הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


אושרה התכנית להקמת מתקן ההתפלה בגליל המערבי


קבינט הדיור אישר את התכנית להקמת מתקן ההתפלה השביעי במספר בישראל והגדול ביותר בצפון. המתקן שיחל לפעול בעוד כחמש שנים, צפוי להתפיל כ-200 מלמ''ק מים בשנה ועלותו מוערכת בכ-2.6 מיליארד ₪

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  12-01-2020


Responsive
צילום: Anna Babich - iStock.com

קבינט הדיור אישר היום (א') את התכנית להקמת מתקן התפלה בגליל המערבי (תת"ל 90), זאת כמענה לצורכי משק המים ובהתאם להחלטת הממשלה שקבעה כי יש להגדיל את היקף ההתפלה במדינה לכמות של 1,100 מלמ"ק בשנה עד לשנת 2030. כך נמסר היום מרשות המים.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים  הצטרפו אלינו לפייסבוק

מדובר במתקן ההתפלה השביעי במדינה, והראשון והגדול ביותר שיוקם בצפון. הגשמים בשנתיים האחרונות שיפרו את מצב משק המים באזור הצפון, אך המציאות במרחב זה מחייבת הקמה מידית של המתקן והוא צפוי להתפיל כ-200 מלמ"ק מים בשנה. עלות המתקן מוערכת בכ-2.6 מיליארד ₪.

''שינויי האקלים משפיעים על אזורנו באופן משמעותי, וגם הגליל המערבי סבל מבצורת מתמשכת של שנים רבות, דבר אשר הביא גם לירידה ביכולת הפקת המים הטבעיים באזור'' אומרים ברשות המים. ''גם הגידול בבניה באזור מקטין את אזורי ההפקה האפשריים. שטחים פתוחים וצנרת המים הנלווית לה תהיה ארוכה יותר, שתחייב הקמת תחנת שאיבה מחוץ למתקן''.

המתקן יוקם בשני שלבים, כשכל שלב יפיק 100 מלמ"ק מים בשנה, ובסה"כ 200 מלמ"ק. בכך הוא יהווה תרומה משמעותית לאספקת המים בצפון וכן לחקלאות ולפיתוח אזורי מגורים ותעסוקה באזור כולו.

התכנית אותה יזמה רשות המים כבר לפני כעשור, כוללת את המתקן עצמו, צנרת מי הגלם מהים וצנרת הזרמת הרכז חזרה לים, מאגר מים לקליטת מי המוצר, רצועות הולכת מים ממתקן ההתפלה ומהמאגר אל מערכת הולכת המים הארצית צפונה ודרומה. עוד כוללת התכנית, הגדלה של תחנת שאיבת מים אפק, תחנת משנה צמודה למתקן ההתפלה ורצועת הולכת חשמל במתח עליון מתחנת המשנה עד למערכת הולכת המים הארצית. המתקן צפוי לקום בשני שלבים, כשכל שלב יפיק כ- 100 מלמ"ק מים בשנה.

יו"ר הות"ל, זאב בילסקי, ציין כי "התפלת המים תיתן מענה לצרכי משק המים הארציים בכלל והגליל המערבי בפרט, שכן אין אפשרות להזרים מים מותפלים לגליל ממתקנים קיימים המצויים מדרום לרכס הכרמל. הפקת המים תאפשר את המשך קיום החקלאות, את הפיתוח הצפוי מגידול האוכלוסייה באזור וכן תאפשר השבת מים לטבע".

מנהל רשות המים, גיורא שחם: "אישור קבינט הדיור של מתקן ההתפלה בגליל המערבי הוא בשורה של ממש לתושבי צפון הארץ ולמשק המים בישראל. רשות המים נאבקה 10 שנים להקמתו של המתקן לטובת הציבור בכדי לספק מים לאזור הסובל ממחסור חמור שרק ילך ויגבר, ובמידת הצורך יוכל לתגבר גם את הכנרת ככל שיידרש. על אף שמי הגשמים האחרונים שיפרו את מצב המים, המציאות בארץ ובתוכה שינויי האקלים וגידול האוכלוסייה, מחייבת את הקמתו המידית של מתקן ההתפלה שייתן מענה למצב. המתקן שיוקם יצטרף לשורה של מתקני התפלה שהוקמו לאורך שנים במדינה ומאפשרים אספקה תקינה של מים לציבור בישראל."

מתקן להתפלת מי ים בגליל המערבי הינו המתקן השישי המתוכנן במערך ההתפלה של מדינת ישראל (יתווסף למתקנים שכבר קיימים באשקלון, אשדוד, שורק, פלמחים וחדרה) והוא נועד לספק את ביקושי המים, לשפר את אמינות אספקת המים לאזור הגליל המערבי, חיפה ואזור הגליל העליון ולהיטיב את איכות מי השתייה המסופקים לתושבים.

פורסם בחדשות