הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון מציגים: חיישן שיסייע במניעת זיהום מאגרי מים ובשיפור גידולים חקלאיים


רמה גבוהה של ניטראט במים היא בין הסיבות המרכזיות לזיהום מי שתייה ומהווה בעיה אקולוגית ברחבי העולם. חיישן שפיתחו חוקרים ישראלים ימדוד את רמות הניטראט בקרקע בזמן אמת ויסייע במניעת זיהום מאגרי מים ובשיפור התנובה חקלאית

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  13-01-2020


Responsive
צילום: משה לוי - הפורטל לחקלאות טבע וסביבה

מחקר פורץ דרך רב-תחומי: BGN Technologies, חברת מסחור הטכנולוגיות של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מציגה טכנולוגיה חדשה למדידה ישירה ורציפה, בזמן אמת, של רמות הניטראט (חנקה) בקרקע.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים  הצטרפו אלינו לפייסבוק

רמות הניטראט הטבעיות במי תהום הן לרוב נמוכות ביותר. אולם שימוש עודף בחומרי דישון בחקלאות גורם, פעמים רבות, לדליפת ניטראט מהקרקע אל מאגרי המים. רמה גבוהה של ניטראט במים היא אחת הסיבות המרכזיות לזיהום מי שתייה, והיא מהווה בעיה אקולוגית ברחבי העולם.

הטכנולוגיה, שפותחה על ידי פרופ' עופר דהן ממכון צוקרברג לחקר המים, פרופ' שלומי ארנון מהמחלקה להנדסת חשמל ומחשבים ואלעד ישנו, סטודנט לדוקטורט במכון צוקרברג, מסתמכת על חיישן ניטראט אופטי שמבוסס על ספקטרוסקופיית בליעה. הטכנולוגיה מאפשרת מדידה רציפה ובזמן אמת של רמות הניטראט בלחלוחית הקרקע, והיא עמידה במיוחד לחומרים כימיים קשים ולתנאי הקרקע הפיזיים. החיישן יכול לזהות ריכוזי ניטראט בטווח של עשרות עד מאות חלקים למיליון (ppm), שהוא הטווח הרלוונטי לגידול יבולים. היכולת לנטר באופן רציף את רמת הניטראט בקרקע מספקת תמונה מפורטת ביותר לגבי הריכוזים המשתנים של ניטראט במי הקרקע.

Responsive
החיישן באדמה לניטור רציף של רמות החנקה באדמה, צילום: אוניברסיטת בן-גוריון

פרופ' עופר דהן: ''השיטות הקיימות כיום למדידת רמת הניטראט בקרקע מסורבלות, דורשות עבודה מרובה ואינן מספקות נתונים בזמן אמת לגבי ריכוז הנוטריינטים בקרקע. ההמצאה שלנו, שמאפשרת ניטור בזמן אמת של רמות הניטראט בקרקע, יכולה לספק לחקלאים נתונים רבי ערך לגבי כמות הנוטריינטים הזמינים עבור היבולים".

פרופ' ארנון מוסיף: "הפתרון שלנו מאפשר לייעל את מתן חומרי הדישון ובכך למנוע דישון יתר, לחסוך בהשקיה הנדרשת ולהפחית זיהום של מקורות מים".

שירלי שפר הופמן, סמנכ"לית בכירה לפיתוח עסקי, מים אנרגיה וחקלאות ב- BGN Technologies,: "זוהי דוגמה נוספת למחקר פורץ הדרך והרב-תחומי שמתבצע במכון יעקב בלאושטיין לחקר המדבר באוניברסיטת בן-גוריון שמתמקד בבעיות מים, אנרגיה, מזון ואקולוגיה בתנאי סביבה שונים, בשיתוף חוקרים במחלקה להנדסת חשמל ומחשבים באוניברסיטה. פרויקט מבטיח זה מקבל מימון מרשות החדשנות, וכעת BGN Technologies מחפשת שותף עסקי להמשך הפיתוח והמסחור שלו".

BGN Technologies היא חברת הטכנולוגיות של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. החברה ממסחרת את המצאות חוקרי האוניברסיטה ומטפחת שיתופי פעולה ויזמות בקרב חוקרים וסטודנטים. BGN Technologies הקימה מעל 100 חברות הזנק במגוון רחב של תחומים טכנולוגיים כגון ביופארמה, סייבר, קלינטק, מכשור רפואי, אופטיקה ועוד. בנוסף, הקימה BGN Technologies חממות ומאיצים טכנולוגיים בשיתוף עם גופים מובילים בשוק הישראלי. בעשור האחרון יצרה החברה שותפויות ארוכות טווח עם חברות רב-לאומיות כגון דויטשה טלקום, Dell-EMC, PayPal ו – Lockheed Marin ובכך היא מסייעת ליצירת ערך ולצמיחת אוניברסיטת בן-גוריון והנגב. למידע נוסף בקרו באתר האינטרנט.

פורסם בחדשות