הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


חקלאים ממושב צופר לראש הממשלה: הפינית וגם הפקרת?


ממשלת ישראל התחייבה להכשיר שטחי חקלאות בערבה, במקום השטחים במובלעת צופר שחוזרת לירדנים - אך עד היום לא נעשה דבר. עונת הגידול החדשה בסכנה, ועשרות משפחות עלולות להיוותר ללא פרנסה. ''המדינה שלחה את חקלאי צופר למובלעת ירדן כמשימה לאומית ביטחונית - וכעת נוטשת אותם''

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  13-01-2020


Responsive
חממות בערבה התיכונה, צילום: שלומית קידר - הפורטל לחקלאות טבע וסביבה

החקלאים עשו את שלהם - החקלאים יכולים ללכת. למרות הבטחות ממשלת ישראל להכשיר קרקעות חקלאיות חלופיות, בתמורה לאדמות מובלעת צופר בירדן, שיוחזרו באפריל לממלכת ירדן לאחר 25 שנים, מדינת ישראל אינה עומדת בהבטחותיה ו-30 משפחות חקלאי צופר יוותרו ללא פרנסה, כך אומרים חקלאי המושב שערכו היום ישיבת חירום, שבה דנו גם בצעדים להגברת המחאה בשבועות הקרובים.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים  הצטרפו אלינו לפייסבוק

התקציב הממשלתי להכשרת הקרקעות החלופיות היה אמור לעבור כבר לפני חצי שנה. על מנת להכשיר שטח שגודלו כ- 1,000 דונם, בשטח זהה לשטחים שעובדו במשך 36 שנים במובלעת צופר (לפני הסכם השלום) על המדינה להעביר החלטת ממשלה, העברת התקציב הינה קריטית עבור חקלאי צופר, על מנת שיוכלו להתחיל מידית, בהכנת הקרקעות החלופיות, תשתיות, חשמל, מים, ניקוז, העברת חלק מהציוד ועוד. כל יום הוא קריטי עבור חקלאי צופר, שאינם יכולים להתחיל בהכנת הגידולים לעונה הבאה והזמנת קבלנים להכשרת השטח החלופי.

Responsive
מעבר הגבול לשטחי החקלאות במובלעת צופר ברדן, צילום: תקשורות יעל שביט

כבר באוקטובר 2018, עם הכרזתו של מלך ירדן, כי לא תחודש חכירת האדמות במובלעת צופר, דרשו המועצה אזורית הערבה התיכונה והעומד בראשה אייל בלום וחקלאי צופר, ממשרד ראש הממשלה והאוצר, להעביר תקציב להכנת שטחים חקלאיים חלופיים לחקלאי צופר, כך שיוכלו להמשיך לעבד את הקרקע ולא ייגזל כל רכושם, ''אך כל ההבטחות שהובטחו בע"פ היו כהבטחות שנכתבו על הקרח'' אומרים במועצה.

''ממשלת ישראל ממשיכה להתעלם ומתנערת מאחריותה כלפי החקלאים אותם שלחה להפריח את השממה בגבול ירדן, תוך אינטרס מדיני לשמירה על שטחי הלאום של מדינת ישראל וכעת אינה לוקחת אחריות על עתידן ופרנסתן של 30 משפחות ששטחי החקלאות שלהן במובלעת צופר''.

ראש מועצה אזורית הערבה התיכונה, ד"ר אייל בלום: "המדינה שלחה את חקלאי צופר למובלעת ירדן, כמשימה לאומית ביטחונית, להוות מגן פיזי בגבול בין ישראל לירדן וכיום המדינה נוטשת אותם בירדן. המדינה צריכה להעביר את החקלאים בצורה ראויה לשטח ישראל, להכשיר את הקרקעות, תשתיות מים חשמל וניקוז, לתקצב העברת החממות והקמת חדשות, כך ש 30 המשפחות בצופר יוכלו להתחיל עונה חקלאית ויכולת להתפרנס. זו חובתה של המדינה!''

פורסם בחדשות