליחו לחסל בין 40-50% מתאי הסרטן, בפעם השנייה הוסיף כמות כפולה, כ-200 מיקרוליטר, בפעם השלישית 400 מיקרוליטר ובפעם האחרונה 800 מיקרוליטר, שחיסלו 97% מסך התאים הסרטניים. ההצלחה של המחקר איננה רק בעצם העלמת התאים הסרטניים כמעט לחלוטין, אלא בעיקרה העקביות בין השרביטן להצלחת הטיפול. שכן, בכל פעם שחזן הוסיף כמות כפולה, תאי הלימפומה ירדו במחצית מכמותם. הקשר הליניארי קריטי לכל מחקר, שחזן הצליח להוכיח באופן מובהק.

Responsive
צילום: מו''פ ערבה תיכונה וצפונית

עד כה רוב העדויות שניתנו לטיפול היעיל בסרטן נגעו לסוג השרביטן המצוי ולא לשרביטן ריסני שאתו נערך המחקר. חוקרי המו"פ חששו, כי יתקלו בקשיים דומים שנתקלו בהם מדענים וחוקרים בעבר, כאשר ניסו להפיק מיצוי יעיל מצמח השרביטן המצוי במוסדות מחקר אחרים.

החוקר חיים חזן ממו"פ ערבה תיכונה וצפונית אמר: "אנחנו שמחים על פריצת הדרך המשמעותית של המחקר, מדובר בשלב ראשון מתוך סך הבדיקות והמחקרים שנבצע בהמשך, בטרם ניתן יהיה להציע להשתמש ולצרוך את צמח השרביטן למניעה או לטיפול בסרטן. המטרה הינה לתרבת את הצמח, לגדל ולטפח אותו בתחנת המחקר, בתנאים מבוקרים ולבצע בדיקות ארוכות טווח, ניסויים על עכברי מעבדה והשפעה של השרביטן על מערכות ואיברי גוף האדם".

Responsive
החוקר חיים חזן, צילום: מו''פ ערבה תיכונה וצפונית

מחקר זה ומחקרים חדשים נוספים יוצגו במסגרת התערוכה החקלאית הגדולה בישראל שתתקיים במו"פ ערבה תיכונה וצפונית, בתחנת 'יאיר' בחצבה. ט"ו בשבט- חג האדמה והחקלאות, בתאריכים 12-13.2.2020.

במהלך התערוכה יציגו כ-200 חברות מובילות את החידושים בתחום. כמו כן, ניתן יהיה להתרשם ואף לטעום מגידולים חדשים נוספים. בתערוכה המשתרעת על שטח של 15 דונם, פותחים חוקרי המו"פ את שערי החממות ומאפשרים ללמוד, כדי לאפשר לציבור הרחב לראות ולטעום מהתוצרת החקלאית והפלא המתקיימים בערבה. בחממות התצוגה ניתן להתרשם מזני ירקות ופירות חדשים, גידול דגים ייחודיים במדבר ועוד. הכניסה חינם!

פורסם בחדשות